מדוע נחנך המשכן בניסן?

bazak kavuaa

הרב אמנון בזק

חנוכת המשכן הייתה בראש החודש הראשון, חודש ניסן, כפי שציווה ה' את משה: "בְּיוֹם הַחֹדֶשׁ הָרִאשׁוֹן בְּאֶחָד לַחֹדֶשׁ תָּקִים אֶת... אֹהֶל מוֹעֵד" (מ', ב). לעומת זאת, חנוכת המקדש הייתה "בְּיֶרַח הָאֵתָנִים בֶּחָג הוּא הַחֹדֶשׁ הַשְּׁבִיעִי" (מל"א ח', ב). האם יש הסבר לכך שהמשכן נחנך בראש חודש ניסן ואילו המקדש בחג הסוכות?

נראה שעניין זה משקף הבדל מהותי בין המשכן והמקדש. בעיוננו בפרשת תרומה כבר עמדנו על כך שבעוד שהמשכן שימש מקום ההתגלות של ה' למשה, הרי שהמקדש שימש בתפקיד הפוך – לא מקום שבו ה' מדבר עם ישראל, אלא מקום שבו ה' שומע את תפילותיהם של בני ישראל. הבדל זה משליך על השאלה מיהם האנשים המיועדים לפקוד את שני המקומות. המשכן מיועד להתגלות ה' לישראל, ועל כן אין הוא מיועד לנוכרים כלל; משום כך הוא נבנה אך ורק על ידי בני ישראל, ואף מועד חנוכתו הוא ביום התחלת השנה הייחודית לעם ישראל, כפי שנצטוו: "הַחֹדֶשׁ הַזֶּה לָכֶם רֹאשׁ חֳדָשִׁים, רִאשׁוֹן... לְחָדְשֵׁי הַשָּׁנָה" (י"ב, ב). השנה המתחילה בניסן היא ייחודית לעם ישראל, המציין בדרך זו את חשיבותו של החודש שבו הוציא ה' את ישראל מארץ מצרים להיות לו לעם.

המקדש, לעומת זאת, מיועד לא רק לתפילותיהם של בני ישראל, אלא גם לתפילותיהן של אומות העולם, כפי שהדגיש שלמה בתפילתו בחנוכת המקדש: "וְגַם אֶל הַנָּכְרִי... אַתָּה תִּשְׁמַע הַשָּׁמַיִם מְכוֹן שִׁבְתֶּךָ וְעָשִׂיתָ כְּכֹל אֲשֶׁר יִקְרָא אֵלֶיךָ הַנָּכְרִי, לְמַעַן יֵדְעוּן כָּל עַמֵּי הָאָרֶץ אֶת שְׁמֶךָ לְיִרְאָה אֹתְךָ" (מל"א ח', מא-מג). משום כך, נוכרים היו שותפים גם בבנייתו, כגון באספקת עצי הארזים בידי חירם מלך צור (מל"א ה', טז-כד). ממילא, טבעי הדבר שהמקדש ייחנך בחג הסוכות, שבהיותו חג האסיף הוא חג בעל משמעות אוניברסלית הנוגעת גם לאומות העולם. ואכן, לעתיד לבוא גם הגויים יהיו שותפים בחג הסוכות, כפי שנאמר בנבואת זכריה (י"ד, טז): "וְהָיָה כָּל הַנּוֹתָר מִכָּל הַגּוֹיִם... וְעָלוּ מִדֵּי שָׁנָה בְשָׁנָה לְהִשְׁתַּחֲוֹת לְמֶלֶךְ ה' צְ-בָאוֹת וְלָחֹג אֶת חַג הַסֻּכּוֹת", ומכאן גם הרעיון ששבעים הפרים שמקריבים בחג הסוכות הם כנגד שבעים אומות העולם (סוכה נה ע"ב). זאת בניגוד לחג הפסח, שהוא ייחודי לעם ישראל, ועל כן גויים לא יהיו שותפים בו.

מכאן, ששני התאריכים השונים שבהם נחנכו המשכן והמקדש אכן משקפים הבדל מהותי: המשכן, המיועד רק לעם ישראל, נחנך בתחילת השנה הייחודית לעם ישראל, ואילו המקדש, המיועד גם לאומות העולם, נחנך בחג הסוכות - המועד שבו כל אומות העולם עתידות להודות לה' על האסיף ועל כל טוב אשר גמלן.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם