משמעות דגלי ישראל

Rabbi Samson Raphael Hirsch

הרב אמנון בזק

ראינו בעבר לא פעם כיצד רש"ר הירש נותן משמעות סמלית גם לפרטי הפרטים של המצוות, כגון במלאכת המשכן או בהלכות הקרבנות. הלכך לא ייפלא שגם בפרשת במדבר רש"ר הירש מצליח לראות לא רק היבט טכני לסדר שהיו מסודרים השבטים במחנה ישראל, אלא הוא נותן למבנה זה גם משמעות רעיונית-סמלית אופיינית, המתבססת בעיקרה על דברי יעקב לבניו לפני מותו (בראשית מט).

רש"ר הירש עומד על כך שיהודה עומד בראש המחנות, כפי שכבר נאמר לו מפי יעקב: "לֹא יָסוּר שֵׁבֶט מִיהוּדָה וּמְחֹקֵק מִבֵּין רַגְלָיו" (שם, י). בדגל מחנה יהודה נמצאים שני שבטים נוספים – יששכר וזבולון – ורש"ר הירש רואה בהם מייצגים של שתי תכונות שונות: יששכר מייצג את עבודת האדמה ["וַיַּרְא מְנֻחָה כִּי טוֹב וְאֶת הָאָרֶץ כִּי נָעֵמָה וַיֵּט שִׁכְמוֹ לִסְבֹּל" (שם, טו)], ועם זאת גם עיסוק במדע (מסתבר שטענה זו נסמכת על האמור בדה"א יב, לג: "וּמִבְּנֵי יִשָּׂשכָר יוֹדְעֵי בִינָה לַעִתִּים לָדַעַת מַה יַּעֲשֶׂה יִשְׂרָאֵל"); ואילו זבולון מייצג את המסחר ["זְבוּלֻן לְחוֹף יַמִּים יִשְׁכֹּן וְהוּא לְחוֹף אֳנִיֹּת" (בראשית מט, יג)] ואת העיסוק בספרות ["וּמִזְּבוּלֻן מֹשְׁכִים בְּשֵׁבֶט סֹפֵר" (שופטים ה, יד)]. לפיכך אמר רש"ר הירש: "במחנה יהודה, הצועד בראש כמנהיג, נתאחדו אפוא כל היסודות, שהרווחה החומרית והרוחנית של האומה מושתתת עליהם: השרביט והחוק, החקלאות והמדע, המסחר והספרות. הרי כאן שני המניעים החומריים והרוחניים של האומה; הם מאוחדים במחנה הצועד בראש; והם מתחלקים לשני הצדדים – כמשועבדים לו וכבאים אחריו".

מכאן רש"ר הירש עובר להסביר את משמעות המחנות שמימינו של דגל מחנה יהודה ומשמאלו. מצד ימין נמצא דגל מחנה ראובן, ששבט ראובן שבראשו, ולדעת רש"ר הירש: "ניחן בכל מעלה רוחנית וברגש ער לצדק; אך רוך אופיו שולל ממנו את כושר ההנהגה הלאומית", ומסתבר שדברים אלו נסמכים על התנהגותו של ראובן בפרשת מכירת יוסף. "נלוה אליו שמעון: הנוקם הנמהר של הכבוד" – כפי שהוכח בפרשת דינה בשכם; "וגד, הנוקם נקם התקפה בלתי מוצדקת, ודין נקמתו יקוב את ההר" [בהסתמכות על דברי יעקב: "גָּד גְּדוּד יְגוּדֶנּוּ וְהוּא יָגֻד עָקֵב" (בראשית מט, יט)]. המשותף לשלושת השבטים הללו הוא השילוב: "בחסות רוך הלב היה שם עוז רוח, העומד בפרץ לפני מעליב ומסיג גבול".

ומכאן למחנה הנמצא בצד שמאל: "לשמאל יהודה נסע דן: פקחות עם זריזות (בראשית מט טז– יז); אשר: עידון הטעם (שם, כ); נפתלי (שם, כא): מתק שפתיים ולשון לימודים; הוה אומר: בצד שמאל, בחסותו של דן, היה פיתוח עשיר בכיוון יצירת הרוח – כדרך שבצד ימין, בחסות ראובן, היה פיתוח בכיוון הכוח והעוצמה". לבסוף, דגל מחנה אפרים מייצג לדעתו את העוז והאומץ (ראו דבריו שם בהרחבה); וכך המחנה כולו מבטא את מגוון הכוחות שיש בעם ישראל.

 

 

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם