הלוחמה הפסיכולוגית של בלק

Rabbi Samson Raphael Hirsch

הרב אמנון בזק

יש בפרשת בלק ובלעם חריגה בולטת מכל פרשות התורה, עד כדי כך שחז"ל ראו צורך להדגיש ש"משה כתב ספרו ופרשת בלעם" (בבא בתרא יד ע"ב). אחד ההיבטים החריגים של הפרשה הוא ההתייחסות הנרחבת לקסמים ולכשפים ככלי מלחמה. רש"ר הירש עמד על הרקע שקדם לפניית בלק לבלעם הקוסם, תוך שהוא עומד על דיוק מעניין בפסוקים.

הפרשה פותחת במילים – "וַיַּרְא בָּלָק... אֵת כָּל אֲשֶׁר עָשָׂה יִשְׂרָאֵל לָאֱמֹרִי" (כ"ב, ב). באופן מפתיע, הפסוק הראשון כלל איננו מזכיר מיהו אותו בלק בן צפור, אלא עובר לתאר את תגובתם של אנשי מואב: "וַיָּגָר מוֹאָב מִפְּנֵי הָעָם... כִּי רַב הוּא וַיָּקָץ מוֹאָב מִפְּנֵי בְּנֵי יִשְׂרָאֵל. וַיֹּאמֶר מוֹאָב אֶל זִקְנֵי מִדְיָן עַתָּה יְלַחֲכוּ הַקָּהָל אֶת כָּל סְבִיבֹתֵינוּ כִּלְחֹךְ הַשּׁוֹר אֵת יֶרֶק הַשָּׂדֶה" (שם, ג-ד), ורק לאחר מכן נאמר: "וּבָלָק בֶּן צִפּוֹר מֶלֶךְ לְמוֹאָב בָּעֵת הַהִוא". שני דברים תמוהים במילים האחרונות: ראשית, מדוע נזכר רק כעת שבלק בן צפור הוא מלך מואב, במקום שעובדה זו תופיע עם אזכורו הראשון של האיש בתחילת הפרשה? שנית, מה פשר הביטוי "מלך למואב", במקום הביטוי הצפוי "מלך מואב", המופיע בהמשך, וכדרך ההתייחסות למלכים של עמים בכל המקרא?

רש"ר הירש מסיק מתוך שאלות אלו, שבשלב הראשון אנשי מואב נכנסו לפחד גדול כל כך מפני בני ישראל, עד שלא היה להם שום אמון בהנהגה שלהם ובראשה במלך. משום כך, העם יוזם בעצמם פנייה אל זקני מדין, ולא ממתין לפעולה מאת המלך בלק: "העם בפחדו התעלם ממנו כאילו אין הוא מלך כלל, ובעת ההיא הוא היה רק 'בלק בן צפור', והוא לא ראה את עצמו כ'מלך מואב'. בכך הוא ראה את כל הסכנה שבמצב, ודבר זה מנמק את כל מעשיו מכאן ואילך. עצם נוכחות ישראל והניצחונות הנפלאים שקדמו לה כבר פעלו על עמו בכוח קסם, וכך נתערער בלב העם כל אמון בכוחם הרגיל של עמים ושליטיהם, ושוב לא ציפה להיוושע מן הכישור הצבאי של מלכו".

ממילא מובן מדוע פנה בלק אל בלעם הקוסם. הוא הבין שהצעד הראשון שעליו לעשות הוא להחזיר את אמון העם בהנהגה, ולכן עליו כמלך לפעול נגד הקסם – הפסיכולוגי – של נוכחות ישראל על מואב. רש"ר הירש אף איננו שולל אפשרות שבלק עצמו כלל לא האמין בכוחותיו של בלעם, ובכל זאת פנה אליו על מנת להשיג אפקט פסיכולוגי של תמיכת הקוסם, כדי שאפשר יהיה לצאת למלחמה עם ישראל: "בין שבלק היה שותף לאמונה בכוח קסם ובין שהכיר את סוד הקוסמים המאחיזים עיניים... היה צורך לשבור את הקסם הזה. היה צורך לעמוד כנגדו בכוח דומה הפועל במחשך ובלט, ורק אחר כך יכול היה להעז - ולקוות שיצליח - להוציא את עמו למלחמה בישראל".

atarMbaolam

 

 

 

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם