ספרים: גרעינים לילדים

12books

 

דוד שמחון

אלברט איינשטיין – הגאון שפיצח את סודות היקום, תמי שם טוב. איורים: אלינה גורבן. כנרת זמורה ביתן: תשע"ו.

אני אוהב מאוד את סדרת הספרים הזו – 'ממציאים ומגלים' – סדרה לילדים שמספרת את סיפוריהם של מדענים גדולים ששינו את פני העולם: תומס אדיסון, גליליאו גלילי ועוד. סדרת ספרי הילדים הזו מצליחה לספר על האנשים ועל ההמצאות שלהם באופן שעושה חשק. לא רק חשק להיות על הבמה ולקבל פרס נובל או חשק שיכתבו עליך ספר אלא חשק לעבוד קשה במשך שנים, להתמיד למרות תגובות לועגות וחסרות אמון מכל עבר וליצור עולם חדש.

כמה אנשים אתם מכירים שיודעים להסביר מה בדיוק גילה אלברט איינשטיין? תומס אדיסון הרבה יותר פשוט מבחינה זו – למרות גדודי הנורות החסכוניות סביבנו עדיין אפשר להיזכר בנורת הלהט ולהבין אך היא עובדת. הספר הזה על אלברט איינשטיין לא מתיימר רק לספר את סיפור חייו של איינשטיין אלא מנסה לשתף את הקוראים – בני השבע נניח – בתורת היחסות הפרטית, בתורת היחסות הכללית, במפתח לפצצה הגרעינית וב-E=mc². אני מודה שגם אני לא הצלחתי לעקוב בדיוק אפילו אחרי ההסברים הפשוטים כביכול שהספר מנסה לתת, ואולי דווקא בגלל זה הקריאה בספר הייתה חוויה טובה כל כך. כמו לעמוד מול האוקיינוס. להרגיש לרגע קצת קטן וטיפש ולדעת שיש איפשהו בעולם חכמות אדירות, בהירות ומבריקות. דווקא הניסיון בספר להסביר את הדברים ולהביא את הילדים להבנה שחכמה כזו קיימת איפשהו, משרים תחושה שאף על פי שעכשיו אני מרגיש קטן לרגע – הספר מתייחס אליי ואל הילד שיושב לידי ושומע את הסיפור ברצינות. הספר לא מזלזל בנו.

מעבר לזה הספר מספר את סיפור חייו של איינשטיין. באמת די מדהים שבמשך שנה אחת, כשהיה בן 26, הצליח איינשטיין לגלות סדרת גילויים דרמטית ולכתוב ארבעה מאמרים ששינו את כל מה שהיה ידוע עד אז על היקום. בספר מתואר גם שחלק ניכר ממחקריו של איינשטיין לא נעשה במעבדה או בתצפיות מדעיות משוכללות אלא פשוט בצעידות ממושכות בטבע ובעזרת כוח הדמיון. לפעמים בן אדם לא צריך כלום חוץ משקט ומהיכולת לדמיין. אני לא יודע כמה מאתנו עוד באמת מאמינים שאפשר פשוט לשבת, לחשוב על משהו, ורק עם זה להגיע להישגים אדירים.

למרות כל זה צריך לומר שהספר ארוך ומייגע מכדי להיות סיפור לילדים לפני השינה. מבחינה זו הספר אינו שייך כל כך לשום מגירה או פונקציה ברורה; הקושי בסיווגו עלול לגרום לכמה אנשים שלא למצוא מה לעשות אתו, ובכל זאת הספר מומלץ מאוד. גם את אלברט איינשטיין לא היה קל להכניס למגירה ברורה, ואולי הבן שלכם או הבת שלכם יהיו האיינשטיין הבא.

חלק ניכר ממחקריו של איינשטיין לא נעשה במעבדה או בתצפיות מדעיות משוכללות אלא פשוט בצעידות ממושכות בטבע ובעזרת כוח הדמיון. לפעמים בן אדם לא צריך כלום חוץ משקט ומהיכולת לדמיין

האיש שאהב לפגוש אנשים

הרבי מקרן הרחוב – סיפורים מופלאים על רבי שלמה קרליבך, יוטא הלברשטאם-מנדלבאום (תרגום: דוד הלל). הוצאת רשימו: תשס"ט.

לא ספר חדש, אבל עדיין ספר גדול. בשבוע שעבר חל יום השנה ה-22 לפטירת ר' שלמה קרליבך, וכמו אלברט איינשטיין גם השפעתו של ר' שלמה על החיים היהודיים שלנו היא דרמטית. פשוט לא ייאמן כמה שירים, תפילות ומנגינות שנראה לנו שהיו כאן מאז ומתמיד – הם בעצם שלו. אני לא בטוח שאני יודע להצביע על מה בדיוק, אבל משהו באופן שבו אנחנו מתפללים וחושבים על תפילה ועל הקב"ה השתנה בגללו, ורק לטובה.

הספר 'הרבי מקרן הרחוב' הוא אוסף סיפורים שנאספו מאנשים שפגשו את ר' שלמה בהזדמנויות רבות בחייו. הספר מלא סיפורים קטנים, אנושיים ומרגשים. מה שמפתיע בספר הוא שהדבר הבולט והחזק בו ביותר אינו המוזיקאיות של ר' שלמה או יכולותיו על הבמה אלא דבר פשוט בהרבה, שלאו דווקא דורש כישרון אלא בעיקר דורש החלטה: ר' שלמה לא הפסיק להתרגש מלפגוש אנשים. מפגש עם אנשים – ולא חשוב מי הם, אפילו אנסים ורוצחים בבית כלא – היה בשבילו תמיד הדבר המופלא, המרגש, המסקרן והקדוש בעולם. מסופר בספר שכשהוא היה מגיע להופעה, ההופעה הייתה מתחילה שעתיים מאוחר כי הוא היה חייב לעבור בקהל, לומר שלום ולהאיר פנים לכל אחד ואחד. הוא לא יכול לשאת את המחשבה שיש אנשים שהוא מחמיץ מפגש אמתי אתם. אם כן, לכל מי שלא פגש את ר' שלמה קרליבך, ובוודאי למי שקצת כן – הספר מומלץ מאוד מאוד. שיעור ביראת שמים, באהבת ה', במסירות נפש ובאהבת הבריות.

פתאום כולם רוצים להחזיר בתשובה

תורת עציון – פשטות מתחדשים בפרשיות השבוע. עורכים: עזרא ביק ויונתן פיינטוך. הוצאת ספרי מגיד וישיבת הר עציון: תשע"ד.

אולי כבר התרגלנו, אבל לא מזמן התחלנו חומש חדש וסבב חדש של פרשות השבוע, וסבב חדש הוא תמיד הזדמנות לספר חדש. סדרת הספרים 'תורת עציון' מציעה ארבעה-חמישה מאמרים מפי רבני ישיבת הר עציון ומכללת הרצוג על כל פרשה ומאפשרת לציבור לפסוע עם הספרים בשבילי פרשות השבוע.

שתי הערות:

          א.         אני ממליץ מאוד לקרוא לפחות את ההקדמה לסדרה. ההקדמה מביאה בבהירות וביושר את שיטת הלימוד בתנ"ך של הישיבה והמכללה – והשיטה מתגלה במלואה במאמרים שבספר. ההקדמה עשויה מן הסתם לקומם מעט אנשים, אבל בכל זאת יש בה כדי לעשות סדר ולהעמיק את הדיון על האופן שבו אנו מתייחסים לתנ"ך.

          ב.          אולי רק נדמה לי, אבל נראה כי לאחרונה יש התעוררות של ממש ל'עשיית נפשות' גם בצד של הציונות הדתית הנחשב ליברלי. לרוב היו הליברלים (כך אקרא להם כאן מטעמי נוחות) בעלי מוטיבציה די נמוכה לעשות קירוב לבבות לשיטתם. הסיבה ברורה – אם אתה ליברלי ופלורליסט, אתה מאמין ש'אלו ואלו דברי אלוקים חיים', שכל הגישות נכונות ושאין אמת טובה מחברתה, וממילא אין לך רצון מיוחד לחבר אנשים לדרכך.

אבל בשנים האחרונות משהו קורה שם. פתאום בוער לכולם להוציא ספרים ולנסות לחבר עוד ועוד מעגלים לתורה הזו. אני לגמרי בעד, ולא בגלל שישיבת הר עציון היא בית המדרש שלי דווקא אלא בגלל שמי שאינו מאמין שהגישה שלו היא האמת, ואולי אפילו רק היא, מתקשה מאוד להיות כולו בה ולהתלהב ממנה לגמרי. ובסוף יהדות בלי התלהבות היא באמת האויב הגדול מכולם.

הנה הזדמנות להידלק על תורה ליברלית, מודרנית וקצת פלורליסטית. מי שמחפש ספר ללמוד אתו את פרשות השבוע והכיוון הזה מעניין אותו, יכול בהחלט למצוא כאן עניין. יש אפילו סיכוי למצוא כאן קצת אש.


 

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם