אחלקם ביעקב ואפיצם בישראל

Rabbi Samson Raphael Hirsch

הרב אמנון בזק

רש"ר הירש הצביע על שני הצדדים שיש במעשיהם של שמעון ולוי בשכם: מצד אחד, הם "אחים" – במובן החיובי: "הם גילו רגש אחווה במידה יתרה; עוול שנעשה לקטן שבמשפחה הרי הם חשים בו, בלא כל אנוכיות, כאילו נעשה להם". אולם מצד שני, "כלי חמס מכרותיהם" בשל בעיה מוסרית כפולה במעשיהם: הן בהריגתם של אנשים חפים מפשע מבני שכם, הן בכך שניצלו את נכונותם של אנשי העיר להימול, על מנת לפגוע בהם בשעת חולשתם. המסר בקללות שמטיח יעקב בשמעון ובלוי חשוב דווקא בשעה זו: "חשוב הדבר ביותר, שכאן, עם הנחת אבן הפינה של עם ישראל, מטילים קללה על כל התפרצות הפוגעת במוסר ומשפט, ולו גם נעשתה לטובת הכלל... הנה צוואת היסוד של עם ישראל מטילה קללה על ערמה ואלימות שנעשו למען המטרה הצודקת ביותר של טובת הכלל, הרי היא מנציחה את התורה, כי גם בחיי הכלל ולמען הכלל יש לטהר – לא רק את המטרות, אלא גם את הדרכים והתחבולות".

לאור זאת, רש"ר הירש מסביר את הפן הכפול שיש בדברי יעקב: "אחלקם ביעקב ואפיצם בישראל". לדעתו יש הבדל גדול בין 'לחלק' ובין 'להפיץ': "כוונת ה'מחלק' איננה להחליש דבר שהיה שלם עד כה, אלא לחלק דבר יקר למען יזכו בו רבים ככל האפשר. כנגדו, ה'מפיץ' מחלק דבר שלם ומפרט אותו לחלקים קטנים ככל האפשר, כדי לבטל את ליכודו ושלמותו". בנוסף, ישנו חילוק בין "יעקב", שהוא דמות עם ישראל בגלות, ובין "ישראל" – כשעם ישראל שולט בארצו. לאור זאת, יש אכן הבדל משמעותי בין שתי התקופות, כפי שרש"ר הירש מתאר בהבלטה.

לדעתו, "הסכנה הנשקפת לכלל מעברת זעמם של שמעון ולוי קיימת רק בזמן הפריחה של העם, בשעה שהוא מהווה ציבור חזק, העלול בנקל להימשך אחרי השפעת שני שבטים מלוכדים, המלאים הכרת כוחם, ורגש הכלל בוער בקרבם. לפיכך: בישראל – אפיצם, במדינה היהודית הפורחת יהיו מפוזרים". לכן בני לוי באמת לא נטלו חלק בארץ, וארצו של שמעון הייתה בלועה בתוך נחלת יהודה, וכך השפעתם בארץ ישראל היא מוגבלת מאוד.

"אולם בגלות, כאשר לחץ הגורל מדכא את הכול והאומה עצמה מפוזרת, אז קרובה הסכנה שכל הכרה עצמית תאבד, והלחץ ימית כל כוח רוחני", ומשום כך היה דווקא צורך של "אחלקם ביעקב", "למען יוכל גם היהודי הנודד כרוכל להביט בגאווה על הפרחח האירופי, ואילו הוא, שהושפל עד עפר וזורה בין הגויים, ישמור על הכרתו העצמית ועל רגש הכלל... צדקה עשה עמנו הקדוש ברוך הוא שבכל מקומות פיזורינו היו בינינו גם בני שמעון ולוי. אלה החיו בנו את הכוח והעוז, את האש והגאווה היהודית האצילה, בשמרם על הרוח היהודית שהאריכה ימים אחרי המדינה".

 

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם