געגועים למנהיג Featured

 12 harabi
 

דוד שמחון

הרבי שלי, הרב עדין אבן ישראל-שטיינזלץ. הוצאת מגיד ומרכז שטיינזלץ: תש"ף.

אנחנו בימים לא קלים. התחושה היא שהאירועים שקורים סביבנו גדולים עלינו מדי. יש רגעים שאני אפילו מתחיל לחשוב במונחים היסטוריים. קשה לדעת. לחלקנו היומיום המשונה הזה גם קשה מאוד ומלחיץ. גם אני, שבינתיים מרגיש טוב ולא נפגעתי ישירות – לא בריאותית ולא כלכלית – מרגיש לעיתים נמחץ תחת הפחד והבהלה.

בימים כאלה התפקיד של המנהיגות חשוב לאין שיעור מחשיבותו בימים רגילים, וזה ספר שהוא בראש ובראשונה על מנהיגות. על הרב מנחם מנדל שניאורסון, הרבי מלובביץ', אחד המנהיגים הגדולים והמרכזיים שהיו לעם היהודי ולתנועת חב"ד.

אני לא סתם כותב כאן 'תנועת חב"ד' ולא 'חסידות חב"ד'. צריך להבין שאלמלא הרבי הייתה חב"ד נשארת חסידות כמו שאר החסידויות. ייתכן שהיה לה חבר כנסת מספר 6 או 7 באגודת ישראל והיא הייתה משפיעה כמו גור, בעלז או ויז'ניץ. זה לא מעט כל כך, אבל זה משהו אחר לגמרי. זו הנקודה המרשימה בספר. המנהיגות של הרבי. היכולת שלו גם להבין את המציאות וגם למצוא את הדרכים שאפשר להשפיע עליה השפעה ניכרת. הרבי בחר ביודעין להנהיג את חב"ד ולהפוך אותה למשהו אחר לגמרי.

בימים כאלה מעורר השראה לפגוש בספר הזה מנהיגות שווה באמת. מנהיגות שמצליחה להסתכל מעבר למציאות, לטעון טענות אחרות לגמרי ולהוביל את הציבור לדרך אחרת, שונה באמת. מנהיגות שמצליחה להכניס לעולם מילים חדשות ולהחיות רעיונות באופן מקורי.

מה שהכי מצער אותי הוא שהמנהיגות הזאת חסרה בעיקר במרחבים הדתיים. אולי בגלל הציפייה הגדולה שלי מהעולם הדתי והרוחני. הדתות וראשיהן, שהיו בעבר הדמויות החזקות והיצירתיות בעולם, עסוקות בעיקר בהתמודדות קטנה עם מה שכבר מתרחש בעולם. בלי יוזמה ובלי מקוריות. ניכר שהרבנים כיום בעיקר משחקים משחק הגנה משעמם, ובדברים החשובים באמת שקורים, למשל מגפת הקורונה, אין לרבנים תרומה של ממש. והאמת היא שהם חסרים לי. חסר לי קול מחזק ואוסף. קול שמצליח לתת בהירות בכל מה שמתרחש.

כאן בספר מתואר משהו כזה. הרבי באמת הציע משהו אחר. הרבי שיחק בליגת העל של העולם. הלוואי שיהיו לנו מנהיגים כאלה. אני מקווה גם שאנחנו נמלא את התפקיד שלנו ונצליח לזהות את המנהיגים האלה בינינו. התפקיד שלנו הוא לתת להם את הכוח לעשות ולומר גם דברים אמיצים, בלתי מובנים מאליהם ובלתי צפויים מראש.

כבר כתבתי כאן על ספרי ביוגרפיה על הרבי מלובביץ', אבל לספר הזה יש חשיבות מיוחדת בעבורי בגלל מי שכתב אותו, הרב עדין שטיינזלץ, שאני מחובר אליו, אבל זה יותר מזה. הרב שטיינזלץ מגדיר את עצמו חסיד של הרבי, אבל כל מי שמכיר את הרב שטיינזלץ יודע שהוא יכתוב רק דברי אמת בלי לקשט בהגזמות ובסופרלטיבים כדי למצוא חן או כדי לשווק את הדברים טוב יותר.

הרב שטיינזלץ אינו יחצן של חב"ד ואינו מנסה למצוא חן. בעיניי זו הדרך להגיע לספר ביוגרפיה מדויק ומשפיע. אף על פי שלעיתים נראה שריחוק אקדמי ומחקרי הם הדרך להגיע לאמת, מסתבר שפעמים רבות הריחוק והאובייקטיביות כביכול אינם מאפשרים להבין דברים בסיסיים מאוד בתחום מסוים. למשל, רואים את זה לפעמים כשקוראים מחקרים על דתיים ודתיות, ולא פעם נופלות בהם טעויות קריטיות כי החוקר לא הצליח להבין עד הסוף את הקודים והסמלים של התרבות שהוא אינו חלק ממנה.

פעם שמעתי, ואני לא מתחייב שזה נכון, שהרב שטיינזלץ הוא האדם שהיה הכי הרבה שעות בייחודיות (שיחות אישיות) עם הרבי. שהיו פעמים שהוא גם ישב איתו 11 שעות ברצף בפגישות של אחד על אחד. גם אם המידע הזה מדויק וגם אם לא, עדיין מכל עמוד בספר ניכר שהרב שטיינזלץ מכיר את הרבי טוב מאוד ומקרוב מאוד. גם הצילום בכריכת הספר, שבו רואים את הרבי עם הרב שטיינזלץ, מביע כולו אהבה וקשר. הקרבה העמוקה הזאת של הרב שטיינזלץ לרבי, לתורתו ולחסידות חב"ד, עם הכנות והיושר הפנימי של הרב שטיינזלץ מבטיחים – ומקיימים – ספר מדויק וחשוב על הרבי מלובביץ', אחת הדמויות החשובות ביותר במאה העשרים בעם היהודי ובעולם כולו.

הספר משלב כמה נושאים, וכל אחד חשוב מחברו: תולדות חייו של הרבי, תורתו והמורשת שלו. החלק המרכזי של הספר עוסק בסיפור חייו של הרבי. באופן כללי מעניין מאוד לראות ולחשוב כיצד נוצר אדם גדול. לחשוב מה מסלול ההכשרה האופטימלי למנהיג ולרבי. זו תמיד שאלה מעניינת, והספר מראה מסלול שמתחיל בהרבה מאוד שנים של לימוד. זה כנראה צעד די בסיסי להנהגה. הנהגה שמתבססת על עומק רוחני ולימודי ניכרת בכך מאוד.

אחד הדברים המעניינים והטריוויאליים פחות בתולדות חייו של הרבי הוא התקופה שלמד באוניברסיטאות בברלין ובפריז בשנות העשרים של המאה העשרים. ברלין ופריז היו בשנים אלו מרכזי התרבות והאקדמיה הגדולים והמשפיעים בעולם. הרב שטיינזלץ מעניק חשיבות רבה לתקופה זו, תקופה שבה הרבי היה מנותק מהמרכז של חסידות חב"ד שאליה היה שייך מילדותו ומחובר לעומק תרבות המערב החילונית.

מעניין לראות שכמעט בכל ביוגרפיה של אדם גדול יש תקופה שבה הסתובב בעולמות אחרים. האתגר הוא לבני הדור השני של מנהיגים כאלה. בגלל יכולותיהם של המנהיגים הם לרוב מצליחים להקים מוסדות מפוארים ולבנות מערכות טובות, ותלמידיהם אינם רוצים ואינם צריכים לנדוד וללכת למקומות אחרים. זה גורם לכך שהדור השני אינו מייצר ממשיכים גדולים, אנשים שעברו תקופת הכשרה חיצונית כזו, תקופה שיש לה משמעות אדירה בהבנת העולם שבו הם פועלים.

יש שלוש שאלות על תולדות הרבי שמושכות הרבה תשומת לב וגורמות לאנשים מסוימים להרגיש ריחוק מהרבי (ולאחרים קרבה גדולה) ומקבלות בספר הזה מענה רציני, מפוקח ומלא הערכה ואמון: מדוע לא ביקר הרבי בארץ ישראל ולא עלה אליה? האם הרבי תפס מעצמו משיח? האם באמת עשה הרבי מופתים וניחן בכוחות נבואיים ועל-אנושיים? כל אחת מהשאלות האלה טעונה מהיבט אחר, ומשמח לראות שאפשר לענות על שאלות כאלה ברצינות ובאמונה. רק בשביל לקרוא את התשובות של הרב שטיינזלץ בנושאים אלה שווה להניח יד על הספר הזה.

ובנימה אישית, הספר מלא געגוע לרבי. הרב שטיינזלץ מתאר באופן אישי וחי מאוד תחושה של ספינה שאבד לה קברניטה. אין לו ממש במה לנחם את נוסעי הספינה, אבל הוא רק מוסיף שנכון שהקברניט אבד, אבל למזלנו הוא השאיר הוראות די מפורטות כיצד להמשיך ולפעול.

זה לא מעט, אבל בסוף זה עדיין ספר כואב. הקטעים שבהם מתוארת התקופה שאחרי האירוע המוחי של הרבי מלובביץ' היו קשים לי מאוד לקריאה. הרב עדין שטיינזלץ עצמו עבר אירוע מוחי לפני כשלוש שנים, ומאז הוא כמעט לא מדבר. לשמחתנו הוא עדיין איתנו, ולא פעם גם אפשר לפגוש אותו ולהרגיש אותו לגמרי. אבל בכל זאת קשה שלא לקרוא את המילים שבהן הרב שטיינזלץ מתאר את הרבי לאחר השבץ ולא לחשוב על הרב שטיינזלץ עצמו. וזה משאיר אותי באופן אישי עם עוד יותר געגוע ועוד יותר צורך להקשיב לדברים הרבים שהספיקו הרבי והרב שטיינזלץ להגיד לכולנו.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם