לבד בעבר האחר Featured

 6 books

דוד שמחון

 
איש האמונה הבודד, הרב יוסף דוב הלוי סולובייצ'יק. תרגום: קלמן נוימן. ידיעות ספרים: תשע"ט.
 

לספרי מחשבה יהודיים יש לרוב נטייה לנסות לעשות סדר. להביא את האדם לפתרון מסודר וברור. ככלל, דרשות רבות של רבנים עסוקות בניסיון לסדר את העולם. לצורך זה מציעים מסגרות ברורות, יעדים ואפילו מדדי הצלחה. לרוב יש בהן הבטחה לרוגע ושקט, התקדמות והצלחה. הרב בדרשתו יתייחס לעצמו כמי שכבר יודע את הדרך ולכן הוא ידבר בגוף שני – 'אתם', שלישי – 'הם' או בעקרונות של ה'ראוי' וה'צריך'. הספר הזה מעז להציע כאן משהו אחר. יש כאן רב שמעז לשתף את קהל שומעיו בבלבול, בכאב גדול ובקושי. הוא לא מנסה להציע שום סדר, שקט, התקדמות או הצלחה. להפך. החיים הדתיים שהוא מציע רוויים סבל, סתירות פנימיות וכישלון מהותי. הבחירה שלו לתאר את כל אלה בגוף ראשון ובכנות יוצאת דופן הפכו את הספר הזה לא רק לספר שממש נגע לליבי, אלא לחיבור רלוונטי וחשוב מאוד בעבורי. מזמן לא הרגשתי קרבה גדולה כל כך למאמר דתי ולרב. אין בספר הבטחות גדולות ואין בספר נחמה – יש בו תחושת שיתוף עמוקה, שמבחינות רבות גייסה אותי יותר מהרבה ספרים ודרשות. הספר גרם לי להבנה שאולי אני כן ראוי להיות קצת 'איש אמונה'.

 

הספר הגיע אליי לפני לא מעט זמן. הוא חיכה יפה על המדף, ומתברר שספר טוב אינו מאבד במהרה מהרלוונטיות שלו. הספר המוּכָּר בהוצאת מוסד הרב קוק קיבל כאן תרגום חדש והוצאה חדשה, שכפי שהמתרגם עצמו – ד"ר קלמן נוימן – כותב באחרית הדבר, זוהי יוזמתה של הרבנית טובה ליכטנשטיין, בתו של הרב סולובייצ'יק (ואשתו של הרב אהרון ליכטנשטיין זצ"ל). המתרגם עצמו דן באותה אחרית דבר בשאלה מדוע נדרש לספר תרגום חדש. הוא אומר שכל ספרות מופת זקוקה לעיתים לתרגום מחדש, כך נשמרת הרלוונטיות שלה והדיוק שלה. ואכן, אחרי שלמדתי ברצינות את הספר במהדורתו הקודמת – אני יכול לומר שהמהדורה החדשה קולחת יותר. יש בה גם כמה מושגים שתורגמו אחרת באופן מהותי, מה שאִפשר לי להבין אותם באופן אחר ואולי מדויק יותר. אבל העניין הזה מעלה שאלה – האם אנחנו צריכים את יצירות המופת שלנו קולחות? האם אנחנו צריכים אותן 'קלות' יותר לקריאה? זו שאלה. ובכל זאת, אם בזכות התרגום החדש אנשים רבים יותר ייחשפו לחיבור הזה ויצליחו לקרוא בו – זה בוודאי שווה הכול.

 

'איש האמונה הבודד' הוא באמת ספר חשוב מאוד. לא מצאתי הרבה ספרים שהרגשתי שמבינים לעומק אותי ואת החוויה הדתית שלי בעולם שלנו. הספר נוגע בבדידות של איש האמונה בעולם. זו בדידות מהותית שאינה קשורה לשאלה אם יש חברים או בני משפחה סביבו, אלא בדידות שקשורה לכך שהוא מרגיש בלתי מובן בעולם, שהוא מרגיש שהקרבה היחידה שמעניינת אותו היא קרבת א-לוהים – והיכולת להתקרב לקב"ה נגמרת תמיד בתחושה שהדבר כמעט בלתי אפשרי. החיים הדתיים של איש האמונה הם בעיקר חיי שאיפה לגאולה. חיים שלעיתים יש בהם רגעים מופלאים של התממשות וגאולה, אבל הם בעיקר מורכבים מתחושה של כישלון ומסערות נפש. אין בהם הצלחות, אין בהם הישגים ואין בהם רוגע ושלווה. בעיניו, חיפוש הצלחה והתקדמות – הוא בעצם הפנמה של אמות מידה חיצוניות בתוך עבודת הא-לוהים.

זו בדידות מהותית שאינה קשורה לשאלה אם יש לאדם חברים או בני משפחה סביבואלא בדידות שקשורה לכך שהוא מרגיש בלתי מובן בעולםשהוא מרגיש שהקרבה היחידה שמעניינת אותו היא קרבת א-לוהים – והיכולת להתקרב לקב"ה נגמרת תמיד בתחושה שהדבר כמעט בלתי אפשרי

 

 

הרב סולובייצ'יק מציג את הספר כדרשה על בריאת האדם בספר בראשית. לשיטתו, יש שני קולות באדם, שתי שאיפות באדם שמוצגות בספר כשני טיפוסי אדם שונים לחלוטין. יש להם יעדים אחרים, תפיסת מציאות אחרת, תפיסת זמן אחרת ותפיסה אחרת של א-לוהים. האדם השלם הוא מי שמצליח להכיל את שני הטיפוסים האלה בתוכו. זה לא קל, לעיתים זה יוצר חוויה פנימית של קרע עמוק ושל סכסוך פנימי, אבל הרעיון שהאדם מסוגל להכיל בתוכו כמה קולות שאינם מתיישבים זה עם זה ושמתקיים ביניהם מתח מתמיד – הוא בשורה חשובה. מותר להיות קרוע. לא חייבים למהר וליישב סתירות. לעיתים היכולת להחזיק מתח כמו שהוא – היא ההישג הגדול.

 

הספר דיבר אליי מאוד מאוד. ואף שהוא לא ממש מתייחס למתח כמתח בין דתיות וחילוניות, הוא בוודאי רלוונטי למפגש הזה באופן עמוק. המפגש הזה אינו רק נחלתם של מי שנמצא במרחב אנושי מגוון. רבים מהאנשים הדתיים חיים בעצם בשני עולמות, דתית וחילוני. לא פעם הם מרגישים בתוכם קרע גדול ולא פעם הם מרגישים קושי גדול. הספר, כפי שהוא מתחייב בהתחלה, לא מנסה למצוא דרכים לפתור את הקושי, להקל על המתח הזה, אבל הוא בהחלט עוזר להבין אותו. ובכך יש לו חשיבות אדירה לכל אדם שחי בין עולמות. כל אחד מהעולמות האלה חשוב, סוער ומופלא, ומתברר שהם צריכים להתקיים זה לצד זה בלי להחליש זה את זה.

 

מומלץ.

 
חוה, איגי דיין. עם עובד: תשע"ט.
 

איגי דיין הוא מוזיקאי. לרוב מתופף של להקת משינה. הספר נכתב כולו באייפון שלו. אני מדמיין את איגי בדרכים, בין הופעות – מקליד ומקליד ומקליד. הפרט הזה בפני עצמו כבר מצדיק להציץ בספר. אנחנו רגילים לחשוב על סופר כאדם רציני שיושב בחדר עבודה מלא ספרים, רהיטים כבדים והשראה, ותראו מה זה. אפשר לכתוב ספר גם אחרת לגמרי. ואיזה ספר.

 

זו כתיבה שבחיים לא פגשתי דומה לה. לקח לי זמן להתרגל ולהבין שאת הספר הזה קוראים לאט. היו פרקים שקראתי פעמיים. באתי לכתוב שהיא חצי שיר, אבל יש בכתיבה הזאת משהו שהוא יותר משיר. נעשה פה שימוש מופלא ומיוחד במינו בשפה ובמילים, ויש לדברים מקצב מיוחד. הוא מצליח לנוע בין יופי עוצר נשימה ורגישות מופלאה לבין כאב נורא ועצב בחצי משפט. פתאום הקורא מבין שהדברים פשוט הסתובבו להם. יש כאן חופש אדיר מכל כלל כתיבה ומכל מחויבות לקורא. דיין לא מנסה להיות מובן או ללכת איתנו לאט. הרבה דברים בספר רק מרומזים, ואז מתגלים לרגע, ושוב נחבאים. ובהחלט יכול להיות שפספסתי הרבה מאוד דברים בגלל זה. הכתיבה הזאת היא לא רק מעשה ידי וירטואוז, היא אולי הדרך הכי מתאימה לתאר את החיים המסובכים, המופלאים, המעורבבים והמורכבים שהאנושות חווה.

 

בספר רואים הרבה מאוד כאב ואפילו אלימות. גם אלימות מינית. לצער הלב אלה חלק מחומרי החיים, חלק ממה שהאנושות פוגשת. אבל דווקא הכתיבה המיוחדת של איגי דיין מצליחה לתפוס את הרגעים האלה באופן אחר. מבחינות מסוימות הדברים כואבים יותר, אף שלפעמים הם מוסווים יותר. אולי הוא מצליח לתאר את הרגעים הבלתי אפשריים האלה בצורה נאמנה יותר לחיים. ובחיים הם תמיד רגעים מורכבים יותר, מוסווים יותר. זו בדיוק הבעיה בהם. אז זו גם אזהרה קטנה, אבל גם עוד סימן לכך שיש כאן אומנות של ממש.

 

הספר הופך לאט לאט לסוג של טרגדיה יוונית, או סיפור בראשיתי. סיפור דרמטי ומפואר שמורכב מרגעים אמיתיים של חיים. כאן. אצלנו בגליל (וגם קצת בלונדון ובארצות הברית). יש בו יהודים וערבים, מזרחים ואשכנזים, נשים וגברים וכל מה שמרכיב את החיים שיכולים להיות פשוטים ויפים ויכולים להיות מופרעים ורעים.

 

ומעבר לכל אלה, יש בספר גם חמלה עמוקה וידידות לא רגילה. כנראה גם זה חלק מהחיים. גם הרגעים היפים והעדינים מקבלים תחת ידיו של איגי דיין מבט חדש ומקורי מאוד. יצירת אומנות. לא קלה, אבל אומנות.

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נרקוד?

  מאמר מאת הרב ליאור...

עוד לבנה אחת

  מאמר מאת הרב אייל...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם