משמעותן של משה ואהרן

Rabbi Samson Raphael Hirsch

הרב אמנון בזק

מפרשים רבים ניסו להבין את טיב חטאם של משה ואהרן (כ', ז-יג), וחלקם גם עמדו על השאלה מדוע הם נענשו באופן חמור כל כך, ומה המסר הנלמד מסיפור זה. רש"ר הירש נטה לגישה שהחטא מתמקד בכעסם של משה ואהרן, שגרם להם, מרוב תסכול, לפעול מתוך רגשותיהם האישיים ולא מתוך התבטלות כלפי שליחותם הלאומית: "מחד, הרי התרגשות זו מעידה על הבלטת אישיותו העצמית, ואין זו תכונה ההולמת איש כמשה; שכן אישיותו של השליח חייבת להידחות מפני תודעת שליחותו. זה הוא אולי הקשה שבניסיונות: לעולם אל יהא קצר רוח אלא יוחיל לה' ויחכה לו בסבלנות. ומאידך, הרי התרגשות זו מעידה על ספק – ולו רק לשעה קלה – בעצם הצלחת השליחות הא-לוהית, לרגע קט מתעורר ספק בלבו אם עתיד העם לקבל על עצמו את ייעודו עלי אדמות. כלום אין בכל זה משום ירידת האמונה, ולו רק לשעה קלה?"

רש"ר הירש עומד על כך, שלכאורה העונש שהוטל עליהם איננו הוגן: "המנהיגים הגיעו לגבול הארץ המובטחת וחטאו שם חטא קל של חולשת אמונה; ברגע קטן חטאו וקל לבאר איך הגיעו לידי כך; אך העונש שנגזר עליהם דומה לעונש שנגזר על דור המדבר בגין חוסר אמונה מתמשך והולך". אולם, זהו בדיוק המסר של הפרשה: "כי החטא הקל של אנשי קודש עובדי ה' שקול בעיני ה' כחטאים חמורים של בני תמותה רגילים. הנהגת ה' תשלים את מפעלה עלי אדמות בלא עזרתם של משה ואהרן, ובאותה שעה היא מתגלה בכל קדושת גדולתה המוחלטת, כי הגשמת מטרותיה איננה תלויה בדבר והיא יכולה לוותר אפילו על משה ואהרן".

על מנת להשלים נקודת מבט זו, עלינו לזכור דברים שכתב רש"ר הירש בתחילת פירושו לתורה, וכבר ציטטנו מהם בעבר: "אין התורה מעלימה את השגיאות, השגגות והחולשות של גדולי ישראל; ודווקא על ידי כך היא מטביעה על סיפוריה את חותם האמת. אולם, לאמתו של דבר, ידיעת חטאם של גדולי ישראל איננה מנמיכה את דמותם, אלא להפך: דמותם גדולה ומאלפת – בעצם החטא שחטאו. אילו הזהירו כולם כזוהר הרקיע ללא רבב ושמץ פגם, היינו סבורים שטבעם שונה מטבענו, והוא למעלה מהישג ידינו... טול לדוגמה את מידת הענווה של משה. אלמלא ידענו שהוא עלול גם לכעוס, היינו סבורים שמידת הענווה טבועה בו מלידה, ולא לנו ללמוד הימנה. רק משעה שאמר 'שמעו נא המורים', הרי במקום שנמצא את ענוותנותו, שם נמצא את גדולתו: הוא קנה את הענווה ביגיעה רבה, בשליטה עצמית ובעידון עצמי; וכולנו מצווים להידמות אליו, שכן כולנו מסוגלים לכך... לעולם אין זה מתפקידנו ללמד סנגוריה על גדולי ישראל. אין הם זקוקים לסנגוריה שלנו, ואין הם סובלים אותה. התורה חתומה בחותמת האמת, ואמת היא קו יסוד של גדולי פרשניה ומוריה" (רש"ר הירש לבראשית י"ב, י).

 

atarMbaolam

 

 

 

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם