שורשו של חטא העגל

Rabbi Samson Raphael Hirsch

הרב אמנון בזק

פרשת חטא העגל פותחת בתיאור המניע שממנו התחילה כל בקשת העם מאהרן – תחושת החוסר בדמותו של משה: "קוּם עֲשֵׂה לָנוּ אֱלֹהִים אֲשֶׁר יֵלְכוּ לְפָנֵינוּ כִּי זֶה מֹשֶׁה הָאִישׁ אֲשֶׁר הֶעֱלָנוּ מֵאֶרֶץ מִצְרַיִם לֹא יָדַעְנוּ מֶה הָיָה לוֹ" (ל"ב, א). רש"ר הירש עמד על כך שהגדרת המטרה "אֲשֶׁר יֵלְכוּ לְפָנֵינוּ" וההדגשה על כך שמשה הוא "איש", מוכיחות שחטא העגל לא היה עבודה זרה במובן הרגיל, שכן העם לא ביקש תחליף לקב"ה, אלא תחליף למשה. אולם, בנקודה זו אכן הייתה חשיבה אלילית, להשתית את הביטחון בה' על דמות אנושית.

הטעות המרכזית של בני ישראל, לדעת רש"ר הירש, הייתה בכך שהם ראו במשה לא דמות של אדם שה' בחר בו והטיל עליו שליחות, אלא ראו בו אדם שרכש לעצמו יכולות על-טבעיות, ושיש בכוחו להשפיע על רצון ה' ולגרום לו לפרושׂ את חסותו של בני ישראל: "בעיני האנשים האלה לא היה זה ה' שהוציאם ממצרים באמצעותו של משה, אלא היה זה משה שהטה את רצון ה' לעשות את מעשה הגאולה הזאת".

בעיה זו גרמה לתפיסה לא נכונה של הקשר שלהם עם הקב"ה: במקום להבין שקשר זה אמור להיווצר על ידי שמירת תורת ה' שאותה אכן קיבלו ממשה, שהיא הדרך לכל מי שמבקש להשיג את קרבת ה', הם סברו שהקשר שלהם עם ה' עובר דרך משה באופן הכרחי, מתוך ההנחה המוטעית "שיחסו של משה אל ה' הוא פרי יזמתו של משה ולא של ה'". משום כך, לאחר שבני ישראל הגיעו למסקנה שמשה נעלם מסיבה כלשהי, הם סברו שעליהם לעשות מעשה אחר שיבטיח להם את היכולת להשפיע על ה' לטובה מנקודת ראותם. כך יש להבין את הבקשה "עשה לנו אלוהים", שפירושה המעשי היה שעל מנת להבטיח את המשך חסותו של הא-ל על העם, "עליו להציג לפניו דברים שכאלה, דברים שהוא בחר בהם ושהוא עשה אותם, כהתגלמות הערך העליון שלו, ביחס לאלוהות העליונה המושלת בעולם וששמץ ממנה עלה במחשבתו; בדברים האלה ידמה אז בנפשו להפגין את כניעתו בפני אותו כוח עליון, לזכות בחסדיו, ולצאת ידי חובתו בהבעת תלותו ממנו".

כך גם מתבררת המחשבה מאחורי עשיית הפסל. רש"ר הירש טוען שאין כל ספק שגם כאשר הם ביקשו פסל "אשר ילכו לפנינו", לא הייתה כוונתם באמת שהפסל ילך לפניהם, שהרי לכול ברור שפסל איננו יכול ללכת; אולם הם ביקשו שהפסל ישמש אמצעי שישפיע על כך שה' יוסיף להנהיג אותם גם בהמשך הדרך.

מכל מקום, בפרשת חטא העגל באה לידי ביטוי התפיסה השגויה של בני ישראל, שלא הפנימו את המסר הבסיסי, את "התודעה היהודית החופשית, שיסודה תפיסת האדם ביחס ישיר ובלתי-אמצעי אל ה', כשהתנאי היחיד והבלעדי ליחס הזה הוא עשיית רצון ה'".

 

 

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם