בין יתרו לעמלק

pash 2 790

הרב אמנון בזק 

 

חז"ל (זבחים קטז ע"א) והמפרשים נחלקו לאורך הדורות בשאלה האם סיפור הגעתו של יתרו היה לפני מתן תורה או לאחר מכן. רמב"ן תמך בדעה (שבה הוא הולך לאורך כל התורה), שהמקראות כתובים כסדרם, וראייתו המרכזית היא מכך שמשה סיפר לחותנו "אֵת כָּל אֲשֶׁר עָשָׂה ה' לְפַרְעֹה וּלְמִצְרַיִם עַל אוֹדֹת יִשְׂרָאֵל אֵת כָּל הַתְּלָאָה אֲשֶׁר מְצָאָתַם בַּדֶּרֶךְ וַיַּצִּלֵם ה'" (י"ח, ח), ולו היה יתרו מגיע לאחר מעמד הר סיני – "למה לא סיפר לו מעמד הר סיני, וממנו ייוודע כי השם אמת ותורתו אמת ואין עוד מלבדו?"

 

לעומת זאת, רשב"ם צידד בגישה שיתרו בא לאחר מתן תורה, וראייתו העיקרית היא מן הכתוב – "וַיָּבֹא יִתְרוֹ חֹתֵן מֹשֶׁה... אֶל מֹשֶׁה אֶל הַמִּדְבָּר אֲשֶׁר הוּא חֹנֶה שָׁם הַר הָאֱ-לֹהִים" (שם, ה). בני ישראל הרי הגיעו לשם רק בפרק הבא – "בַּחֹדֶשׁ הַשְּׁלִישִׁי לְצֵאת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל מֵאֶרֶץ מִצְרָיִם... בָּאוּ מִדְבַּר סִינָי. וַיִּסְעוּ מֵרְפִידִים וַיָּבֹאוּ מִדְבַּר סִינַי... וַיִּחַן שָׁם יִשְׂרָאֵל נֶגֶד הָהָר" (י"ט, א-ב), ומכאן, שסיפורו של יתרו אירע רק לאחר מכן. ראב"ע מוסיף ראיה אחרת, מתוך דברי משה ליתרו – "וְהוֹדַעְתִּי אֶת חֻקֵּי הָאֱ-לֹהִים וְאֶת תּוֹרֹתָיו" (י"ח, טז), שאף הם מתייחסים, בפשטות, למצוות שכבר ניתנו בסיני.

 

אולם, אם יתרו אכן בא לאחר מתן תורה, מדוע הקדימה התורה את סיפורו ולא שמרה על סדר כרונולוגי? לדעת רשב"ם, הסיבה לכך היא "שלא להפסיק פרשיות של מצוות", כלומר, לשמור על הרצף שבין מעמד הר סיני לפרשות המצוות שבאות לאחר מכן, החל מפרשת משפטים. אולם ראב"ע סובר שהקדמת סיפור יתרו נועדה לסמוך אותו לסיום פרשת בשלח – סיפור עמלק: "בעבור שהזכיר למעלה הרעה שעשה עמלק לישראל, הזכיר כנגדו הטובה שעשה יתרו לישראל".

 

ואכן, עמלק ויתרו קשורים בקשר הדוק במקומות נוספים במקרא, ומייצגים את שתי התפיסות הקיצוניות של אומות העולם. עמלק – המייצג את הרוע המוסרי והדתי, ויתרו – המייצג את מידות החסד, הצדק והאמונה. דווקא משום שביחס לעמלק עם ישראל מצטווה לנקוט פעולה ייחודית של מחייה, יש מקום להדגיש שבידי אומות העולם קיימת תמיד האפשרות לבחור גם בדרכו של יתרו.

 

גם בפרשת מחיית עמלק בידי שאול, נזכרת תחילה הבדלתם של צאצאי יתרו – הקינים - מהעמלקים: "וַיֹּאמֶר שָׁאוּל אֶל הַקֵּינִי לְכוּ סֻּרוּ רְדוּ מִתּוֹךְ עֲמָלֵקִי פֶּן אֹסִפְךָ עִמּוֹ וְאַתָּה עָשִׂיתָה חֶסֶד עִם כָּל בְּנֵי יִשְׂרָאֵל... וַיָּסַר קֵינִי מִתּוֹךְ עֲמָלֵק" (שמ"א ט"ו, ו). בכך מודגש, שיחסו של עם ישראל לאומות העולם נגזר מדרכי התנהגותו של כל עם, לפי מידותיו ודרכיו.

 


 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

מצדד בממשלה החדשה

  מאמר מאת עמיחי אתאלי

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם