כיצד פותרים חלום?

Rabbi Samson Raphael Hirsch

הרב אמנון בזק 

פעמיים בחייו מזדמן ליוסף לפתור חלומות: בפרשת וישב, בחלומותיהם של שר המשקים ושר האופים, ובפרשתנו מקץ – בחלומות פרעה. בשני המקרים מתבקשת השאלה, מדוע איש פרט ליוסף לא הצליח לחשוב על פתרון החלומות. האם באמת היה קשה כל כך להבין שאם שר המשקים חולם על ש"כּוֹס פַּרְעֹה בְּיָדִי וָאֶקַּח אֶת הָעֲנָבִים וָאֶשְׂחַט אֹתָם אֶל כּוֹס פַּרְעֹה וָאֶתֵּן אֶת הַכּוֹס עַל כַּף פַּרְעֹה" (מ', יא), הרי שמשמעות הדבר היא ש"יִשָּׂא פַרְעֹה אֶת רֹאשֶׁךָ וַהֲשִׁיבְךָ עַל כַּנֶּךָ וְנָתַתָּ כוֹס פַּרְעֹה בְּיָדוֹ כַּמִּשְׁפָּט הָרִאשׁוֹן אֲשֶׁר הָיִיתָ מַשְׁקֵהוּ"? והאם איש מחרטומי מצרים ומחכמיה לא יכול היה להבין שפרות שמנות ורזות, כמו גם שיבולים שמנות ורזות, מסמלות שפע ורעב?

מסתבר שהחידוש העיקרי של יוסף לא היה תוכנו המרכזי של החלום, אלא משמעות המספרים שהופיעו בו. שני השרים לא יכלו להבין מדוע דווקא שלושה שריגים ושלושה סלי חורי, והחרטומים לא יכלו להבין מדוע דווקא שבע פרות ושבע שיבולים. בנקודה זו ניכרה חכמתו של יוסף, שבנוגע לחלומותיהם של השרים ידע לצרף בין המשמעות הפשוטה יחסית של החלום, לבין המספרים המופיעים בו. בשעה שהכול היו עסוקים בהכנות ליום הולדתו של פרעה, הבין יוסף את הקשר בין העובדה שנותרו עוד שלושה ימים עד ליום ההולדת, לבין המספר שלוש המופיע בחלום, כאשר יום ההולדת היה כידוע יום שבו מקובל להעניק חנינות לאנשים מסוימים. כך יכול היה יוסף לפתוח את דבריו בראש ובראשונה בנעלם המרכזי, ששני השרים לא הבינו: "זֶה פִּתְרֹנוֹ: שְׁלֹשֶׁת הַשָּׂרִגִים – שְׁלֹשֶׁת יָמִים הֵם" (שם, יב); "שְׁלֹשֶׁת הַסַּלִּים – שְׁלֹשֶׁת יָמִים הֵם" (שם, יח).

לאחר שלמד יוסף מכאן את משמעותם של המספרים בחלום, הוא זכה להבין גם את חלום פרעה. החרטומים לא הצליחו להבין את משמעות המספר שבע שהופיע בחלום, אולם יוסף כבר ידע שמספרים בחלום מבטאים יחידות זמן. על כן, מכיוון שבנוגע לרעב ושבע יחידות הזמן הרלוונטיות הן שנים, ידע יוסף לומר לפרעה מיד בתחילת דבריו: "חֲלוֹם פַּרְעֹה אֶחָד הוּא אֵת אֲשֶׁר הָאֱ-לֹהִים עֹשֶׂה הִגִּיד לְפַרְעֹה. שֶׁבַע פָּרֹת הַטֹּבֹת – שֶׁבַע שָׁנִים הֵנָּה, וְשֶׁבַע הַשִּׁבֳּלִים הַטֹּבֹת – שֶׁבַע שָׁנִים הֵנָּה... וְשֶׁבַע הַפָּרוֹת הָרַקּוֹת וְהָרָעֹת... שֶׁבַע שָׁנִים הֵנָּה וְשֶׁבַע הַשִּׁבֳּלִים הָרֵקוֹת שְׁדֻפוֹת הַקָּדִים יִהְיוּ שֶׁבַע שְׁנֵי רָעָב" (מ"א, כה-כז). אין כל חידוש בכך שמדובר ברעב, אלא בכך שמדובר בשנים.

בדרך זו נוצר שילוב מופלא בין חכמתו של יוסף מצד אחד, לסייעתא דשמיא מצד שני. בין יכולתו לפתור בחכמתו את חלומות השרים, ובין התזמון הא-לוהי של חלומות פרעה לאחר שיוסף הגיע להבנת משמעותם של מספרים בחלום.

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם