חטאם של נדב ואביהוא

Rabbi Samson Raphael Hirsch

הרב אמנון בזק 

בסיומה של פרשתנו מתארת התורה את עליית משה להר סיני, מלווה בשלוש דמויות ובשבעים זקנים: "וְאֶל מֹשֶׁה אָמַר עֲלֵה אֶל ה' אַתָּה וְאַהֲרֹן נָדָב וַאֲבִיהוּא וְשִׁבְעִים מִזִּקְנֵי יִשְׂרָאֵל וְהִשְׁתַּחֲוִיתֶם מֵרָחֹק" (שמות כד, א). עם זה מודגש ההבדל שבין משה לבין שבעים ושלושה מלוויו: "וְנִגַּשׁ מֹשֶׁה לְבַדּוֹ אֶל ה' וְהֵם לֹא יִגָּשׁוּ וְהָעָם לֹא יַעֲלוּ עִמּוֹ" (שם, ב).

ואכן, בהמשך מסופר על מילוי הוראה זו: "וַיַּעַל מֹשֶׁה וְאַהֲרֹן נָדָב וַאֲבִיהוּא וְשִׁבְעִים מִזִּקְנֵי יִשְׂרָאֵל" (שם, ט). מכאן ואילך הציפייה היא שתתואר עליית משה לבדו והשארת אהרן, נדב ואביהוא ושבעים הזקנים "מֵרָחֹק", אולם לא כך מסופר: "וַיָּקָם מֹשֶׁה וִיהוֹשֻׁעַ מְשָׁרְתוֹ וַיַּעַל מֹשֶׁה אֶל הַר הָאֱלֹהִים. וְאֶל הַזְּקֵנִים אָמַר שְׁבוּ לָנוּ בָזֶה עַד אֲשֶׁר נָשׁוּב אֲלֵיכֶם וְהִנֵּה אַהֲרֹן וְחוּר עִמָּכֶם מִי בַעַל דְּבָרִים יִגַּשׁ אֲלֵהֶם" (שם, יג–יד). במפתיע נעלמו מן התמונה נדב ואביהוא, ובמקומם אנו מוצאים שתי דמויות אחרות – יהושע וחור. מה הסיבה להחלפה מפתיעה זו?

סביר להניח שהגורם לשינוי נמצא בפסוק שבין שני השלבים: "וַיִּרְאוּ אֵת אֱלֹהֵי יִשְׂרָאֵל וְתַחַת רַגְלָיו כְּמַעֲשֵׂה לִבְנַת הַסַּפִּיר וּכְעֶצֶם הַשָּׁמַיִם לָטֹהַר. וְאֶל אֲצִילֵי בְּנֵי יִשְׂרָאֵל לֹא שָׁלַח יָדוֹ וַיֶּחֱזוּ אֶת הָאֱלֹהִים וַיֹּאכְלוּ וַיִּשְׁתּוּ" (שם, י–יא). מסתבר אפוא, כפי שכתב רש"י, שנדב ואביהוא הם-הם אותם "אֲצִילֵי בְּנֵי יִשְׂרָאֵל", ומן התיאור "לֹא שָׁלַח יָדוֹ" משתמע שבאופן עקרוני הם היו ראויים שתישלח בהם יד ה'. מה היה חטאם של נדב ואביהוא?

נראה שהחטא הוא בראיית הקב"ה, כלומר בקרבה מוגזמת אליו, בניגוד למה שנצטוו קודם לכן: "וְנִגַּשׁ מֹשֶׁה לְבַדּוֹ אֶל ה' וְהֵם לֹא יִגָּשׁוּ". מתוך תחושה שגם הם ראויים להתקרב אל ה' הפרו נדב ואביהוא את האיסור וניגשו 'לראות' את ה'. מצד הדין היו נדב ואביהוא ראויים להיענש בחומרה במעמד ההוא, אלא שבגלל חגיגיות האירוע לא שלח בהם ה' את ידו וחטאם הוצנע במקצת. מכל מקום הם הודחו מתפקידם כמלוויו של משה, ואת מקומם מיהרו למלא יהושע וחור.

ואולם לימים התברר שנדב ואביהוא לא למדו את הלקח. בפעם הבאה שהיה אירוע חגיגי משמעותי כל כך של השראת שכינה, הפעם במשכן ולא בהר סיני, שוב לא יכלו נדב ואביהוא לעצור בעצמם ושוב ביקשו תפקיד מרכזי באירוע, ועל כן הקריבו אש זרה (ויקרא י, א), מעשה הדומה במהותו לראיית ה' בפרשתנו. אך בפעם ההיא כבר לא זכו נדב ואביהוא למחילה, וה' שלח בהם את ידו.

את שורשיו של החטא שהביא עליהם את מותם אפשר למצוא כבר בפרשתנו. לו הכירו נדב ואביהוא בחטאם ובמחילה שקיבלו במעמד השראת השכינה בהר סיני, אפשר שהיו יכולים לתקן את החטא ולא להתחייב מיתה ביום השראת השכינה במשכן.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם