הסיפור שמאחורי Featured

14 story

מתן חסידים

כולנו מכירים את המשפט הידוע של הקוף החכם רפיקי ממלך האריות: "הסתכל מעבר למה שאתה רואה", אבל האם אנחנו גם מיישמים אותו בפועל בחיים שלנו?

ספרם החדש של הרב משה רט ויעלה גן , 'בנפול תרדמה', יוודא שאנחנו בכיוון. בספרם אנו מתחקים אחר חוקר המשטרה נתן דיאמנט והעיתונאית קרן וייס, היוצאים יחדיו לחקור שורה של אירועים מוזרים ומזעזעים הפוקדים את העיר ירושלים. בעקבותיהם אנו נכנסים למסע של קילוף והסרת שכבות המציאות כדי להצליח לראות את העולם שמעבר, זה שאי אפשר לתפוס בחמשת החושים שלנו אבל בהחלט נוכח בחוויית חיינו.

שמו של הרב משה רט, סופר וד"ר לפילוסופיה, אולי מצלצל מוכר לחלק מכם, בין היתר בעקבות ספריו הקודמים המשלבים בין קודש לחול, ובהם 'פשוט להאמין', המשמש מדריך למאמין הרציונלי, וכן ספרו האחרון, 'פנטזיהדות', שילוב מקורי בין ספרות פנטסטית לבין אמונת ישראל. בהגותו מרבה רט להתעסק בחיבור האדם אל כל המעבר לכאן ולעכשיו, להוציא את הקוראים ממגבלות החושים אל עבר עולם עשיר ופתוח יותר. בקיצור, פנטסטי.

 

 

השילוב עם הכתיבה הבלשית רוויית המתח של יעלה גן יוצר חיבור מרענן שגורם לקוראים לתהות כיצד זה לא חשבו קודם על שילוב בין ספרות מתח לספרות אמונית. בעצם אפשר לומר שעם צאת 'בנפול תרדמה', ז'אנר ספרותי חדש נולד בישראל. מזל טוב.

בסיפור העלילה גיבור הספר, הבלש דיאמנט, הוא במידה רבה כמו רובנו, אדם התופס מעצמו אדם רציונלי, כזה ההולך אחר העובדות ושומע לקול ההיגיון הבריא. דיאמנט סולד מספקולציות ומהפרזות. אבל אט אט הוא מגלה שהחקירה החדשה והסוערת דורשת ממנו לצאת מאזור הנוחות שלו (ההיגיון הקר והיבשושי) ולהתעמת עם החלקים בעצמו ובעולם שהוא נוטה להדחיק בשיטתיות. עד כדי כך להדחיק שהוא כבר שכח שהם היו פעם קיימים גם מבחינתו.

מי שגם יהיה פתוח לקרוא את הספר לא רק בעיניים אלא גם בלב יצא עם שיעור גדול וחשוב לחיים: אכן, יש הרבה מעבר למה שאנחנו רואים בעיני הבשר, אנו זקוקים רק למשקפיים הנכונים

זה סיפור על גדילה, אומץ והתפכחות רוחנית המהולה בהתמודדות עם האמת גם כשהיא קשה.

'בנפול תרדמה' משלב מיסטיקה יהודית, פנטזיה ומסתורין. אה, כן, וכמו שעולה מהציור הסוהרסני שעל הכריכה, הוא ככל הנראה יצליח גם להפחיד אתכם. ומכאן אזהרה לבעלי לב חלש: הספר מסווג לז'אנר האימה, והוא אכן כזה (עמ' 38 באמת גרם לי לקפוץ!). יש בו חלקים רבים שידרשו מכם הקוראים גם אומץ רב, אבל יבטיחו לכם חוויה חזקה שתיוותר מתחילת הספר עד סופו.

לירושלמים שבכם מובטחת הנאה כפולה. בין דפיו של הספר אנחנו יוצאים למסע בין הרחובות והסמטאות המוכרים של ימינו. המסע שאליו תצאו נע כל העת בין דמיון למציאות, אבל (ואולי דווקא לכן) גם צופן בתוכו משהו אמיתי מאוד. הספר כתוב בשפה קולחת, קלילה ונעימה המשאירה את הקוראים במתח ממש עד העמוד האחרון.

הספר מומלץ במיוחד לכל בן נוער שחי במציאות המטריאליסטית בת זמננו וזקוק למגע עם חוויה פוקחת עיניים שתוכל להוציא אותו מהשעבוד לחומר. מי שגם יהיה פתוח לקרוא את הספר לא רק בעיניים אלא גם בלב יצא עם שיעור גדול וחשוב לחיים: אכן, יש הרבה מעבר למה שאנחנו רואים בעיני הבשר, אנו זקוקים רק למשקפיים הנכונים.

'בנפול תרדמה' תפס אותי בזמן שבו אנו דווקא הכי מבקשים להתעורר, הזמן שבו אנו מכריזים לפנות בוקר "בן אדם, מה לך נרדם". אם יש נקודה שחגי תשרי מעוררים אותנו אליה היא זו שמבקשת להכיר במציאות הגודל שבחיים, לתת למה שמעבר להאיר בנו, להבין שזה הזמן להוריד שכבות של ציניות כלפי הנשגב. להסכים להכיר ביכולת המוגבלת שלנו לתפוס את הכול.

בחלק ה'זיכרונות' שבתפילת המוסף של ראש השנה נבקש כולנו, קצת כמו החוקר נתן דיאמנט, להיזכר שיש בנו יותר ממה שאנחנו מראים כלפי חוץ. זיכרונות עומק שמתוכם נבקש להצליח לעמוד בדין הנוקב. האם נרשה לעצמנו להיפתח? האם נרשה לעצמנו לשבור קצת את תפיסות העולם הקשיחות שלנו? אם כן, יכול להיות שנגלה שיש במציאות הרבה מעבר לאחיזת העיניים שאנו עדים לה בחיי היומיום שלנו. באמת יש הרבה מעבר למה שאנחנו רואים.

בנפול תרדמה * משה רט ויעלה גן * הוצאת מסתרים * מחיר קטלוגי 98 ₪

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

עדן 050-903-1533

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם