אור השלום באחרית הימים

Rabbi kook

הרב יובל פרוינד

הרב קוק רואה בחטא מי מריבה פעולה שמותירה חותם עמוק בסגנון ההתגלות של התורה. העמדה ה"כועסת" של משה, בזמן שבו נדרשים הדיבור והפיוס, יוצרת מעין 'מצב רוח' קבוע שמתלווה לכל הדרכה בדרכה של תורה – מצב רוח קפדני וחסר פשרות, שמגיע אל המציאות הסלעית והקשה 'מלמעלה' ומכה בקודקודה: "כל הכעסנות שבעולם הבאה מצד הדרכה, במוסר, באמונה,בדעות ובמעשים, וכל החסרונות המוכרחים שאי-הסבלנות והקנאותעושה בעולם... שורש כל זה הוא חטא מי מריבה, וכעסו של משה, אמירת'שמעו נא המורים', שהביאה הכאת הסלע, במקום שהיה ראוי להיותהרצון והפיוס והדיבור" (אורות הקודש ד, אור השלום באחרית הימים).

לאורך הפסקה הרב קוק בוחן את הרווחים של "ריתחא דאורייתא" לעומת ההפסדים שבצדה. הרווח הגדול הוא מידת האמת המוחלטת והרצינות היסודית – "כל אותו העומק והדיוק, אותה אש הנשמה, אשר יצאה להאירולחמם על ידי כוחה של הצטרפות ריתחא דאורייתא, של הלא כהדבריי כאש נאום ד'". ללא האמת ה"מוחצת" של משה אנחנו עלולים לאבד את הוודאות ואת תחושת הקריטיות של הדברים. אולם ישנם גם נזקים. הנזקים הם האיבה המצטברת מתוך הסגנון ה"מלחמתי" של התורה. האש הזרה של השנאה, הכפייה והאלימות שמתערבבת באש התורה.

מהו התיקון לנזקי "מלחמתה של תורה"? הרב קוק רואה בתורת הסוד את התרופה: "תורת חסד היא תורה דלעילא, תורת הסוד... והוא בעצמו תוכן פתיחת הפה של משה רבנו שישוב לדבר אלהסלע במקום ההכאה שעברה, וגילויה של תורת חסד בהתפרשהברחבה, על ידי תלמידי חכמים בדורות האחרונים, אינון דאתייןמסיטריה דמשה" – כאשר תלמידי החכמים שממשיכים את תורת משה בעולם ילמדו וילַמדו את תורת הסוד, יתקיים המעבר מהכאה על הסלע לדיבור אל הסלע. תורת החסד של הנסתר תעדן את ה"קשיחות" של תורת הנגלה.

הלא תורת הנגלה עסוקה בדין – במסקנות ובמעשים, בשכר ובעונש. מבחן התוצאה הוא מבחן קשה וחסר פשרות. הוא מציב מראה חד-משמעית וזה סוד כוחו וגם סוד חולשתו – מכיוון שהוא מתעלם מן הנקודה העצמית הנסתרת, מן העולם של השאיפות והכוונות, המאמץ והבחירה האישית.

את הנקודה העצמית מאירה תורת הסוד כאשר היא צוללת אל מעמקי נשמת האדם ואל כל הכוחות הגנוזים בה. הסוד מזהה את הברכה הסמויה מן העין שנמצאת בתהליכים המתרקמים ובכוחות הרוחניים העדינים והדקים שאינם נתפסים בעדשה.

התורה הזאת שייכת לארץ ישראל, ולכן המעבר אליה אמור להתבצע בקו הגבול שבין המדבר לארץ. ממילא הרב קוק מחבר את תיקון חטא מי מריבה עם השינוי הרוחני המתבקש בימי הכניסה לארץ בראשית הציונות: "וניצוץ אור שלום זה הולך הוא, ומוכרחלבוא, ביחד עם אותו הניצוץ של קץ המגולה, אשר לשיבת ציוןובניינה... על ידי התפשטותה של גבורה רוחניתעליונה מלאה עדינות של שלום ושלוַת השקט"- הרב קוק רואה בתקופת ההליכה הארוכה ב"מדבר" (כמעט אלפיים שנה) את הביסוס החשוב של הגבורה הרוחנית שאינה מתפשרת וממשיכה "להכות בסלע" במסירות נפש ומתוך אהבת תורה, ובמקביל רואה את הכניסה לארץ את הצורך בשילוב של "עדינות של שלום" שתיתן לתורה פנים חדשות מאירות ומלאות חסד – תורת סוד שתעניק לגבורה את ההקשר הרחב של החסד שמתוכו היא אמורה להתממש.

 

 

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם