"והשבות אל לבבך"

Rabbi Samson Raphael Hirsch

הרב אמנון בזק

באופן סמלי, פרשת התשובה בדברים פרק ל' נקראת תמיד בסמוך לעשרת ימי תשובה או בעיצומם. פרשה זו מתחילה בתהליך שעם ישראל עתיד לעבור, והוא מכיל כמה שלבים. השניים הראשונים מתוארים בעזרת השורש שו"ב, בשתי צורות שונות: תחילה – "וְהָיָה כִי יָבֹאוּ עָלֶיךָ כָּל הַדְּבָרִים הָאֵלֶּה הַבְּרָכָה וְהַקְּלָלָה... וַהֲשֵׁבֹתָאֶללְבָבֶךָ בְּכָל הַגּוֹיִם אֲשֶׁר הִדִּיחֲךָ ה' אֱ-לֹהֶיךָ שָׁמָּה" (ל', א), ולאחר מכן – "וְשַׁבְתָּ עַד ה' אֱ-לֹהֶיךָ וְשָׁמַעְתָּ בְקֹלוֹ" (שם, ב). את משמעות הפועל השני אפשר להבין באופן פשוט – במובן של חזרה אל ה', אל תורתו ואל קיום מצוותיו. אולם מה משמעותו של הביטוי "וַהֲשֵׁבֹתָ אֶל לְבָבֶךָ"? על איזו שיבה מדובר כאן?

רש"ר הירש מתחקה אחר משמעותו של הביטוי, סביב הופעותיו במקומות שונים במקרא. לדבריו, יש לעמוד על שני חלקים בתהליך הגורם לאדם לעשות תפנית בחייו. החלק הראשון הוא הכרת העובדות מצד עצמן, שאותו מגדיר רש"ר הירש כ"פעילות רוחנית המכוונת כלפי חוץ". החלק השני הוא שלב ההפנמה, הנחשבת "פעילות מחזירה המכוונת מן החוץ כלפי פנים". בדרך זו מסביר רש"ר הירש כמה פסוקים. אחד מהם הוא בתיאור הלעגני המופיע בישעיהו כלפי עובד העבודה הזרה, הלוקח עץ, משתמש בחציו לצורך הפקת אש לצליית בשר וחימום, ואת חציו השני לוקח לעשות ממנו פסל ומשתחווה לו. הנביא תוהה כיצד אותו אדם "לֹא יָשִׁיב אֶל לִבּוֹ וְלֹא דַעַת וְלֹא תְבוּנָה לֵאמֹר חֶצְיוֹ שָׂרַפְתִּי בְמוֹ אֵשׁ וְאַף אָפִיתִי עַל גֶּחָלָיו לֶחֶם אֶצְלֶה בָשָׂר וְאֹכֵל וְיִתְרוֹ לְתוֹעֵבָה אֶעֱשֶׂה לְבוּל עֵץ אֶסְגּוֹד" (ישעיהו מד, יט). במילים אחרות, אותו אדם הכיר את העובדות, אך לא טרח להסיק מהן את המסקנה המבוקשת. כך גם לגבי הביטוי המופיע בפסוק דומה בפרשת ואתחנן – "וְיָדַעְתָּ... וַהֲשֵׁבֹתָ אֶל לְבָבֶךָ כִּי ה' הוּא הָאֱ-לֹהִים בַּשָּׁמַיִם מִמַּעַל וְעַל הָאָרֶץ מִתָּחַת אֵין עוֹד" (דברים ד', לט). גם שם מדובר תחילה בהכרת העובדות (יציאת מצרים ומעמד הר סיני), כשלב של "וְיָדַעְתָּ", ולאחר מכן מדובר בהפנמתן: "וַהֲשֵׁבֹתָ אֶל לְבָבֶךָ".

לאור זאת, רש"ר הירש מבאר גם בפרשתנו את משמעות הביטוי "וַהֲשֵׁבֹתָ אֶל לְבָבֶךָ". פסוקים אלו מופיעים לאחר הברכות והקללות, ועל כן גם כאן כוונת הדברים היא שלאחר האירועים ההיסטוריים המטלטלים שיעברו על עם ישראל במשך השנים, "תחזיר ללבך את כל הניסיונות האלה של מהלך גורלך החיצוני, תשיב אותם אל לבך פנימה כדי להרהר בהם ולחשוב עליהם, וכמסקנה מכך – 'ושבתָ' – תשוב אל ה' ולתורתו בכל לבבך ובכל נפשך... שכן ניסיון אלפי השנים שעברו עליך כבר יעיד בפניך על ה' ועל תורתך הא-לוהית, ועדות זו תהיה חתומה לעד על לוח לבך".

 

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם