הניסיון הכפול

Rabbi Samson Raphael Hirsch

הרב אמנון בזק 

שלוש פעמים לאורך סיפור העקדה מופיע הביטוי הכפול "אֶת בִּנְךָ אֶת יְחִידְךָ": הן בציווי (כ"ב, ב), הן בהצהרה הכפולה של המלאך שאברהם עמד בניסיון "וְלֹא חָשַׂכְתָּ אֶת בִּנְךָ אֶת יְחִידְךָ" (שם יב, טז). נראה, שביטוי זה ממחיש את הניסיון הכפול שהיה בעקדה. הצד האחד הוא המובן מאליו – עצם הדרישה מאדם לקחת את בנו ולהעלות אותו לעולה הוא בגדר ניסיון שאין למעלה ממנו למידת האמונה והמחויבות של אברהם לדבר ה'. ברם, לניסיון זה יש פן משמעותי נוסף.

הסיפור פותח במילים "וַיְהִי אַחַר הַדְּבָרִים הָאֵלֶּה". לאיזה מן הסיפורים המופיעים בפרק הקודם קישור זה מתייחס? לאור הזיקה הלשונית הברורה שבין סיפור גירוש ישמעאל לסיפור עקדת יצחק, מתחדדת ההבנה שהביטוי מתייחס לסיפור הזה. זיקה זו מעמיקה את משמעות הניסיון שבעקדה, שהרי כל ההצדקה לגירושו של ישמעאל, שנעשה שלא ברצון אברהם, הייתה הבטחת ה' "כִּי בְיִצְחָק יִקָּרֵא לְךָ זָרַע" (כ"א, יב). הניסיון לאברהם מבחינה זו הוא עצום, שכן הוא נקרא לקיים את צו ה' אף שהוא עומד לכאורה בסתירה גמורה להבטחה שנאמרה לו קודם לכן.

יתרה מזאת,המילים "וְלֶךְ לְךָ אֶל אֶרֶץ הַמֹּרִיָּה" יוצרות זיקה למקום היחיד הנוסף שבו ביטוי זה נזכר במקרא, בתחילת פרשת 'לך לך' (י"ב, א). מלבד עצם הביטוי הייחודי, בשני הסיפורים יש אמירה משולשת: בעקדת יצחק נאמר – "אֶת בִּנְךָ אֶת יְחִידְךָ אֲשֶׁר אָהַבְתָּ אֶת יִצְחָק" (כ"ב, ב), במקביל לאמור בציווי הראשון – "לֶךְ לְךָ מֵאַרְצְךָ וּמִמּוֹלַדְתְּךָ וּמִבֵּית אָבִיךָ" (י"ב, א). בשני הסיפורים היעד אינו מוגדר: "עַל אַחַד הֶהָרִים אֲשֶׁר אֹמַר אֵלֶיךָ" בעקדה, מול "אֶל הָאָרֶץ אֲשֶׁר אַרְאֶךָּ" בציווי הראשון.

אולם זיקה זו מחדדת את ההבדל המהותי שבין שני הניסיונות: הניסיון הראשון היה האם אברהם מוכן לוותר על עברו, אך תוך הבטחה לעתיד מזהיר – "וְאֶעֶשְׂךָ לְגוֹי גָּדוֹל וַאֲבָרֶכְךָ וַאֲגַדְּלָה שְׁמֶךָ... וַאֲבָרֲכָה מְבָרְכֶיךָ וּמְקַלֶּלְךָ אָאֹר וְנִבְרְכוּ בְךָ... מִשְׁפְּחֹת הָאֲדָמָה" (י"ב, ב-ג), ואילו כעת הניסיון הוא לוותר על העתיד ועל כל מה שהובטח לו עד עתה, כך שבפועל הוא יישאר ללא עבר וללא עתיד.

גדולתו של אברהם במעשה העקדה ניכרת אפוא לא רק בנכונותו להעלות לעולה את בנו האהוב, אלא גם באמונתו הגדולה בצו ה', ובהיותו א-ל אמונה ואין עוול: הוא לא נרתע בשל העובדה שה' מצווה עליו כעת ציווי הסותר הבטחות גדולות קודמות שהוא קיבל, אלא עשה את המוטל עליו באמונה, עד אשר התברר לו בסופו של דבר הפתרון לסתירה מכוח צו ה'. כך יכול היה המלאך לומר בפה מלא: "עַתָּה יָדַעְתִּי כִּי יְרֵא אֱ-לֹהִים אַתָּה וְלֹא חָשַׂכְתָּ אֶת בִּנְךָ אֶת יְחִידְךָ מִמֶּנִּי" (שם, יב).

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם