הרב-גוניות באישיותו של יעקב

Rabbi Samson Raphael Hirsch

הרב אמנון בזק

בפרשת תולדות עמדנו על היסוד החינוכי החשוב שרואה רש"ר הירש בכך שלכל ילד יינתן חינוך באופן המתאים לו ולאישיותו, בבחינת "חנוך לנער על פי דרכו", ועל הדרישה להימנע מלתת מסגרת לימודים זהה לחניכים שאופיים שונה מאוד זה מזה. ליסוד זה יש נקודה מקבילה הפוכה – החשיבות שיש בכך שלאדם תהיינה פנים רבות, כדי שכל אחד מילדיו או מחניכיו יוכל להתחבר לפחות לצד אחד באישיותו של אביו, שבעזרתו יוכל לראות את עצמו כממשיכו.

רש"ר הירש רואה ביעקב דמות אידאלית כזו, בעלת פנים מגוונות, שאותן אפשר לפגוש בסיפור המפגש שלו עם הרועים ועם רחל על הבאר. בסיפור זה רואה רש"ר הירש שלושה היבטים שונים באישיותו של יעקב. ראשית, הסיפור ממחיש את גבורת הגוף של יעקב: "הדבר הבולט ביותר: הוא היה חזק ובעל כוח. דברים שאחרים יכלו לעשות רק בכוחות משותפים, דבר זה עשה הוא לבדו, וללא כל מאמץ. גופו החזק והבריא היה לעת עתה עושרו היחיד, היה זה כל רכושו החומרי. הרי כאן אוצר גדול, אשר, כשם שרב ערכו לעתיד, כן אין להגיע אליו אלא על ידי חיים טהורים בעבר. הרי הוא היסוד ל'עושר וכבוד' שהתורה נותנת בשמאלה (על פי משלי ג', טז)". רש"ר הירש ראה בגופו החזק והבריא של יעקב ערך חשוב, שכן הצד הגשמי שבאדם הוא המאפשר לו לבנות ולהתפתח, וכל זאת כמובן אם הוא מיוסד על אדני טוהר מבחינה רוחנית.

שנית, יעקב במעשיו גם מגלם את מחויבותו המוסרית החברתית: "מתגלה כאן חוש צדק ויושר, שאינו עשוי להתערער. כדוגמת משה, שגם הוא מצא את עתידו על יד באר, כן אין הוא סובל התרשלות ומעל. הרי כאן מידת הנאמנות, שגם לאחר מכן עמד בה בצורה כה מזהירה, בתנאי העבדות הקשים". יעקב מופיע בהמשך הפרשה כדמות אידאלית של עובד, היכול להעיד על עצמו ש"אֲכָלַנִי חֹרֶב וְקֶרַח בַּלָּיְלָה וַתִּדַּד שְׁנָתִי מֵעֵינָי" (ל"א, מ), ומשום כך הוא אינו יכול לשאת את עצלנותם של הרועים המסיימים את העבודה בעיצומו של היום. מידת הצדק היא אפוא התכונה השנייה של יעקב.

ולבסוף, גם מידת החסד והנתינה: "זריזות מעשית ואהבת המלאכה, המושיטה יד ומחישה עזרה, גם במקום שאין זה מעניינו, מידה העומדת כמעט בסתירה לאופיו של 'איש תם יושב אוהלים'".

חשיבות הדברים, בסופו של דבר, היא באמת ביכולת להיות אביהם של ישראל. הרב-גוניות באישיותו של יעקב היא המאפשרת לו זאת: "נמצא יעקב אבינו מאחד באישיותו את כל סגולות עמו, שנועד לייצג במידה שווה את המקצועות השונים של החיים, החומריים והרוחניים. כוחותיו של האב היו כה רב-גוניים, עד שכל אחד מהבנים יכול היה להתפאר כי כישרונו המיוחד בא לו בירושה מאביו".

 

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם