משה (סנה-בוער) לוי

Rabbi kook

הרב יובל פרוינד

 

משה גדל בבית פרעה. הוא בן טיפוחיה של בת פרעה, לא פחות, ומן הסתם הוא מיועד לגדולות. זאת בשורה די משמחת לעם הישראלי הסובל. אולי בשר מבשרו יחדור למלכות וירכך את לב האבן? אולי זאת ההזדמנות לשינוי? אולי זאת בדיוק הישועה האלוקית שכל כך ציפינו לה?

אבל מהר מאוד משה מאכזב את כולם. ברגע הראשון שבו הוא מתבגר ויוצא לראות את הסבל של אחיו הוא "מאבד את העשתונות" ומסתבך בצרה גדולה: "וַיִּגְדַּל מֹשֶׁה וַיֵּצֵא אֶל אֶחָיו וַיַּרְא בְּסִבְלֹתָם, וַיַּרְא אִישׁ מִצְרִי מַכֶּה אִישׁ עִבְרִי מֵאֶחָיו. וַיִּפֶן כֹּה וָכֹה... וַיַּךְ אֶת הַמִּצְרִי וַיִּטְמְנֵהוּ בַּחוֹל... וַיִּשְׁמַע פַּרְעֹה אֶת הַדָּבָר הַזֶּה וַיְבַקֵּשׁ לַהֲרֹג אֶת מֹשֶׁה, וַיִּבְרַח מֹשֶׁה מִפְּנֵי פַרְעֹה".

הציפיות הגבוהות ממשה מכזיבות והבן האהוב של פרעה הופך לאויב המדינה. לא מעט אנשים ממורמרים הסתובבו באותו יום במחנה הישראלי וכעסו מאוד על משה. מדוע בגלל רגע אחד שה"דם עלה לו לראש" הוא איבד את הסיכוי הפוליטי האחרון? מדוע הוא הרס את המהלך האלוקי המופלא ברגע אימפולסיבי אחד?

סימני השאלה לא קטנים כאשר משה מגיע למדין. זהו המוצא האחרון. אחריה יש רק מדבר מלא בנחשים ועקרבים. כעת משה אמור "להוריד פרופיל" ולמצוא לעצמו איזו פינת חיים שקטה כדי ללקק את הפצעים. אבל משה לא נח לרגע. מיד בכניסה למדין, "על הבאר", הוא שוב מסתבך. למה גם כאן משה מתערב? מדוע הוא לא לומד לקח? מדוע הוא רואה בהתערבות במריבה מטופשת בכפר נידח "ישועה" גדולה ונכנס לתוך המהומה?

אם היינו מלווים את משה בדרך הקשה (והמהירה, ככל הנראה) למדין, מן הסתם היינו שואלים אותו: "למה עשית את זה? תראה איפה אתה נמצא עכשיו – פליט נמלט וחסר בית, אחרי שכבר היית שר בארמון המלך. זה היה שווה? מה הועילה פעולה שולית של פגיעה במצרי אחד לעומת ההפסד האדיר הזה?"

סימני השאלה לא קטנים כאשר משה מגיע למדין. זהו המוצא האחרון. אחריה יש רק מדבר מלא בנחשים ועקרבים. כעת משה אמור "להוריד פרופיל" ולמצוא לעצמו איזו פינת חיים שקטה כדי ללקק את הפצעים. אבל משה לא נח לרגע. מיד בכניסה למדין, "על הבאר", הוא שוב מסתבך: "וּלְכֹהֵן מִדְיָן שֶׁבַע בָּנוֹת, וַתָּבֹאנָה וַתִּדְלֶנָה... לְהַשְׁקוֹת צֹאן אֲבִיהֶן. וַיָּבֹאוּ הָרֹעִים וַיְגָרְשׁוּם, וַיָּקָם מֹשֶׁה וַיּוֹשִׁעָן" – למה גם כאן משה מתערב? מדוע הוא לא לומד לקח? מדוע הוא רואה בהתערבות במריבה מטופשת בכפר נידח "ישועה" גדולה ונכנס לתוך המהומה?

התשובה ניתנת לאחר מכן כאשר משה הופך להיות רועה הצאן של יתרו והוא נודד עם הצאן עד הר סיני. שם חווה משה את מעמד הר סיני האישי שלו והקב"ה מתגלה אליו באופן מיוחד: "וַיֵּרָא מַלְאַךְ ה' אֵלָיו בְּלַבַּת אֵשׁ מִתּוֹךְ הַסְּנֶה... וְהִנֵּה הַסְּנֶה בֹּעֵר בָּאֵשׁ, וְהַסְּנֶה אֵינֶנּוּ אֻכָּל" – משה רואה מראה חריג - שיח קוצני נשרף באש, ובמקום שהאש תכלה בזריזות את הקוצים ותדעך היא ממשיכה לבעור ולבעור בלהבה גדולה. המשך הנבואה כבר יהיה המינוי של משה כשליח אלוקי להוציא את עם ישראל ממצרים.

לפתע הכול מתבהר. כל האנשים מסביב לא הבינו את משה וראו בו דמות הזויה, אחד ש"מתחמם" מהר ומסכן את עצמו ואת סביבתו. אבל הקב"ה ראה משהו אחר לגמרי. הקב"ה רואה "סנה שאיננו אוכל". הקב"ה רואה "לבת אש". לב מתלהב. אש יוקדת של צדק ואמת שלא מסוגלת לכבות או להיעצר בגלל שום סיבה בעולם. זה בדיוק מה שנצרך כרגע.

הקב"ה לא רק שלא נבהל או מסתייג מהאש השורפת הזאת אלא מוצא במשה את האדם היחיד עלי אדמות שיכול לגלות את הישועה האלוקית. כי רק הכרעה מוסרית מוחלטת שלא מוכנה להתחשב בשום דבר כשהיא רואה סבל ואכזריות – יכולה להרוס את "בית העבדים" שבמצרים. כי רק עצמה כזאת של אש מסוגלת לשנות את ההיסטוריה. כי רק אמונה, מסירות וּודאות כזאת יכולות להוביל את עם ישראל לקבל תורה בסיני.

 

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם