הבחירה הכפולה באהרן

bazak kavuaa

הרב אמנון בזק

אחת מתלונותיה של עדת קרח הייתה כלפי הבחירה באהרן לתפקיד הכהונה. משה מציע דרך להכריע בוויכוח: "קְחוּ לָכֶם מַחְתּוֹת קֹרַח וְכָל עֲדָתוֹ. וּתְנוּ בָהֵן אֵשׁ וְשִׂימוּ עֲלֵיהֶן קְטֹרֶת לִפְנֵי ה' מָחָר וְהָיָה הָאִישׁ אֲשֶׁר יִבְחַר ה' הוּא הַקָּדוֹשׁ" (ט"ז, ו-ז). ואכן, אהרן ועדת קרח ניצבו איש עם מחתתו בידו, והבחירה הייתה ברורה: "וְאֵשׁ יָצְאָה מֵאֵת ה' וַתֹּאכַל אֵת הַחֲמִשִּׁים וּמָאתַיִם... מַקְרִיבֵי הַקְּטֹרֶת" (שם, לה). אולם, דווקא לאור הכרעה ברורה זו, מתעוררת שאלה בנוגע להמשך הפרשה – מבחן המטות. שוב מתקיים תהליך נסי, שנועד להוכיח מיהו "הָאִישׁ אֲשֶׁר אֶבְחַר בּוֹ" (י"ז, כ), המסתיים גם הוא בבחירת אהרן – "וְהִנֵּה פָּרַח מַטֵּה אַהֲרֹן לְבֵית לֵוִי וַיֹּצֵא פֶרַח וַיָּצֵץ צִיץ וַיִּגְמֹל שְׁקֵדִים" (שם, כג). לשם מה אפוא היו נחוצים שני הנסים הללו? האם לא היה די בפרשת המחתות כדי להוכיח את בחירת הקב"ה באהרן?

נראה שיש הבדל בולט בין שני האירועים. פרשת המחתות, יותר משהוכיחה את מעלתו של אהרן היא הוכיחה את הפגם של עדת קרח. כבר בתחילת הפרשה, כשהציג משה את מבחן המחתות, הוא כלל לא הזכיר את אהרן, אלא אמר רק "קְחוּ לָכֶם מַחְתּוֹת קֹרַח וְכָל עֲדָתוֹ. וּתְנוּ בָהֵן אֵשׁ וְשִׂימוּ עֲלֵיהֶן קְטֹרֶת לִפְנֵי ה' מָחָר וְהָיָה הָאִישׁ אֲשֶׁר יִבְחַר ה' הוּא הַקָּדוֹשׁ". רק בהמשך מזכיר משה לקרח שגם אהרן יהיה שם – "אַתָּה וְכָל עֲדָתְךָ הֱיוּ לִפְנֵי ה' אַתָּה וָהֵם וְאַהֲרֹן מָחָר" (ט"ז, טז). אך למעשה, הבחירה באהרן הייתה כנראה על דרך השלילה: כלל לא נזכר מה היה עם המחתה של אהרן, וסביר להניח שלא אירע לה דבר. מאתיים וחמישים מקטירי הקטורת נשרפו באש שיצאה מאת ה', והעובדה שאהרן לא נפגע, הוכיחה את הבחירה בו.

ברם, בבחירה מעין זו יש חיסרון, שכן היא מדגישה את חטאם של מקריבי הקטורת, ומציבה את אהרן כמי שאינו שותף לחטא, אולם עדיין לא הוכחה לעיני כול הבחירה החיובית באהרן, המבטאת את מעלתו. לשם כך נדרש מבחן המטות. כאן דווקא לאחרים לא אירע דבר, ואילו בדבר המייצג את אהרן חל שינוי מהותי, והפעם לטובה – פריחה, הוצאת ציץ וגמילת שקדים.

הפן הכפול הזה בא לידי ביטוי סמלי גם בחפץ הנבחר – מטה אהרן. עד עתה שימש המטה בעיקר להענשה, במכות מצרים, והיה מקום לחשוב שהמטה יכול רק לבשר רעה. כעת מתברר שיש ביכולתו של המטה לבטא גם פריחה וצמיחה. בעליו של מטה המסוגל, בין היתר, להגיע ל"וַיָּצֵץ צִיץ", ראוי לייצג את עם ישראל ולהביא עליהם את מידת הרחמים – "וְעָשִׂיתָ צִּיץ זָהָב טָהוֹר... וְהָיָה עַל מֵצַח אַהֲרֹן וְנָשָׂא אַהֲרֹן אֶת עֲוֹן הַקֳּדָשִׁים אֲשֶׁר יַקְדִּישׁוּ בְּנֵי יִשְׂרָאֵל... וְהָיָה עַל מִצְחוֹ תָּמִיד לְרָצוֹן לָהֶם לִפְנֵי ה'" (שמות כ"ח, לו-לח).

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם