פשוט. בלי מילים גדולות

Rabbi kook

הרב יובל פרוינד

הדיברות

הרב קוק רואה את הדיבר השלישי 'לא תשא את שם ה' א-לוהיך לשווא' כדיבור שמכוון את כל עולם התשובה. אל תישא כל כך מהר את שם ה', אל תיחפז להניף דגלים גדולים של תיקון עולם ורצון ה'. כל זה אמור להגיע רק אחרי תהליך של תיקון אישי ומתוכו. בלי התיקון האישי הקריאה בשם ה' היא לשווא. היא חילול השם. היא בריחה אל הדבר הגדול בלי שיש אצלך בחיים כיסוי.

"כששוכחים את מהות הנשמה העצמית, כשמסיחים דעה מלהסתכל בתוכיות החיים הפנימיים של עצמו, הכול נעשה מעורבב ומסופק" (אורות התשובה טו, י).

כאשר אדם מסיח את הדעת מהאישיות שלו ומהנשמה הפרטית שלו, כשהוא לא מודע לחוויות החיים שבקרבו – אין שום אפשרות לתהליך מוסרי ורוחני רציני. כל עוד האדם לא מכיר את עצמו ואת מצבו ולא יודע מה הצרכים שלו כרגע וממה הוא באמת השתכנע – הרי שיש בתוך הנפש בלבול גדול.

בלשונו של הרב קוק, אצל אדם חסרה מודעות עצמית. 'הכול נעשה מעורבב ומסופק'. שום דבר לא מתיישב על הלב, הוא מלא במילים ומשפטים שהוא שומע אבל לא יודע לעבד אותם בתוכו. הוא מעורבב מהרבה דברים שלא שייכים אליו. באופן כזה אי אפשר להתקדם באופן אמתי. אפשר לעשות פעולות רבות וללמוד הרבה אבל האפקט בנפש הוא מבולבל וחסר עמוד שדרה.

לכן האתגר הראשון בעבודה הפנימית הוא ההכרה העצמית: "והתשובה הראשית, שהיא מאירה את המחשכים מיד, היא שישוב האדם אל עצמו, אל שורש נשמתו".

כאשר אדם שב אל עצמו, מכיר את עצמו, מזהה את טבעו ואת כישוריו, את יכולותיו ואת בעיותיו – הוא מתחבר בחזרה אל ה'שורש' שממנו הוא צומח. עכשיו אפשר להתחיל להתקדם דרך תהליך אישי מדויק ולהתעלות לאט לאט תוך תשומת לב לקצב ההתקדמות הרלוונטי ולדרך המתאימה.

ישאל השואל: מה זאת אומרת 'ישוב אל עצמו', ומה עם התשובה הקלאסית – לשוב לא-לוהיו? הרב קוק ממשיך מיד ואומר שברגע שהאדם שב אל עצמו הוא מתחיל את תהליך השיבה לא-לוהיו. ברגע שהוא ממוקם באופן נכון הוא יכול להתחבר אל מקורו. ממש כמו צמח שמחובר אל מקור חיותו: "ומיד ישוב אל הא-לוהים, אל נשמת כל הנשמות, וילך ויצעד הלאה מעלה מעלה בקדושה ובטהרה".

השיבה אל עצמו מכוונת נכון את תהליך התשובה לאלוהים. אתה אכן אמור להשתנות ולהשתפר, להתעלות עד אינסוף – אבל מתוך הבסיס שלך, מתוך עצמך. בשביל שלך.

אבל ישנה דרך קצרה יותר. ישנו פיתוי לשוב לא-לוהים בלי לשוב אל עצמי. לשכוח את עצמי. לדלג על עצמי. למחוק את עצמי. לרוץ קדימה אל תיקון העולם ואל התורה והמצוות ותיקון כל העולמות. על פי הרב קוק מהלך כזה הוא נשיאת שם ה' לשווא: "ודבר זה נוהג בין באיש יחידי, בין בעם שלם, בין בכל האנושיות, בין בתיקון כל ההוויה כולה, שקלקולה בא תמיד ממה שהיא שוכחת את עצמה - ואם תאמר שהיא חפצה לשוב אל דואת עצמה היא אינה מכוננת לקבץ את נידחיה, הרי היא 'תשובה של רמייה', שתישא על ידי זה את שם ד' לשווא".

אם האדם הפרטי או העם או אפילו כל האנושות רוצים לתקן את העולם ולחזור בתשובה, וזה לא עובר דרך תהליכים אישיים ושבילים פרטיים – הרב קוק מכנה את זה (על פי הביטוי החז"לי) – תשובה של רמייה. תשובה שיש בה רמאות עצמית. מילים גדולות וחלומות גדולים שאין להם אחיזה בחיים. הדרך האמתית להידבק בשם ה' היא רק דרך התיקון והדיוק של כל אחד ואחת.

 

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם