אשת יפת תואר

bazak kavuaa

הרב אמנון בזק

פרשתנו פותחת בדיני אשת יפת תואר, שפירושים רבים נאמרו עליהם. על דרך הפשט, נראה שכוונת הפרשה היא להציג את החובה לנהוג בדרך אנושית ובחמלה בשבויות מלחמה.

ראשית, התורה מצווה את האדם שאם הוא חושק באישה יפה שהוא רואה בשבי, אין הוא יכול לנהוג בה כרצונו על מנת להשביע את תאוותו, אלא עליו לשאת אותה לאישה: "וְרָאִיתָ... אֵשֶׁת יְפַת תֹּאַר וְחָשַׁקְתָּ בָהּ – וְלָקַחְתָּ לְךָ לְאִשָּׁה!" (כ"ד, יא).

לאחר מכן, התורה דורשת מן האדם לאפשר לשבויה האומללה להשתקם, הן מבחינה חיצונית הן מבחינה פנימית. מן הצד החיצוני, על האדם לאפשר לשבויה לתקן את מראיה: "וְגִלְּחָה אֶת רֹאשָׁהּ וְעָשְׂתָה אֶת צִפָּרְנֶיהָ. וְהֵסִירָה אֶת שִׂמְלַת שִׁבְיָהּ מֵעָלֶיהָ" (שם, יב-יג). 'עשיית הציפורניים' היא ביטוי להתייפות, ואת זאת אפשר ללמוד מן התיאור ההפוך שנאמר על מפיבושת בזמן מרד אבשלום: "וְלֹא עָשָׂהרַגְלָיו וְלֹא עָשָׂהשְׂפָמוֹ וְאֶת בְּגָדָיו לֹא כִבֵּס" (שמ"ב י"ט, כה; ראיה זו הובאה בספרי דברים פיסקא ריב). כך יש אפוא להבין גם את "וְגִלְּחָה אֶת רֹאשָׁהּ", כמעשה נוסף של התייפות: לאחר השהייה הארוכה במלחמה ובשבי, היא יכולה כעת להסתפר, וכפי שנאמר לגבי יוסף: "וַיְרִיצֻהוּ מִן הַבּוֹר וַיְגַלַּח וַיְחַלֵּף שִׂמְלֹתָיו וַיָּבֹא אֶל פַּרְעֹה" (בראשית מ"א, יד). ומובן, שהסרת בגדי השבי נועדה אף היא להשיב לשבויה את מעמדה האנושי, כמי שיוצאת מגדר שבויה והופכת להיות אשת ישראל בת חורין (כפי שציין אבן עזרא: "והסירה את שמלת שביה – כי היא מטונפת").

יחד עם השיקום החיצוני, נדרשת מן האדם גם רגישות למצבה הנפשי הקשה של השבויה. משום כך, אין הוא יכול כעת לשאת אותה מיד לאישה במצבה, אלא עליו לתת לה זמן להתאבל ולהתאושש: "וְיָשְׁבָה בְּבֵיתֶךָ וּבָכְתָה אֶת אָבִיהָ וְאֶת אִמָּהּ יֶרַח יָמִים" (שם, יג). אז, ורק אז, יוכל לשאתה: "וְאַחַר כֵּן תָּבוֹא אֵלֶיהָ וּבְעַלְתָּהּ וְהָיְתָה לְךָ לְאִשָּׁה" (שם).

בנוסף, התורה דורשת מן הבעל להתייחס לשבויה כאשתו לכל דבר, ואם ימאס בה, עליו לשחררה כבת חורין: "אִם לֹא חָפַצְתָּ בָּהּ וְשִׁלַּחְתָּהּ לְנַפְשָׁהּ וּמָכֹר לֹא תִמְכְּרֶנָּה בַּכָּסֶף לֹא תִתְעַמֵּר בָּהּ תַּחַת אֲשֶׁר עִנִּיתָהּ" (שם, יד).

יחס התורה לשבויה עומד בניגוד גמור למה שהיה מקובל במזרח הקדום בנוגע לשבויות מלחמה, שנלקחו כשפחות וסבלו מהתעללות ומהשפלה. התורה דורשת מן האדם להתייחס בחמלה ובאנושיות לשבויות המלחמה, כחלק מהדרישה לחיים מוסריים וערכיים.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם