האמת ורק האמת Featured

18 books

על 'להיות אדם, 12 כללים נוספים לחיים', מאת ג'ורדן פיטרסון

לעיתים נדמה שצריך מישהו שרק יחזור בקול רם וברור על הדברים המובנים מאליהם, על הבסיס של החיים שלנו כבני אדם בעלי זהות היסטוריה ותרבות משותפים. אדם שיפגיש אותנו שוב עם התמונה הגדולה של חיינו, מקורות המשמעות והכיוון שאליו הסיפור שלנו הולך.

זו משימה קשה: אם מפעל כזה לא ייעשה בחוכמה ובדיוק הנדרשים, התגובות ינועו בין סתם שיעמום לביקורת על עודף שמרנות המתובלת בסיסמאות ישנות. זאת בדיוק הסיבה שספרו החדש של הפסיכולוג והפילוסוף ג'ורדן פיטרסון, 'להיות אדם, 12 כללים נוספים לחיים', הוא מלאכת מחשבת של אדם רגיש, חכם וסוחף.

אפשר לומר שספרו של פיטרסון הוא כל כולו שיר הלל לאמת: תאמר את האמת, תחיה לאורה, תכוון אליה כל העת. ואם לא תעשה זאת, טוען פיטרסון, יהיו לדבר השלכות על כל מעגלי חייך ועל הקרובים שלך. המציאות האנושית, שאיננה סובלת ריק, כמו אומרת: אי אפשר להסתתר מפני האמת

 

חוויית הקריאה מעוררת כבוד והערכה לצד רגש של ממש לסיפורים המכוננים שמונחים בלב ליבה של תרבות המערב, ובראשם סיפורי התנ"ך. בקריאתו של פיטרסון סיפורים הנושאים עומקים פסיכולוגיים, והוא גם מדגים אותם בחדר הטיפולים שלו. תעשו טובה לעצמכם ולקרובים שלכם ותקראו את הספר הזה, רצוי מכריכה לכריכה, אולי אפילו כמה פעמים.

בהגותו של פיטרסון תמצאו מושגים שלרבים יישמעו מיושנים על גבול הבנליים: אומץ, גדולה, אחריות אישית, מטרות ויעדים, אחריות ומשמעות, על ההשלכות של בחירה בחיי עמל ודרך ארוכה לעומת חיים של עודף פינוק ועצלנות. מושגים שאולי מהדהדים לנו מימי הילדות, אך נעדרים בהחלט מהשיח החינוכי הרווח, גם פה בישראל הקטנה והמסורתית.

דווקא בגלל תחלואי החברה הפוסט-מודרנית שלנו זוהר מעל כולם ניצב לו בגאון ערך האמת. אפשר לומר שספרו של פיטרסון הוא כל כולו שיר הלל לאמת: תאמר את האמת, תחיה לאורה, תכוון אליה כל העת. ואם לא תעשה זאת, טוען פיטרסון, יהיו לדבר השלכות על כל מעגלי חייך ועל הקרובים שלך. המציאות האנושית, שאיננה סובלת ריק, כמו אומרת: אי אפשר להסתתר מפני האמת.

וכאמור, פיטרסון לא רק מדבר על חיים של אמת אלא גם משתדל לחיות אותם. הוא פרץ לחיינו בסערה לפני כחמש שנים כאשר הביע מחאה כנגד התקינות הפוליטית בקנדה, שבה זרמים פמיניסטיים רדיקליים נוכחים במוקדי השלטון והתרבות. הוא יצא בפומבי נגד חוק שאסר שימוש בכינויי גוף המנוגדים למגדר שבו האדם מזדהה בטענה שזה שולל את ערך חופש הביטוי.

במהרה היה פיטרסון לקול יחיד הניצב באומץ אל מול רוח הזמן הפוסט-מודרנית הנוכחית. כבר אמרו חז"ל "ובמקום שאין אנשים השתדללהיות איש". אמרו, ופיטרסון שמע וענה הנני. "תזכו לגלות שיש בכם יותר עוצמה ממה שיכולתם לדמיין", כתב פיטרסון לקח מסיפור חייו של אברהם אבינו מספר בראשית.

פיטרסון מוכיח שלפעמים דווקא המבט החדשני על המוכר והבנלי הוא שעושה את כל ההבדל. הוא שיכול להציל את האדם מתהליך ההידרדרות האיטי שאליו נקלע, לנסות להחזיר את השפיות לחברה שאיבדה את האחיזה בחיים.

ואם יש משהו שבזכותו פיטרסון נהיה האינטלקטואל הפופולרי ביותר בעולם כיום, ובאמתחתו ספרים רבי מכר ומיליוני צפיות ברחבי הרשת, זה ללא ספק הניסיון שלו לחלץ את המערב מהטירוף שאופף אותו בשנים האחרונות. טירוף שמתבטא בין היתר, לדעתו, בניסיונות הפירוק של המוסדות החברתיים הגדולים שהביאו את המערב למה שהוא כיום: הכוח הדומיננטי והחזק שמוביל את התרבות האנושית.

ובין האמירות החברתיות יש גם הדרכות פסיכולוגיות מרתקות. את הכלל התשיעי מצאתי מעניין במיוחד: "אם זיכרון ישן עדיין מציק לכם, כתבו אותו בקפידה ובמלואו". לכל מי שנחשף לעוצמתו של רעיון התשובה היהודי הפרק הזה ידבר במיוחד. העבר לא מת, כותב פיטרסון, "למדו מהעבר", הוא מפציר, "או שהדמיון שלכם יחזיר אתכם שוב ושוב אל אותם רגעי אימה, עד סוף כל הימים".

כפי שכבר הזכרתי, פיטרסון הוא לא מהסוג שיעשה לכם הנחות. בפרק קצר הוא עומד על המשיכה של כולנו ללימוד העבר, על הדרך הפרקטית להימלט מזיכרונות מציקים (ונותן שתי דוגמאות מאלפות ממטופלים שלו) ועל הקשר בין כל אלו לבין פסוקי בריאת העולם בספר בראשית.

אפשר לומר שפיטרסון משמש בתפקיד הפסיכולוג הנוכחי של החברה המערבית. הודות לתרגום המצוין לעברית של דלית סוטר נמצא גם אנחנו הרבה אמת בספר הנוכחי. גם מי שאינו מרגיש שהוא או החברה שבה הוא חי נמצאים בקריסה ימצא ערך רב בכללים הנוקבים של פיטרסון. יכול להיות שתפתחו סקרנות לעיון בתורתם של הוגי דעות כמו קרל יונג ופרידריך ניטשה, ואולי יתחדשו לכם גם כמה חידושים בתנ"ך. את תובנות הספר אפשר להתחיל ליישם, ופשוט להתחיל לומר את האמת. לעצמכם ולעולם שמסביב.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

עדן 050-903-1533

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם