חטא המרגלים וחטא העם

2 pash
 הרב אמנון בזק

בפרשתנו משה מתחיל בסקירה היסטורית של אירועים מרכזיים מחיי העם, ובכל תיאוריו של משה יש דגשים מיוחדים שאינם מופיעים בתיאורים בחומשים האחרים. תופעה זו קיימת גם בתיאור חטא המרגלים, המסופר אף הוא מנקודת מבט שונה מזו של חומש במדבר. הבדלים אלו באים לידי ביטוי בהיבטים שונים (המפורסם שבהם הוא ההבדל בשאלה אם הייתה השליחות ביזמת ה' או ביזמת העם), אך הפעם ניתן את הדעת רק על אחד מהם.

בתיאור בספר במדבר הושם דגש על אחריותם של המרגלים לחטאו של העם. המרגלים תוארו כדמויות מרכזיות בעם: "כֻּלָּם אֲנָשִׁים רָאשֵׁי בְנֵי יִשְׂרָאֵל הֵמָּה" (במדבר יג, ג), ושמותיהם פורטו במלואם. עם שובם משליחותם הסיפור התורה מדגישה שהמרגלים לא נדרשו רק לעובדות שנצטוו לספק אלא הוסיפו פרשנות שיסודה היה בחוסר אמונה בה': "לֹא נוּכַל לַעֲלוֹת אֶל הָעָם כִּי חָזָק הוּא מִמֶּנּוּ" (שם, לא, ועיינו ברש"י שם).

התורה מציינת בהמשך שגם התיאור ה'אובייקטיבי' שלהם היה מגמתי ומעוות: "וַיּוֹצִיאוּ דִּבַּת הָאָרֶץ אֲשֶׁר תָּרוּ אֹתָהּ אֶל בְּנֵי יִשְׂרָאֵל לֵאמֹר הָאָרֶץ אֲשֶׁר עָבַרְנוּ בָהּ לָתוּר אֹתָהּ אֶרֶץ אֹכֶלֶת יוֹשְׁבֶיהָ הִוא" (שם, לב). משום כך ציינה שם התורה עונש מיוחד שהוטל דווקא על המרגלים (למעט יהושע וכלב): "וְהָאֲנָשִׁים אֲשֶׁר שָׁלַח מֹשֶׁה לָתוּר אֶת הָאָרֶץ וַיָּשֻׁבוּ וַיַּלִּינוּ עָלָיו אֶת כָּל הָעֵדָה לְהוֹצִיא דִבָּה עַל הָאָרֶץ. וַיָּמֻתוּ הָאֲנָשִׁים מוֹצִאֵי דִבַּת הָאָרֶץ רָעָה בַּמַּגֵּפָה לִפְנֵי ה'" (שם יד, לו–לז).

ואולם בפרשתנו חלקם של המרגלים עצמם מוצנע לחלוטין והאצבע המאשימה מופנית אל העם בלבד. דווקא המרגלים מתוארים כמי שקיימו את שליחותם נאמנה, וכל מה שמופיע בתיאור תשובתם הוא: "וַיֹּאמְרוּ טוֹבָה הָאָרֶץ אֲשֶׁר ה' אֱלֹהֵינוּ נֹתֵן לָנוּ" (דברים א, כה). משה מציין שהעם הוא שהגיב במרי ובנרגנות והוא שסיפק את הפרשנות השלילית לעובדות האובייקטיביות שמסרו המרגלים: "וַתֵּרָגְנוּ בְאָהֳלֵיכֶם וַתֹּאמְרוּ בְּשִׂנְאַת ה' אֹתָנוּ הוֹצִיאָנוּ מֵאֶרֶץ מִצְרָיִם לָתֵת אֹתָנוּ בְּיַד הָאֱמֹרִי לְהַשְׁמִידֵנוּ. אָנָה אֲנַחְנוּ עֹלִים אַחֵינוּ הֵמַסּוּ אֶת לְבָבֵנוּ לֵאמֹר עַם גָּדוֹל וָרָם מִמֶּנּוּ עָרִים גְּדֹלֹת וּבְצוּרֹת בַּשָּׁמָיִם וְגַם בְּנֵי עֲנָקִים רָאִינוּ שָׁם" (שם, כז–כח).

נראה שמשום כך לא ציין כאן משה מיהם המרגלים והסתפק בביטוי "אֲנָשִׁים" (שם, כג), שכן בתיאור המסוים הזה לא הם גיבורי הסיפור. ואכן, בפרשתנו לא נזכר כל עונש מיוחד שהושת על המרגלים באופן מיוחד אלא העונש שהוטל על הדור כולו.

בדרך זו התורה מבטאת את שני ההיבטים של חטא המרגלים: הן מצד המרגלים, שנתנו פרשנות שלילית לעובדות אובייקטיביות, הן מצד עם ישראל, שנתפס לגישה מרדנית ושלילית, שהיה מגיע אליה כנראה גם ללא כל דרבון מצד המרגלים.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם