סוטה וברכת הכוהנים

2 pash

הרב אמנון בזק

אחת הפרשיות המפורסמות ביותר בתורה היא ברכת הכוהנים, המופיעה בפרשתנו (ו', כב-כז). למרות היותה מוכרת בפי כול, הרי ששאלת מיקומה באמצע פרשתנו מטרידה למדי: ברכת הכוהנים מופיעה לאחר פרשת הנזיר ולפני פרשת הנשיאים, והקשר לפרשיות אלו איננו מובן. לכאורה, הגיוני היה שפרשה זו תופיע יחד עם אחת מפרשיות הכוהנים, כגון בפרשת אמור, או בפרשיות המזכירות במפורש את ברכת הכוהנים (ויקרא ט', כג; דברים י', ח). מדוע היא מופיעה דווקא בפרשתנו?

נראה שאכן ההקשר של ברכת הכוהנים איננו דווקא לפרשיות הסובבות אותה, אלא לפרשה אחת קודם לכן – פרשת הסוטה. היות שפרשת הסוטה היא בעלת זיקה ברורה לפרשת הנזיר (כפי שאפשר לראות, בין היתר, מפסוקי הפתיחה והסיום של שתי הפרשיות, מתפקיד הכוהן, ההנפה ונושא פריעת הראש), הרי שתחילה הביאה התורה את פרשת נזיר, אולם גם פרשת ברכת הכוהנים קשורה לפרשת הסוטה, על דרך הניגוד.

בפרשת הסוטה הכוהן משמש בתפקיד המקלל – "וְהִשְׁבִּיעַ הַכֹּהֵן אֶת הָאִשָּׁה בִּשְׁבֻעַת הָאָלָה וְאָמַר הַכֹּהֵן לָאִשָּׁה" (ה', כא), בעוד שבפרשת ברכת הכוהנים הכוהן הוא כמובן המברך – "כֹּה תְבָרֲכוּ אֶת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל אָמוֹר לָהֶם" (ו', כג). קיים דמיון ניגודי בין דברי הכוהן לסוטה – "יִתֵּן ה' אוֹתָךְ לְאָלָה וְלִשְׁבֻעָה בְּתוֹךְ עַמֵּךְ בְּתֵת ה' אֶת יְרֵכֵךְ נֹפֶלֶת וְאֶת בִּטְנֵךְ צָבָה" (ה', כא), לבין הברכות – "יָאֵר ה' פָּנָיו אֵלֶיךָ וִיחֻנֶּךָּ. יִשָּׂא ה' פָּנָיו אֵלֶיךָ וְיָשֵׂם לְךָ שָׁלוֹם" (ו', כה-כו). החזרה הכפולה בברכת כוהנים ביחס לפני ה', שאותם ה' יאר ויישא, עומדת כנגד החזרה על העמדת הכוהן את האישה "לִפְנֵי ה'" (ה', טז, יח, ל). ולבסוף, בעוד שבפרשת סוטה נמחה שמו של ה', הכתוב במגילה, הרי שהכוהנים שמים את שמו של ה' על בני ישראל.

מה משמעותה של זיקה ניגודית זו? ראשית, בפרשת אחרי מות בני אהרן, עמדנו על משמעות היותה של הקטורת אמצעי לכפר על בני ישראל, דווקא לאחר מות נדב ואביהוא על ידי הקטורת הזרה. כך גם בפרשתנו, לאחר הופעתו מטילת האימה של הכוהן בפרשת הסוטה, התורה מדגישה את האיזון הנכון, ולפיו תפקידם המרכזי של הכוהנים הוא דווקא לברך את בני ישראל, ולא רק לקלל את הסוטות. שנית, ישנה חשיבות רבה להדגשה החוזרת בשתי הפרשיות, ועל פיה הכוהן בסך הכול משמש בתפקיד כלי, כשהברכה והקללה מקורן בקב"ה. הזכרנו את הדגשת הכוהן – "יִתֵּן ה' אוֹתָךְ לְאָלָה וְלִשְׁבֻעָה בְּתוֹךְ עַמֵּךְ בְּתֵת ה' אֶת יְרֵכֵךְ נֹפֶלֶת וְאֶת בִּטְנֵךְ צָבָה", בפרשת הסוטה. בברכת הכוהנים התורה מדגישה זו עוד יותר: אף שלכאורה הכוהנים הם אלו שצוו "כֹּה תְבָרֲכוּ אֶת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל", הרי שבפועל ברכתם היא רק שה' יברך את ישראל, והסיומת חוזרת על כך באופן ברור: "וְשָׂמוּ... שְׁמִי עַל בְּנֵי יִשְׂרָאֵל וַאֲנִי אֲבָרֲכֵם" (ו', כז).

צילום: מרק ניומן

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם