האנושיות של מנהיגינו

Rabbi Samson Raphael Hirsch

הרב אמנון בזק

ממש בעיצומה של הדרמה במפגשים הטעונים שבין משה לפרעה, כשה' מצווה את משה "בֹּא דַבֵּר אֶל פַּרְעֹה... וִישַׁלַּח אֶת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל מֵאַרְצוֹ" (ו', יא), ומשה מנסה בפעם האחרונה להתחמק: "וַיְדַבֵּר מֹשֶׁה לִפְנֵי ה'... הֵן בְּנֵי יִשְׂרָאֵל לֹא שָׁמְעוּ אֵלַי וְאֵיךְ יִשְׁמָעֵנִי פַרְעֹה וַאֲנִי עֲרַל שְׂפָתָיִם" (שם, יב), עוצרת לפתע התורה את הכול, ומתחילה להציג את רשימת משפחות שבטי ישראל: "אֵלֶּה רָאשֵׁי בֵית אֲבֹתָם בְּנֵי רְאוּבֵן בְּכֹר יִשְׂרָאֵל חֲנוֹךְ וּפַלּוּא חֶצְרֹן וְכַרְמִי..." (שם, יד). הרשימה עוברת על צאצאי ראובן ושמעון, ואז מפרטת את תיאור שבט לוי, כולל משפחותיהם של משה ואהרן. לאחר שנגמרה הרשימה, התורה שבה וחוזרת על הפסוקים שקדמו לרשימה: "וַיְדַבֵּר ה' אֶל מֹשֶׁה... אֲנִי ה' דַּבֵּר אֶל פַּרְעֹה מֶלֶךְ מִצְרַיִם אֵת כָּל אֲשֶׁר אֲנִי דֹּבֵר אֵלֶיךָ. וַיֹּאמֶר מֹשֶׁה... הֵן אֲנִי עֲרַל שְׂפָתַיִם וְאֵיךְ יִשְׁמַע אֵלַי פַּרְעֹה" (שם, כט-ל), ומשם ואילך הסיפור ממשיך. לשם מה נדרשה קטיעתו של הסיפור ברשימה זו, הטכנית לכאורה?

רש"ר הירש רואה בכך מסר יסודי וחשוב: "מעתה נודעה חשיבות יתרה לעריכת רשימה מדויקת של ייחוסם וקרבתם, כדי להעיד בזאת לכל הדורות, כי רגיל ואנושי הוא מקור מחצבתם, ורגיל ואנושי הוא טבע ברייתם". רש"ר איננו מסתיר את הפולמוס שהוא רואה בכך כנגד הנצרות: "הלא ידוע לנו על יהודי אחד מדור מאוחר יותר, שתעודת ייחוסו לא נמצאה בידו, והואיל ולא נמצאה, ויען כי הביא להם לבני האדם מעט ניצוצות אור, שאך שאלם ממשה האיש, הפך בעיני הגויים לברוא א-לוהים, ופשע היה להטיל ספק באלוהותו. משה שלנו היה אדם, נשאר אדם, ולעולם לא יהיה כי אם אדם... זה שמונים שנה ידעוהו כבשר ודם, כפוף לטבע האדם על ליקוייו וחולשותיו, על דאגותיו וצרכיו, איש ככל יתר האנשים, ביניהם נולד וחונך... משה, גדול האדם בכל הדורות, היה אדם ורק אדם; ומעמדו לפני הא-לוהים לא היה מעבר להשגתם של אנשים בני תמותה".

אולם לרשימה זו נלווה מסר נוסף, שבמידה מסוימת הוא הפכו של המסר הראשון: הבחירה במשה ואהרן בסופו של דבר אכן הייתה של העדפת האנשים, אף שהם לא היו בכורים בשוב שלב שבטי או משפחתי: "כי עדות הייחוס, עם שקבעה כעובדה את טיבם האנושי של משה ואהרן, עלולה הייתה להצמיח אמונה, כי כל אדם, ללא יוצא מן הכלל, יכשר להיות נביא... אמת, משה ואהרן היו בני אדם, אך ורק בני אדם, אולם הם היו בני אדם נבחרים. אילו רצה הקדוש ברוך הוא לבחור במי שיזדמן אליו ראשונה, היו שבטים אחרים, מלבד לוי, נאותים לקבל שליחותו. ואם לוי – ענפים אחרים מלבד קהת, ואם קהת – בתים אחרים מלבד עמרם, ואם מבני עמרם - הרי אהרן הבכור, כמוהו כמשה, טוב הוא. אולם הקדוש ברוך הוא בוחר לו את הראויים והמשובחים ביותר להיות שלוחיו עושי דברו, ולא יקרא לאדם אלא אם הגיע לרום מעלת האדם".

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם