"ואעלך גם עלֹה"

Rabbi Samson Raphael Hirsch

הרב אמנון בזק 

"ואעלך גם עלֹה" – האומנם?

לאחר שיצא יעקב לדרכו למצרים, לפגוש את יוסף ולהישאר שם בשנות הרעב, הוא עוצר בבאר שבע, ושם ה' מתגלה אליו. מתוך דברי ה' מתברר שיעקב חשש לעזוב את הארץ, ומשום כך ה' מרגיע אותו: "אַל תִּירָא מֵרְדָה מִצְרַיְמָה כִּי לְגוֹי גָּדוֹל אֲשִׂימְךָ שָׁם. אָנֹכִי אֵרֵד עִמְּךָ מִצְרַיְמָה וְאָנֹכִי אַעַלְךָ גַם עָלֹה" (מ"ו, ג-ד). הבטחה זו מעוררת קושי, שהרי לכאורה רק חלקה הראשון התקיים: ה' אכן ירד עם יעקב למצרים ובניו אכן הפכו לגוי גדול, אולם יעקב גם מת במצרים, וכיצד אפוא התקיימה הבטחת "וְאָנֹכִי אַעַלְךָ גַם עָלֹה"?

רוב המפרשים מבארים שכוונת הדברים היא לכך שיעקב ייקבר בארץ, ויתרה מכך, הוא יזכה להיקבר עם אבותיו, כפי שאכן ביקש מיוסף: "וְשָׁכַבְתִּי עִם אֲבֹתַי וּנְשָׂאתַנִי מִמִּצְרַיִם וּקְבַרְתַּנִי בִּקְבֻרָתָם" (מ"ז, ל). חיזוק לכיוון זה אפשר להביא מן התיאור של הבאת עצמות יעקב לקבורה בארץ, שם חוזר שוב ושוב השורש על"ה: "אֶעֱלֶה נָּא וְאֶקְבְּרָה אֶת אָבִי... וַיֹּאמֶר פַּרְעֹה עֲלֵה וּקְבֹר אֶת אָבִיךָ... וַיַּעַל יוֹסֵף לִקְבֹּר אֶת אָבִיו וַיַּעֲלוּ אִתּוֹ כָּל עַבְדֵי פַרְעֹה... וַיַּעַל עִמּוֹ גַּם רֶכֶב גַּם פָּרָשִׁים... וַיָּשָׁב יוֹסֵף מִצְרַיְמָה הוּא וְאֶחָיו וְכָל הָעֹלִים אִתּוֹ" (נ', ה-יד). אפשר אפוא לומר שההבטחה ליעקב שהוא יעלה ממצרים מתייחסת לקבורתו.

אולם על דרך הפשט יש עדיין קושי לייחס את ההבטחה "וְאָנֹכִי אַעַלְךָ גַם עָלֹה" לקבורת יעקב. כשקוראים את הפסוק, הרושם המתקבל הוא שישנה השוואה בין שתי ההבטחות "אָנֹכִי אֵרֵד עִמְּךָ מִצְרַיְמָה וְאָנֹכִי אַעַלְךָ גַם עָלֹה", ובפשטות כשם שההבטחה הראשונה מתייחסת ליעקב בחייו, כך גם ההבטחה השנייה.

משום כך נראה שעל דרך הפשט אפשר ללכת בדרכו של רד"ק, ולהבין שההסבר להבטחה השנייה נעוץ באמור בסמוך – "כִּי לְגוֹי גָּדוֹל אֲשִׂימְךָ שָׁם". הבטחות מעין זו ניתנו גם בעבר, אלא שאצל יעקב יש לה משמעות מיוחדת, שהרי שמו החדש – ישראל – יהיה גם השם שבו ייקרא הגוי. ממילא, כוונת ההבטחה "וְאָנֹכִי אַעַלְךָ גַם עָלֹה" לא הייתה לקבורה, אלא לעלייה בחיים – אמנם לא של יעקב באופן פרטי, אך של ישראל – כגוי הגדול שייקרא בשמו של יעקב.

לאור זאת אפשר להבין היטב את משמעות חילופי השמות יעקב וישראל בפרשה זו. אצל יעקב עצמו חילופים אלו מתמשכים לאורך כל הפרשיות העוסקות בו, אולם בנוגע לבניו, הם כבר נקראים בקביעות בשם "בְּנֵי יִשְׂרָאֵל". באופן מיוחד הדבר בולט בפסוק הבא: "וַיָּקָם יַעֲקֹב מִבְּאֵר שָׁבַע וַיִּשְׂאוּ בְנֵי יִשְׂרָאֵל אֶת יַעֲקֹב אֲבִיהֶם" (מ"ו, ה). בעוד שאביהם ממשיך להיקרא גם "יעקב", הרי שבניו, שיהיו הגרעין שממנו ייווצר הגוי הגדול, כבר נושאים את השם ישראל, כמייצגים את העם כולו – את העם שתתקיים בו לעתיד ההבטחה "וְאָנֹכִי אַעַלְךָ גַם עָלֹה".

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם