שני סוגי נתינה

bazak kavuaa

הרב אמנון בזק

פרשת הברכות והקללות מסתיימת בפסוק – "אֵלֶּה הַחֻקִּים וְהַמִּשְׁפָּטִים וְהַתּוֹרֹת אֲשֶׁר נָתַן ה' בֵּינוֹ וּבֵין בְּנֵי יִשְׂרָאֵל בְּהַר סִינַי בְּיַד מֹשֶׁה" (כ"ו, מו). פסוק זה נראה כחותם חלק מרכזי בתורה, ממעמד הר סיני ועד עתה. בחלק זה, אכן, נאמרו חוקים (כגון: "וְחָגַרְתָּ אֹתָם אַבְנֵט אַהֲרֹן וּבָנָיו וְחָבַשְׁתָּ לָהֶם מִגְבָּעֹת וְהָיְתָה לָהֶם כְּהֻנָּה לְחֻקַּת עוֹלָם" – שמות כ"ט, ט; "חֻקַּת עוֹלָם לְדֹרֹתֵיכֶם... כָּל חֵלֶב וְכָל דָּם לֹא תֹאכֵלוּ" – ויקרא ג', יז), משפטים (פרשת "וְאֵלֶּה הַמִּשְׁפָּטִים אֲשֶׁר תָּשִׂים" – שמות כ"א, א) ותורות (כגון: "זֹאת תּוֹרַת הָעֹלָה" – ויקרא ו', ב; "וְזֹאת תּוֹרַת הַמִּנְחָה" – שם, ז; "זֹאת תִּהְיֶה תּוֹרַת הַמְּצֹרָע" – שם י"ד, ב). לאחר שפורטו החוקים, המשפטים והתורות, סיימה התורה חלק זה בהצגת הברכות, שיבואו "אִם בְּחֻקֹּתַי תֵּלֵכוּ וְאֶת מִצְוֹתַי תִּשְׁמְרוּ" (כ"ו, ג), ובתיאור הקללות, העלולות לבוא "אִם לֹא תִשְׁמְעוּ לִי וְלֹא תַעֲשׂוּ אֵת כָּל הַמִּצְוֹת הָאֵלֶּה. וְאִם בְּחֻקֹּתַי תִּמְאָסוּ וְאִם אֶת מִשְׁפָּטַי תִּגְעַל נַפְשְׁכֶם" (שם, יד-טו).

לאור כל זאת תמוהה העובדה, שבפועל ספר ויקרא אינו מסתיים בפסוק הסיכום שהזכרנו לעיל. אדרבה, לאחר פרשת הברכות והקללות ישנו עוד פרק שלם (כ"ז), העוסק בענייני ערכין והקדשות. פרק זה נראה כנספח לכל האמור עד כאן, ויש לו חתימה נוספת – "אֵלֶּה הַמִּצְוֹת אֲשֶׁר צִוָּה ה'... אֶל בְּנֵי יִשְׂרָאֵל בְּהַר סִינָי" (כ"ז, לד). מדוע אפוא פרק זה מוצג כנספח, הבא לאחר החתימה הכללית של סוף פרק כ"ו?

את התשובה לכך אפשר ללמוד מתוך עיון בתכניו של פרק כ"ז. כאמור, פרק זה עוסק בסוגים שונים של דברים שאדם יכול להקדיש, אותם או את שוויים הממוני, והוא מפרט את הדינים וההשלכות שיש להקדשות אלו. נושאים אלו שונים מכל האמור עד כאן, שכן מדובר ביזמה פרטית של האדם, שאיננה מוטלת עליו כחובה. הסוגים השונים של ההקדש אינם דומים אפילו לקרבנות הנדבה, שכן בקרבנות אלו יש לאדם תועלת (בקרבן עולה: "וְנִרְצָה לוֹ לְכַפֵּר עָלָיו" – א', ד; ובקרבן שלמים יש לבעלים, כידוע, חלק מן הבשר, כזכות אכילה משולחן גבוה). בהקדש, לעומת זאת, לא נזכרת כל תמורה שיש לאדם. מדובר בפעולה שכל כולה 'לשם שמים', מתוך תחושה ורצון לתת משהו בנתינה גמורה לה'.

אשר על כן, פרק זה אינו נכלל בפרקי המשפטים, החוקים והתורות, שנחתמו בפרשת הברכות והקללות. פרשת ערכין והקדשות אינה חלק ממערכת זו: לא יחולו קללות על מי שאינו מקדיש, ויתרה מזאת – לא מוזכרות ברכות למי שיעשה זאת. יש אפוא מקום בתורה גם לנתינה גמורה, העומדת מחוץ למערכת של שכר ועונש.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם