תיבת משה ותיבת נח

Rabbi Samson Raphael Hirsch

הרב אמנון בזק 

בכל התנ"ך כולו יש רק שתי תיבות:תיבת נחותיבתו של משה. בין שתי התיבות ישנם קווי דמיון רבים: שתיהן עשויות מהצומח – תיבת נח הייתה "תֵּבַת עֲצֵי גֹפֶר" (בראשית ו', יד), ואילו תיבת משה הייתה "תֵּבַת גֹּמֶא". שתי התיבות היו מצופות: תיבת נח – "וְכָפַרְתָּ אֹתָהּ מִבַּיִת וּמִחוּץ בַּכֹּפֶר" (בראשית שם), ותיבת משה – "וַתַּחְמְרָה בַחֵמָר וּבַזָּפֶת" (שמות שם). בתוך שתי התיבות הוכנסו בני אדם, על מנת להציל יחידים מפני סכנת הכיליון שבאה על בני מינם, ושתיהן הושמו על המים – בין אם היו אלו מי המבול, ובין אם היו אלו המים "בַּסּוּף עַל שְׂפַת הַיְאֹר".

אולם, דווקא לאור קווי הדמיון בין שני הסיפורים, מתחדד ההבדל המשמעותי בין שתי התיבות: תיבת נחנבנתה ביזמה א-לוהית והייתה תחת השגחת ה' בלבד, ואילו תיבת משה נעשתה ביזמתה של אמו והושמה תחת השגחתה של אחותו. הבדל זה מסמל את השוני המהותי בין שני הסיפורים: פרשת המבול מסמלת את כישלון האנושות להתמודד עם הרוע, באופן שלא נותרה בררה אלא למחות את האנושות ולהקימה מחדש דרך הצדיק הפסיבי שבתיבה. פרשתתיבתמשה מסמלת את ההפך: את יכולתם של בני אדם לא להשלים עם הרוע, אלא לגבור עליו מתוך תעוזה ותחושת שליחות לאומית ומוסרית. משה הקטן אמנם נותר פסיבי בסיפור הצלתו, אך כל העומדים סביבו השתתפו באופן פעיל בהצלתו: החל מאמו שהניחה אותו בתיבה, דרך אחותו, שהשגיחה עליו מרחוק, ובתעוזה מיוחדת הציעה לבת פרעה שאם הילד תניק אותו, ועוד לבת פרעה עצמה, שגם היא מילאה תפקיד חיובי בהצלתו של משה.

סיפור לידתו של משה ימשיך להדריך אותו לאורך כל חייו, שבהם הוא יצא למאבק נגד הרוע, ולא ישלים לעולם עם פגיעה בעם שאותו הוא ינהיג עד אשר יביא אותו אל הארץ המובטחת. מתוך מחויבות לאלו שבתעוזתם הצילו את חייו, ימשיך גם משה לפעול להצלת אחרים.

דומה שעל נקודה זו עמד המדרש המצביע על הבדל שבין נח משה, שלמעשה מבדיל היטב בין שני הסיפורים: "נח אמר למשה: אני גדול ממך, שניצלתי מדור המבול! אמר לו משה: אני נתעליתי יותר ממך, אתה הצלת את עצמך ולא היה בך כוח להציל את דורך, אבל אני הצלתי את עצמי והצלתי את דורי כשנתחייבו כליה בעגל, מניין? שנאמר 'ויינחם ה' על הרעה...' (שמות ל"ב, יד). למה הדבר דומה? לשתי ספינות שהיו בים, והיו בתוכן שני קברניטין, אחד הציל את עצמו ולא הציל את ספינתו, ואחד הציל את עצמו ואת ספינתו. למי היו מקלסין, לא לאותו שהציל את עצמו ואת ספינתו? כך נח לא הציל אלא את עצמו, אבל משה הציל את עצמו ואת דורו" (דברים רבה וזאת הברכה פרשה יא).

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם