הטנא של הקב"ה Featured

froind kavuaa

הרב יובל פרוינד

בפרשת הביכורים, לאחר שהאדם מודה לאלוקיו שהביאו עד הלום, נאמר הציווי החיובי: "וְשָׂמַחְתָּ בְכָל הַטּוֹב אֲשֶׁר נָתַן לְךָ ה' אֱ-לֹהֶיךָ וּלְבֵיתֶךָ". ככה, בלי שום הסתייגות או זהירות, בהיכל בית ה', האדם צריך להיות מבסוט על השפע החומרי, על הפירות המענגים והיבול הרב. השפע ה"חיצוני" לא רק שאינו מפריד בינו לבין אלוקיו, אלא הוא המחבר והמקשר בין שמיים וארץ. דרך טעם הפרי האדם פוגש את האהבה האלוקית אליו ואל אנשי ביתו ואת הרצון האלוקי להרעיף עליו עונג וטוב לבב.

בסיומה של פרשת הקללות הכול מתהפך. אותו שפע הופך לפשע, והקב"ה מבשר לאדם שהקללות ירדפו אותו "תַּחַת אֲשֶׁר לֹא עָבַדְתָּ אֶת ה' אֱ-לֹהֶיךָ בְּשִׂמְחָה וּבְטוּב לֵבָב מֵרֹב כֹּל". כאן ה"רוב כול" הוא כבר מפריד ומנתק. השפע החומרי הוא המעוור והמקשה את הלב. הוא הממלא את האדם גאווה בכוחו ועוצם ידו ומוריד אותו אל החומרנות ואל תאוות הבצע.

מתברר שהחיים הרחבים, השופעים והנוטפים כל טוב הם 'חרב פיפיות'. הם יכולים להיות נקודת הקשר ועלולים להיות הקליפה האוטמת. הם יכולים להיות ההתרפקות על החסד האלוקי ולמלא את הלב והפה ברכה והודיה, ועלולים להיות ההתפרקות והפניית העורף שימלאו את הלב שכחה וגסות רוח.

מתברר שהחיים הרחבים, השופעים והנוטפים כל טוב הם 'חרב פיפיות'. הם יכולים להיות נקודת הקשר ועלולים להיות הקליפה האוטמת. הם יכולים להיות ההתרפקות על החסד האלוקי ולמלא את הלב והפה ברכה והודיה, ועלולים להיות ההתפרקות והפניית העורף שימלאו את הלב שכחה וגסות רוח

אפשר להרחיב את הדברים לא רק לברכה האלוקית שמתבטאת ברכוש וביבול אלא לברכה האלוקית שמגדלת ומצמיחה את כישרונותיו של האדם – את חוכמתו, אישיותו ויכולותיו. גם כאן ההתפתחות הפנימית עשויה להיות השער לקרבת אלוקים וככל שישוב אל עצמו מייד ישוב אל א-לוהיו. הכישרון והעוצמה האישיים יכולים לספר לאדם על ייחודו ונשמתו ולחבר אותו אל מי שמשמרה בקרבו. כל גילוי של חוכמה, רצון ורגישות יכולים להיות הד של החיים הקדומים שספוגים בו ולגלות לו את אלוקיו. ובאותה מידה הכישרון והעוצמה האישיים עלולים לתת לאדם תחושת כוח אדירה ותחושה שהוא ריבון כל העולמים. כל הצלחה וכל כישרון עשויים לשכנע אותו שהוא פועל באוטונומיה סגורה ושכל הסיפור האלוקי הוא פיקציה לאנשים חלשים. כל התפתחות פנימית עלולה להרחיק אותו מאלוקיו.

במה הכול תלוי? בביכורים. בהתבוננות על נקודת ההתחלה. באחיזת הטנא המלא כל טוב ובהיזכרות ברגע הלידה שם במצרים. בעצימת העיניים וההתבוננות על המקור שממנו כל הדברים מגיעים. בעמידה הכנה מול הכוהן וההודאה בפה מלא על כך שאני לא בראתי את עצמי, לא הרצתי את הרצון ולא פיתחתי את הכישרון. אני רק הטנא שאותו הקב"ה ממלא כל טוב. ההכרזה הזאת שומרת שהברכה לא תיהפך לקללה.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם