לאן פנו פני הכרובים?

Rabbi Samson Raphael Hirsch

הרב אמנון בזק 

בפרשתנו נאמר שהכרובים הנמצאים על הכפורת – "וּפְנֵיהֶם אִישׁ אֶל אָחִיו אֶל הַכַּפֹּרֶת יִהְיוּ פְּנֵי הַכְּרֻבִים" (כ"ה, כ). שני הכרובים עומדים אפוא זה מול זה, כשפניהם אל מרכז הכפורת. לעומת זאת, בספר דברי הימים, בתיאור הכרובים שבמקדש, נאמר "וְהֵם עֹמְדִים עַל רַגְלֵיהֶם וּפְנֵיהֶם לַבָּיִת" (דה"ב ג', יג). ממה נובע ההבדל הזה?

חז"ל (בבא בתרא צט ע"א) העלו שתי אפשרויות, המשוות בין המציאות במשכן למציאות במקדש: לפי דעה אחת, הכרובים יכולים היו להסתובב בדרך נס, וכאשר ישראל עושין רצונו של מקום, הם פנו איש אל אחיו, ובזמן שאין ישראל עושין רצונו של מקום, הם פנו אל הבית. לפי דעה אחרת הם פנו לצדדים, "כתלמיד הנפטר מרבו" (רשב"ם שם: "קצת לבית וקצת זה לזה, כאדם שמדבר אל חברו והופך ראשו קצת לצד אחר").

ברם, רד"ק בדברי הימים כבר פירש על דרך הפשט שאכן היה הבדל בין הכרובים במשכן ובין הכרובים במקדש. נראה שהבדל זה קשור באופן טבעי להבדל משמעותי שבין המשכן לבין המקדש. המשכן, מלבד היותו מקום משכן לכרובים, שימש גם "אֹהֶל מוֹעֵד", מקום ההתוועדות של ה' למשה – "וְנוֹעַדְתִּי לְךָ שָׁם וְדִבַּרְתִּי אִתְּךָ מֵעַל הַכַּפֹּרֶת מִבֵּין שְׁנֵי הַכְּרֻבִים אֲשֶׁר עַל אֲרוֹן הָעֵדֻת" (כ"ה, כב). אולם, ייעוד זה ייחודי לתקופת המשכן בלבד, שהרי רק משה רבנו זכה להתוועדות ישירה של הקב"ה אליו במשכן, ולאחר מות משה תופעה זו לא נמשכה.

בחנוכת המקדש ביקש שלמה המלך שהמקדש יוסיף וישמש מקום מפגש בין הקב"ה ובין עם ישראל – אם לא במובן שה' ידבר עם מנהיגם של ישראל, הרי שלפחות במובן שה' ישמע את תפילותיהם של ישראל: "לִהְיוֹת עֵינֶךָ פְתֻחוֹת אֶל הַבַּיִת הַזֶּה לַיְלָה וָיוֹם... לִשְׁמֹעַ אֶל הַתְּפִלָּה אֲשֶׁר יִתְפַּלֵּל עַבְדְּךָ אֶל הַמָּקוֹם הַזֶּה. וְשָׁמַעְתָּ אֶל תְּחִנַּת עַבְדְּךָ וְעַמְּךָ יִשְׂרָאֵל אֲשֶׁר יִתְפַּלְלוּ אֶל הַמָּקוֹם הַזֶּה וְאַתָּה תִּשְׁמַע אֶל מְקוֹם שִׁבְתְּךָ אֶל הַשָּׁמַיִם" (מל"א ח', כט-ל). ה' אכן נענה לבקשתו של שלמה, וכך הפך בית המקדש להיות מקום התפילה, לא רק של בני ישראל אלא של כל האנושות: "כִּי בֵיתִי בֵּית תְּפִלָּה יִקָּרֵא לְכָל הָעַמִּים" (ישעיהו נ"ו, ז).

הדרך שבה מונחים הכרובים מדגימה היטב את ההבדל הזה. הכרובים מייצגים את אלו השומעים: באוהל מועד, שבו נשמע קולו של ה' מדבר עם משה, הכרובים פונים אל מקום השראת השכינה, מבין שני הכרובים על הכפורת, וייתכן שמשום כך גם פניהם של הכרובים מופנות מטה "אֶל הַכַּפֹּרֶת יִהְיוּ פְּנֵי הַכְּרֻבִים", כמי שאינם מביטים במקום השכינה. אולם במקדש, המיועד לשמש מקום לשמיעת קולם של בני ישראל, הרי שפניהם של הכרובים מופנים כלפי הבית והבאים אליו – כלפי כל אלו הנושאים תפילה במקדש.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם