הבחינות של יום הכיפורים

Rabbi Samson Raphael Hirsch

הרב אמנון בזק

רש"ר הירש עמד על כך שבפסוק "כִּי בַיּוֹם הַזֶּה יְכַפֵּר עֲלֵיכֶם לְטַהֵר אֶתְכֶם מִכֹּל חַטֹּאתֵיכֶם" (ויקרא ט"ז, ל) גלומות שתי המשמעויות של יום הכיפורים: כפרה וטהרה. הכפרה 'מכסה' על החוטא מהתוצאות של חטאי העבר, בעוד שהטהרה מחזירה לאדם את החירות המוסרית הפנימית. שתי המשמעויות הללו נוגעות לכך שלכל חטא יש שתי תוצאות: הראשונה היא העונש שייגרם לחוטא באופן חיצוני, והשנייה – הפגיעה בנפשו של החוטא. אולם הקב"ה ברחמיו מאפשר לבני האדם לפתוח דף חדש בחייהם, בלא שהעבר יעיק עליהם. לא רק שהם לא ייענשו על החטא, אלא הם גם ייטהרו לחלוטין ממנו ומהשפעתו השלילית: "לפניו תיגאלו מזרע הקללה, שחטאותיכם הניחו בחיק העתיד; בו תשתחררו מכבלי חוסר החירות, שנאסרתם בהם בחטאותיכם; לפני ה' תקומו בלב חדש וברוח חדשה; נפשכם תהא מוכשרת לקבל קדושה ותעלוז לקראת כל טוב וטהור. נמצאת אומר: יום הכיפורים פותח שער לעתיד מחודש, משתי בחינות: הוא מביא כפרה – הגנה בחיים החיצוניים; והוא מביא טהרה – תחייה מחודשת של הנשמה הטהורה".

רש"ר הירש עומד על כך שכנגד שתי הבחינות, של כפרה וטהרה, עומדות שתי המצוות של יום הכיפורים: "וְעִנִּיתֶם אֶת נַפְשֹׁתֵיכֶם" ו"וְכָל מְלָאכָה לֹא תַעֲשׂוּ בְּעֶצֶם הַיּוֹם הַזֶּה" (שם כ"ג, כז-כח). איסור המלאכה נוהג גם בשבת, והוא מבטא את הרעיון שהאדם איננו שולט בעולם מכוח עצמו ויכולותיו, אלא מכוחו של הקב"ה. ביום הכיפורים איסור המלאכה מבטא רעיון דומה – שהאדם איבד את זכותו המוסרית לשלוט בעולם שמסביבו. גם מצוות העינוי מבטאת את הרעיון שהאדם איבד את זכות הקיום הבסיסית שלו בעולם – להתקיים על ידי אכילה ושתייה. בשתי הבחינות הללו בא לידי ביטוי חסדו של הקב"ה, שאינו רוצה באבדן האדם, אלא מאפשר לו זכות לתקן את דרכיו. על כן, "איסורהמלאכהמבטאהודאה, המקבילהלכפרה: חטאנו כלפי העולם; ניצלנו לרעה את עמדת כוחנו כלפי הטבע וכלפי החברה. כך ניטלה מידינו השליטה בארץ, שהבורא שת לרגלי האדם, וכך קיפחנו את הברכה שהובטחה על ידי מלך האדם לכל השואף ביושר במסגרת מאבק החברה. הטבע והחברה מתקוממים כנגדנו, ורק הכפרה שתושג לפני ה' תחזיר לנו את הכוח והברכה – בטבע ובחברה".

במקביל, גם "העינוי מבטאהודאה, המקבילהלטהרה: התמסרנו לגירויים של חיי ההנאה, שניתנו לנו רק לצורך עבודת ה'. כך אבדה הטהרה מקיומנו הגופני, ונשתעבדנו לכבלי החושניות הגופנית; וכך קיפחנו את היסוד של קיום הראוי לאדם". בדרך זו, לאורך כל היום באה לידי ביטוי המשמעות הכפולה של יום הכיפורים: "וכך איסור מלאכה ועינוי ביום הכיפורים הם בבחינת וידוי הנמשך כל היום, יש בהם משום הודאת 'חטאתי, עוויתי, פשעתי', והם מבטאים במעשים – יותר מן המילים – את התוצאות של חטא, עוון ופשע".

 

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם