דם ביאור

Rabbi Samson Raphael Hirsch

הרב אמנון בזק 

 

המכה הראשונה שבאה על המצרים הייתה כידוע 'מכת דם'. מדוע דווקא מכה זו הייתה ראשונה, ומהי משמעותה הרעיונית? רש"י (ז', יז) ביאר שהמכה באה תחילה על היאור, מפני ש"מצרים עובדים לנילוס, לפיכך הלקה את יראתם ואחר כך הלקה אותם". ברם, בפסוקים עצמם עניין זה אינו מבואר. ייתכן אפוא שיש להבין את משמעותה של המכה באופן אחר.

 

קשה להתעלם מהריבוי הבולט של הופעת המילה "יְאֹר" במכת דם – לא פחות מארבע-עשרה פעמים (כדרכן של מילים מנחות, המופיעות בפרשה שבע פעמים או כפולות של שבע פעמים). סביר להניח שריבוי זה נועד ליצור זיקה לפעם הקודמת שבה הוזכר היאור כמה פעמים – בגזרתו של פרעה "כָּל הַבֵּן הַיִּלּוֹד הַיְאֹרָה תַּשְׁלִיכֻהוּ" (א', כב) ובסיפור משה בתיבה. אפשר אם כן לציין שיש במכת דם משום מידה כנגד מידה בצורה הקלאסית ביותר: פרעה מילא את היאור בדמם של תינוקות ישראל, וכעת היאור עצמו הופך לדם. היאור שבו אירע מרחץ הדמים הנורא הופך להיות יאור של דם.

 

בנוסף, אפשר לראות זיקה ברורה בין מכת דם לבין סיפור משה בתיבה. משה נשלח אל פרעה לפני המכה, והקב"ה מצווה אותו "וְנִצַּבְתָּ לִקְרָאתוֹ עַל שְׂפַת הַיְאֹר" (ז', טו). ביטויים אלו מזכירים מאוד את סיפורו של משה הקטן - "וַתָּשֶׂם בַּסּוּף עַל שְׂפַת הַיְאֹר. וַתֵּתַצַּב אֲחֹתוֹ... לְדֵעָה מַה יֵּעָשֶׂה לוֹ" (ב', ג-ד; יצוין, שהביטוי "עַל שְׂפַת הַיְאֹר" אינו נזכר במכות אחרות). זיקה זו מחדדת את המהפך שחל מגזרת פרעה ועד עתה, לאחר התגלות ה' למשה: אם בסיפורו של משה בתיבה לא יכלו בני משפחתו להתעמת באופן ישיר עם הגזרה, ואחותו של משה יכלה רק להתייצב מרחוק ולהיות פסיבית, הרי שכעת המצב השתנה: משה אינו ירא להתייצב חזיתית מול פרעה, כשהפעם הוא זה שנמצא בעמדת הגוזר והפוקד. אותו משה, שנקרא על שום שחייו ניצלו בזכות "כִּי מִן הַמַּיִם מְשִׁיתִהוּ" (ב', י), עומד כעת ומכריז – "וְנִלְאוּ מִצְרַיִם לִשְׁתּוֹת מַיִם מִן הַיְאֹר" (ז', יח). על פרעה מוטלת כעת החובה להכיר בשינוי המצב, להבין מיהו הכוח העומד מאחורי השינוי הזה ולפעול בהתאם.

 

פרעה מסרב להבין את המציאות, והוא מוכה בעשר מכות, עד שהוא מוכן לשלח את ישראל. אולם עקשנותו לא תמה עד ל'מכה' האחרונה – קריעת ים סוף – שבה טבעו המצרים בים, ובה נסגר שוב המעגל מידה כנגד מידה עם הטבעת ילדי ישראל ביאור. נמצאנו למדים כי למכות על מצרים ישנה מסגרת ברורה, שתחילתה וסופה – מכת דם וקריעת ים סוף – קשורים להענשת המצרים על אכזריותם בגזרת "כָּל הַבֵּן הַיִּלּוֹד הַיְאֹרָה תַּשְׁלִיכֻהוּ".

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם