ארבעה חדשים על המדף Featured

15 books

מתן חסידים

12 אתגרי אמונה במאה ה-21 | חגי לונדין

ספרו החדש של הרב חגי לונדין יבהיר לכם בצורה ברורה ונהירה מאוד מה הם האתגרים החדשים הניצבים בפני האדם המאמין כיום וכיצד יש לגשת אליהם. נהניתי מאוד מתשומת הלב שהוא נותן לעולם הנפש של הנוער כיום: העיסוק בתדמית ובחיצוניות, הפער שבין נאמנות לעצמי לבין נאמנות למה שכל העולם רוצה שאהיה, הפיזור הנפשי שנובע בין היתר מהטכנולוגיה שסביבנו, ובעיקר החשיבות של העמל והמאמץ בחיים רוחניים.

ספרו של לונדין יעניין במיוחד אנשי חינוך המעוניינים להבין טוב יותר את האתגרים שהתלמידים שלהם חווים בחיי היומיום שלהם. לונדין מביא את יכולת ההנגשה שלו, ובתוספת עולם רוחני עמוק מצליח לבאר את הבעיות וגם לסיים בהמלצות קונקרטיות המשמשות מענה יהודי הולם. פרק שעניין אותי במיוחד היה הפרק שעסק בחיי אמונה בעולם לא מושלם (פרק שני), שבו הוא עוסק בכאב על חיים שאינם אוטופיה ובמענה התורני לבעיה קיומית זו. שפתיים יישקו.

עיצומו של יום – פגישה נשית עם יום הכיפורים | רחל ויינשטיין

ספרה של הרבנית רחל ויינשטיין אומנם קטן בכמות אך גדוש באיכות. הספר עוסק בהכנה נשית רוחנית והלכתית ליום הכיפורים. פרק הפתיחה הקצרצר ממצה את השאלות ההלכתיות הרווחות הנוגעות ליום הכיפורים ("כיצד ינהג מי שאינו יכול לצום?"), וטוב שכך. לעיתים דווקא בגלל האריכות שיש בספרי ההלכה למיניהם, דווקא לאדם הרוצה לקבל תשובה קונקרטית ופשוטה קשה לקבל את המענה המתאים.

הספר נמשך בקטעים קצרים הפותחים את הלב. רעיונות עמוקים מוסברים בקטעים קצרים, שיריים, העוסקים בשאלות שמטרידות את כולנו ביום הכיפורים כמו ההתמודדות עם הווידוי והקושי לחזור בתשובה כל שנה מחדש.

אם תרצו ספר הכולל רעיונות קצרים אך עמוקים המתובלים בדברי רבי נחמן והרב יצחק גינזבורג, תוכלו בהחלט למצוא את מבוקשכם בספר זה. ספרה של ויינשטיין בהחלט מומלץ לכל נערה או אישה החפצה בחיבור הלכתי ורוחני ליום הכיפורים. "קחי לך רגע", פותח הספר, ובהחלט כדאי, אני אסיים.

מהפכת הקשב – העידן הדיגיטלי – השבר והתיקון | מיכה גודמן

לכולנו יש איזו ידיעה אפורה על הנזק של השימוש האינטנסיבי ברשתות החברתיות ושל העידן הדיגיטלי בכללו ועל השפעתו על חיינו. ידיעה זו תקבל אישור במחקרים, במאמרי עומק ובתובנות חדשות בספרו החדש של מיכה גודמן. גודמן טוען שהאינטרנט מפלג אותנו ומקטב אותנו פוליטית עוד יותר ממה שהיה טרם הפצעתו, מאחר שהוא מביא לגולשים עוד ועוד תכנים מבית המדרש שהם כבר יונקים ממילא.

האינטרנט הופך אותנו דוגמטיים וצרי אופקים עוד יותר ממה שהיינו. הוא הופך אותנו לאנשים שבטוחים שהם פתוחים, קוראים וקשובים לאחר, ובכל זאת מחזיקים בעמדותינו בנוקשות. נוסף על הקיטוב החברתי והפוליטי גרם האינטרנט למשבר פסיכולוגי עמוק:הוא גורם לנו לאמן פחות ופחות את שריר האמפתיה שלנו כלפי אנשים אחרים. המשבר הזה הוא אולי הכואב ביותר מכל מה שגודמן מביא בספרו. שיקום הדיבור ושיקום השקט הם ההצעות של גודמן לבניית עולם משוקם תרבותית.

שילוב של צפייה בסרט התיעודי של נטפליקס 'מסכי עשן' עם קריאת פרקים נבחרים מהספר תביא לדעתי למלוא תשומת הלב על יכולות הנדסת התודעה והקיטוב החברתי והפוליטי של העידן הדיגיטלי על חיינו.

המפלה החמישית | דוד פסיג

התלבטתי מאוד עד כמה לכתוב על הספר הזה, מאחר שהוא עורר בי מידה לא מעטה של התנגדות. ספרו של העתידן פרופ' דוד פסיג אמור לעסוק בשאלת השאלות המעסיקה כיום רבים מאיתנו, אף שלא תמיד יש לנו גם תשובות הולמות: כיצד נוכל לאחות את השברים בחברה הישראלית ולמנוע פירוק לגורמים לשבטים ותתי-שבטים של החברה שלנו?

פסיג טוען ש'ברית ייעוד' מחודשת תוכל למנוע את השקיעה שלנו ולהשיב אותנו אל עתיד חיובי ופורה, אך לצערי עושה כמה בעיות בדרך. אתחיל דווקא מהחיובי: הפרק הראשון בספרו של פסיג פשוט מרתק ויש בו תובנות שעשויות לשפר את החיים של כל אחד ואחת מאיתנו. פסיג מסביר כי לפי תאוריות חדשות בפסיכולוגיה, מחשבות יצירתיות על 'עבר מדומיין', כאלו שאינן מעוגנות בעובדות מהעבר אלא בבחינת 'מה היה קורה בחיי אילו', תורמות רבות לעיצובו של עתיד רצוי ומוצלח.

כאשר אנו שולפים אירוע מהעבר מהזיכרון שלנו ודשים בו אגב בחינת חלופות אחרות לקיומו, הוא שב לאחסון בצורה קצת אחרת. משימוש זה בדמיון גדלה היכולת שלנו להשתחרר מדפוסים ומקיבעון מחשבתי, וכן גדלים הסיכויים לעתיד רצוי אחר.

מהמישור הפרטי פסיג עובר במעבר יצירתי למישור הקולקטיבי של עם ישראל, אך כאן אני חייב להעיר הערה: המשך הספר עוסק בניגוח האמינות ההיסטורית של התנ"ך ושל חז"ל, אך לצערי (או לשמחתי) לא מובאות שם דוגמאות משכנעות. נראה שלא חסרים לנו כיום 'היסטוריונים מטעם' שמקעקעים את ההיסטוריה שלנו ומנסים לגזור מסקנות להמשך. קצת פספס, וחבל.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

עדן 050-903-1533

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם