גאונות של חסד

Rabbi kook

הרב יובל פרוינד

המערכה של עשיית המשכן מתוארת כעשייה בתנופה. הכול נעשה בנדיבות. במסירות מידית. בלי חשבון. חסד עם כל הלב, עד שממש צריך לבלום את האנשים, שיפסיקו לתרום, עד שחייבים לעצור את הגיוס ההמוני למלאכת המשכן.

הרב קוק מבקש מאתנו להשתהות ליד התופעה האנושית שנקראת נדיבות ולהתבונן בה היטב. להעמיק ולראות את הטוב הנוטף ממנה ואת היופי המפעים שלה. לא להסתנוור מהכמות של תרומה מסוימת או מה'פרויקט' שנעשה – שעם כל חשיבותם, עלולים להסתיר את החיזיון היקר – ה"מראה" של לב שמלא בחסד באופן שעולה על גדותיו: "בגאונות החסד של נדיב גדול, שהחסד וההטבה הם משאת נפשו... מכירה ההסתכלות הפנימית את זיו החסד מצד עצמו, שהוא דבר יותר יקר ומרומם, יותר נשגב ונעלה, מכל הפעולות של החסדים וההטבות המתגשמות במעשה ובפועל" (אורות הקודש ג, גאונות החסד)

רוב בני אדם בוחנים את הנדיבות לפי הכמות. לפי גודל המחווה, לפי מספר האפסים בצ'ק ולפי האפקט המעשי הברור (אתמול לא היה כאן בניין ופתאום יש בניין חדש). זה כמובן חשוב מאוד. חשוב שהחסד יהיה רציני ויתקן את המציאות. אבל חשוב לא פחות לשים לב לנדיבות עצמה, למה שהרב קוק מכנה "זיו החסד מצד עצמו". כאן המבחן הוא אחר לגמרי: עד כמה הנדיב רוצה להיטיב? עד כמה הוא מתאמץ בשביל הזולת? עד כמה הוא חורג מעצמו וממה שיש לו? כאן לעתים נראה את "אור" הנדיבות באיש שבקושי שורד את היומיום ושולף שטר של מאה שקל לנזקק – הרבה יותר ממולטי-מיליארדר שתורם מיליונים למוסד מסוים.

ההתייחסות לתכונת הנדיבות היא תשומת לב שעל פי הרב קוק צריך לטפח, כדי שלא נאבד את המבט על הכוונה והפנימיות, שלא נמסחר את עולם הרוח: "מאושר הוא העולם, מאושרת היא האנושיות, ומאושרת היא האומה, כשחיזיון של נדיבות גאונית מתגלה באחד מבניה. רוח הקודש של הנדיבות אוצר חיים הוא, שנותן שיווי אדיר לכול". כשאנחנו רואים נדיבות כנה ושופעת אנחנו מתמלאים אמונה ואופטימיות. אנחנו מזהים כמה טוב יש באדם ונזכרים ביכולת שלנו לתת ולהתמסר שכוסתה תחת עפר הארץ. אנחנו מרגישים את החסד האלוקי השורר בעולם ומתגלה דרך אנשים טובים.

בסיומה של הפסקה הרב קוק אומר שמי שלומד להבחין בנדיבות יזהה אותה גם כשאין אפשרות לעשות מעשה. אפשר לראות אותה בניצוץ המחייך בעיניים, בדיבור האוהב, גם כשהארנק ריק או כשאין אפשרות לסייע. גם אז אפשר לראות את נדיבות הלב: כשיפגוש הכישרון הנדיבותי את היכולת לזה, בהתגלמו בפועל, יפליא רוח זה יותר. אבל מעריכי החיים בערכם האמתי... יכירו את הדר החסד גם בהיותו מעולף בצעיפים רבים של חסרון יכולת להיגלות". 

 

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם