להתלהב מדבר לא-נכון

Rabbi kook

הרב יובל פרוינד

אליעזר עבד אברהם מככב בפרשה בזכות שליחותו הנאמנה. השליחות שלמה ותמימה כל כך ששמו לא מוזכר לאורך ההתרחשות. הוא מתמסר באופן טוטלי, עד שלא רק שהוא מתאמץ מבחינה מעשית, אלא הוא מתפלל ומתחנן לפני ה' שיצליח את דרכו. בתפילתו הוא גם מבקש סימן ברור – הנערה שהוא יבקש ממנה לשתות והיא תשיב שהיא מוכנה להשקות אותו ואפילו את הגמלים, היא תהיה האישה ליצחק.

חז"ל רואים בבקשת הסימן בקשה שלא כהוגן והרמב"ם רואה בזה ממש "ניחוש" שאסור מהתורה משום דרכי עבודה זרה. מה רע כל כך בסימן הזה? הרי כל מי שמכיר את בית אברהם לא יכול שלא לקלוט שהסימן הזה אינו סימן חיצוני אלא מבדק פנימי. יש פה בחינה אמתית של נערה שניחנה בנדיבות לב נדירה וממילא שייכת ליצחק, ואם כן מה הבעיה בסימן שאליעזר מבקש?

נראה שהתשובה טמונה בהתרחשות עצמה. מיד לאחר התפילה רבקה מגיעה. אליעזר מבקש, לבה הגדול של רבקה מתעורר, ובזריזות ("אברהמית") היא משקה אותו ואת הגמלים. הסימן בוהק – החסד של רבקה נחשף, וברור כשמש שהנערה הזאת היא היא השושנה בין החוחים שחייבת להגיע לארץ ישראל.

ומה אם רבקה הייתה מתעייפת ומבקשת מהעבד להשקות את שני הגמלים האחרונים? אליעזר כנראה היה מתאכזב. חבל, זה היה קרוב...

אבל אליעזר עדיין לא בטוח. "וְהָאִישׁ מִשְׁתָּאֵה... מַחֲרִישׁ לָדַעַת הַהִצְלִיחַ ה' דַּרְכּוֹ אִם לֹא". מה עוד יש להתלבט ולהתפלפל? אתה לא רואה את התגלמות החסד שמופיעה כאן? אתה לא מזהה שהקב"ה שמע את תפילתך וזימן לך תכונות בולטות של אהבה, זריזות ומסירות שיכריעו את הכף?

אליעזר עדיין לא מכריע. רק כאשר רבקה מסיימת להשקות את אחרון הגמלים הוא נרגע: "וַיְהִי כַּאֲשֶׁר כִּלּוּ הַגְּמַלִּים לִשְׁתּוֹת, וַיִּקַּח הָאִישׁ נֶזֶם זָהָב... וּשְׁנֵי צְמִידִים עַל יָדֶיהָ". מתברר שאליעזר חיפש את הסימן החיצוני – שהגמל העשירי ישתה את הליטר האחרון. רק אז יתברר שאפשר להגיד מזל טוב. יש כאן הכרעה נכונה, בגלל הסיבה הלא נכונה. ויותר מזה יש כאן פספוס של הדבר האמתי בגימיק של הגמל העשירי בדיוק. רק אז כשה"פוקס" יהיה מושלם – יתברר שזה הרצון האלוקי. ומה אם רבקה הייתה מתעייפת ומבקשת ממנו להשקות את שני הגמלים האחרונים? אליעזר כנראה היה מתאכזב. חבל, זה היה קרוב...

עבד אברהם רואה מראות אלוקיים ומתייחס לתופעה השולית. ממש כמו שאנשים יכולים להתלהב נואשות מקפיצת פסוקים אקראית ולראות בזה גילוי אלוקי אדיר, ומאידך גיסא לא להתלהב כשהשמש זורחת או כשהם מתעוררים בבוקר. להתלהב מאורח שמשתנה בעקבות מילים טובות ולא להתלהב מילד שמחייך בעקבות מילים טובות. לראות את אלוקים ב"צירוף" הפיקנטי ולא לראות אותו בחיים הפועמים בנו.

אלוקים לא התגלה בגמל העשירי. הוא התגלה בלב של רבקה, כשהיא אמרה "שְׁתה" והתחילה לרוץ. שם היה מרכז האירוע. כל השאר – פרטים שוליים.

 

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם