ועדת חקירה לשרו דעשו

Rabbi kook

הרב יובל פרוינד

פרשת וישלח נפתחת בחרדה גדולה. אימת השמד מרחפת. יעקב פועל פעולות נמרצות ו"יורה לכל הכיוונים". הוא נערך לקרב הישרדות עקוב מדם, חוצה את המחנות ומוכן לתרחיש הקשה מכול. הוא מתחנן על נפשו בתפילה לפדות והצלה ומשקיע בדיפלומטיה של צאן ומתנות. התחושה היא של חשש כבד לכל מה שיעקב הצליח לבנות - ובעצם על ברכת אברהם ויצחק.

שיא החרדה מתואר אחרי מעבר לילי זריז של נחל יבוק, על מנת לשפר עמדות לקראת הקרב עם שחר: "וַיִּוָּתֵר יַעֲקֹב לְבַדּוֹ". יעקב נמצא לבד, מרגיש לבד, בבדידות שברירית שעלולה להתנפץ עם עלות השחר.

אולם כשהשחר מפציע כל החרדה מתפוגגת ומתבררת כדמיונות רחוקים. עשו רץ אל אחיו ומחבק ומנשק אותו והמפגש הופך למפגש של אחווה תמים ולבבי. מה נשתנה בעקבות הלילה הזה שבבת אחת היפך את כל התחזיות הקודרות? מה גרם לסיום האופטימי בעלות השחר אחרי התחושה הפסימית שהלכה והתחזקה לאורך כל הדרך?

יעקב פוגש באיש, שמהר מאוד מתגלה כמלאך. המלאך הזה מזוהה כשרו של עשו, כפי שיעקב אומר לעשו בפירוש: "וַיֹּאמֶר יַעֲקֹב... כִּי עַל כֵּן רָאִיתִי פָנֶיךָ כִּרְאֹת פְּנֵי אֱ-לֹהִים וַתִּרְצֵנִי". מהו פשר המאבק עם שרו של עשו – מדוע הניצחון עליו משנה את פני התמונה?

נראה שכאשר יעקב נשאר לבד הוא נשאר עם החרדה הכי גדולה והכי עמוקה – עם החרדה שהוא גנב את הברכות, עם הפחד שהוא פגע אנושות בעשו, ובעצם שכל הלאומיות שהוא מכונן נגועה ב"חטא קדמון". מול המלאך הזה הוא ניצב, מול הטענה הרוחנית הזאת הוא צריך להיאבק.

איך נאבקים במלאך? ברוח. ברצון. בנקודה פנימית. יעקב צריך לטפס בסולם המוצב ארצה עד השמים, כפי שרומזים חז"ל בפסוק שהמאבק מעלה-אבק עד כיסא הכבוד. הוא צריך לחלץ מקרבו את הרצון הכי טהור, את הטוב הכי תמים. הוא צריך לספר לעצמו ולמלאך שהוא רוצה בארץ ובירושה לא בשביל עצמה או שליטה אלא כדי למשוך ברכה לכל העולם.

יעקב לא מוכן לוותר למלאך עד שיודה בברכתו, עד שיברך אותו בעצמו, עד ששרו של עשו יגיד בפה מלא שהרצון הישראלי הוא רצון טוב. כך מפרש רש"י את בקשת יעקב לברכה: "הודה לי על הברכות שבירכני אבי שעשו מערער עליהם", ובהמשך על קריאת השם ישראל: "לא ייאמר עוד שהברכות באו לך בעקבה ורמייה - כי אם בשררה וגילוי פנים". השם ישראל הוא בעצם ההכרעה שרצונו של יעקב הוא רצון שהולך ישר עם הא-ל.

יעקב אכן מכניע את המלאך ומתמודד עם עשו אולם המלאך מצליח לפגוע בגיד הנשה. הוא מצליח לגרום ליעקב ולבני בניו לצליעה קבועה בתחום הפוליטי. לספק קבוע שמקנן בתוככי הלב, שאולי הרצון שלנו הזדהם, שאולי אנחנו סתם "כובשים", שאולי הכיבוש משחית. הצליעה הזאת מקשה על ההליכה אולם גם מגִנה על הברכה. עד שיעלה עמוד השחר של הגאולה ויסיר את כל הספקות מן הלב.

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם