אנטי-מחנאות

Rabbi kook

הרב יובל פרוינד

כשנתיים לפני פטירתו פרסם הרב קוק בעיתון 'היסוד' את המאמר 'מסע המחנות' על הקרע הדתי-חילוני. כבר בתחילתו של המאמר הרב קוק מסתייג מן ההגדרות הברורות שרווחו בשיח החברתי בתקופתו של "חופשיים" ו"חרדים": "תמיד רגילים לצלצל אצלנו בשני שמות... והם "חרדים" ו"חפשים". שמות חדשים אשר מאז לא היו רגילים להיות מתבטאים אצלנו כלל. ידענו שאין בני האדם שווים במדרגותיהם... אבל שיהיה שם מוגבל ומיוחד לכך המתאר סיעות ומפלגות, מזה לא ידענו... והלוואי שנוכל להשכיח מאתנו, בכלל, את אלה שני השמות העומדים לנו לשטן". כלומר, העובדה שישנן מדרגות שונות בין בני אדם בעולם הפנימי והרוחני – היא דבר ברור ומתבקש. אבל סימון כזה שמכניס קבוצה חברתית גדולה בתוך הגדרה מובהקת אחת – זה כבר חייב להיות זיהוי 'גס' ולייצר הרבה דמיונות ושקרים וכמובן פירוד וניכור.

הרב קוק סבור שהמחנאות יוצרת מצב של קיבעון פנימי, של "מרוצות עצמית" והאשמה אוטומטית של הבעיות הכלליות - בעמדותיו של המחנה האחר ובפועלו: "ההבלטה של שני השמות הללו וההסכמה ה'דמיונית' המקשרת את האישים הפרטיים, שכל אחד מהם יתאמר לומר: אני הנני ממחנה זה, והשני אומר גם הוא: אני הנני ממחנה זה, וכל אחד ואחד הוא מרוצה מעמדתו, הרי הוא סותם את הדרך של התיקון ושל ההשתלמות משני הצדדים".

במאמר, שנכתב בשלהי אלול בואכה ראש השנה, הרב קוק מביא דוגמה ל'קיבעון העצמי' דרך מה שקורה בימי התשובה וחשבון הנפש אצל כל אחד מהמחנות: "'החרד', כלומר מי שהוא חושב את עצמו שהוא שייך למחנה זה שקוראים לו 'חרדים', הרי הוא מביט הבטה 'מלמעלה למטה' אל המחנה השני 'החפשים'. ובמה שנוגע למחשבות של תיקון... ושל תשובה, הלא מיד הוא שולח סקירת עין אל המחנה השני - העומד לפניו בכל מערומיו מתורה ומצוות - והוא חושב בדעתו, שהתשובה במלוא מובנה הלא שם היא דרושה, אליהם הדברים מכוונים, להם ולא לו". הנה באים ימי התשובה והמחנה החרדי והדתי במקום לפשפש במעשיו – מביט בהתנשאות על המחנה החילוני ומזהה שם באופן בהיר את כל חטאיו ופגמיו. ממילא את התשובה הוא משאיר להם, והרב קוק 'עוקץ' את הפעולה הזאת דרך ציטוט דברי ההגדה על הרשע המוציא עצמו מן הכלל "להם – ולא לו".

ומה קורה במחנה החופשיים בימי התשובה? "ו'החפשי', כלומר, מי שהוא עומד בזה המחנה שהוא מתאמר בשמו המודרני הזה, הרי הוא בוודאי חושב שכל הרעיון של תשובה הרי הוא נוסח 'חרדי' שאינו שייך לו כלל". החילוני אינו מזהה את עצמו עם תהליך התשובה וחשבון הנפש משום שמלכתחילה הוא רואה את המושגים הללו ואת המסורת היהודית כשייכת למחנה האחר. הוא בכלל לא חלק מהסיפור המיושן הזה. כך התשובה מוטלת בקרן זווית ואף אחד לא מתייחס אליה ברצינות: "ונמצא, שמכאן ומכאן הננו עומדים קירחים, ומוצא לרפואת מכאובינו הנפשיים מאין יבוא?"

לא רק ששני הצדדים מתבצרים ומתקבעים וממילא מתנוונים – ההשגחה הא-לוהית נפגעת במצב כזה, מכיוון שההארה הא-לוהית השלמה שייכת רק אל עם ישראל בכללו, וכשיש מחנות מובהקים ונפרדים כל כך – אין 'מחנה ישראל' והשכינה אינה שורה כפי שהיא צריכה לשכון בציון: "ועוד עיכוב שני, מה שהוא איננו קל מן הראשון, כמו קיר ברזל עומד לפנינו בין מחנה למחנה, וההארה הכללית ממקור האחדות האלקית הקדושה המוכרחת להיות שורה על ישראל הגוי כולו, הרי היא כמו מתעלמת מעינינו".

מה עושים? איך הרב קוק מציע לרפא את המחלה? על ידי שכחת השמות. על ידי מחיקה של ההגדרות החברתיות ה'חדות': "אין לנו עצה אחרת... כי אם להסיר את שמות הבעלים הללו מעל מחנותינו". ואם בני אדם אנחנו וזקוקים להגדרות, הרי שהרב קוק מציע לחזור אל ההגדרות הקלאסיות של 'צדיק', 'בינוני' ו'רשע' ולהחיל אותן רק על עצמנו: "וטוב מאוד לאדם שיהיה שקוע לחשב חשבון עצמו, ולחטט במומיו הנפשיים ולהביט בעין יפה על אחרים - שיוכל באמת להיות שיש במצפונם גם אוצר טוב הסמוי מן העין". את האנרגיה המחלקת, מדרגת ומגדירה ננצל לתיקון העצמי, וכלפי הזולת "נשתחרר" ונביט בעין יפה שחותרת אל מה שמעבר לגלוי ומוגדר.

אין לנו אלא לסיים בדבריו הנרגשים של הרב קוק בסיומו של אותו מאמר ולתת להם להדהד בנפשנו שוב ושוב: "נתוודע איש אל אחיו בשם ישראל הכללי, לא בשם מפלגתי ומחנתי.

נדע, שיש לנו בכל מחנה הרבה מה לתקן והרבה מה לקבל מהאור והטוב זה מזה, ואז תופיע עלינו האורה העליונה הכללית אשר בה ניוושע תשועת עולמים".

 

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם