יצחק וברכות עשו

Rabbi Samson Raphael Hirsch

הרב אמנון בזק 

כאשר מגיע עשו ומבקש מאביו שיברך אותו, יצחק מגיב באופן מעורר תמיהה. תחילה נראה שהוא עומד נדהם ותוהה מי האיש אשר הערים עליו באופן שכזה: "וַיֶּחֱרַד יִצְחָק חֲרָדָה גְּדֹלָה עַד מְאֹד וַיֹּאמֶר מִי אֵפוֹא הוּא הַצָּד צַיִד וַיָּבֵא לִי וָאֹכַל מִכֹּל בְּטֶרֶם תָּבוֹא וָאֲבָרֲכֵהוּ" (כ"ז, לג), אך מיד אחר כך מוסיף: "גַּם בָּרוּךְ יִהְיֶה". מדוע מברך יצחק את האיש שאותו בירך אף שלא התכוון כלל לעשות כך? יתרה מזאת, כאשר עשו מגיב לדברים בצעקה גדולה ומרה ומבקש מאביו שיברך גם אותו, יצחק מגיב: "בָּא אָחִיךָ בְּמִרְמָה וַיִּקַּח בִּרְכָתֶךָ" (שם, לה). אם כעת מכריז יצחק בגלוי שיעקב הוא שלקח במרמה את הברכות, מדוע בתחילה הוא זעק "מִי אֵפוֹא הוּא הַצָּד צַיִד וַיָּבֵא לִי וָאֹכַל מִכֹּל", כאילו זהותו אינה ידועה לו?

מסתבר, שתוך כדי חרדתו הראשונית של יצחק, הוא הבין לפתע מה התשובה לשאלתו הרטורית. הבנתו זו של יצחק נבעה מכך שכעת נפתרה החידה שאפפה את כל המהלך. כשהגיע יעקב בתחילה אל יצחק, כבר הכריז יצחק על תמיהתו: "הַקֹּל קוֹל יַעֲקֹב וְהַיָּדַיִם יְדֵי עֵשָׂו" (שם, כב). תמיהה זו באה לא רק בעקבות קולו של יעקב, אלא גם, כפי שציין רש"י, בעקבות תוכן דבריו: "כִּי הִקְרָה ה' אֱ-לֹהֶיךָ לְפָנָי" (שם, כ). בכל המקרים שבהם צוטט עשו בתורה, הוא מעולם לא הזכיר את שם ה'. כבר מתחילת הדברים, כשפנה יצחק לעשו, הוא אמר לו רק "בַּעֲבוּר תְּבָרֶכְךָ נַפְשִׁי בְּטֶרֶם אָמוּת" (שם, ד), וזאת בשונה מהאופן שבו רבקה הציגה את הדברים ליעקב, כאילו יצחק אמר: "וַאֲבָרֶכְכָה לִפְנֵי ה' לִפְנֵי מוֹתִי" (שם, ז). לכן דווקא דברים אלו הביאו את יצחק לבקש: "גְּשָׁה נָּא וַאֲמֻשְׁךָ בְּנִי הַאַתָּה זֶה בְּנִי עֵשָׂו אִם לֹא" (שם, כא). אולם, נראה שבשלב מסוים יצחק השתכנע שעשו אימץ את 'קולו' של יעקב, ולכן הוא אומר ל'עשו' כעת, בפעם היחידה בחייו, דברים בשם ה': "רְאֵה רֵיחַ בְּנִי כְּרֵיחַ שָׂדֶה אֲשֶׁר בֵּרֲכוֹ ה'" (שם, כז).

כל זאת משתנה ברגע שעשו האמתי מגיע אליו. בשלב הראשון יצחק נחרד "מִי אֵפוֹא הוּא הַצָּד צַיִד וַיָּבֵא לִי", אולם תוך כדי הדברים הוא מבין מאליו את הפתרון הפשוט לחידה. אמנם לא היה זה עשו שאימץ את קולו של יעקב, אך היה זה בוודאי יעקב, ש'אימץ' את ידיו של עשו. עשו אכן לא הכיר גם כעת בשם ה', וברכתו של יצחק לעשו לא תכלול אף היא את שם ה'. יצחק הבין, שמה' יצא הדבר, ולכן מיהר לומר "גַּם בָּרוּךְ יִהְיֶה", תוך שהוא מבאר במפורש את ההסבר למה שקרה: "בָּא אָחִיךָ בְּמִרְמָה וַיִּקַּח בִּרְכָתֶךָ".

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם