שתהא שנה עם יותר עט ועיפרון Featured

 14 books

דוד שמחון

שנה וברכותיה – יומן שנתי תש"פ, הרבנית ימימה מזרחי ויקרת פרידמן. פרשה ואשה: תשע"ט.

הרבנית ימימה כותבת באחד המקומות ביומן שהתנועות העגולות של הכתיבה משתכחות מאיתנו. זה חתיכת דבר. ובאמת יומן ממשי ופיזי נראה כבר כמעט כמו טלפון ציבורי, פקס ומטול שקפים. מסקרן אותי מתי יפסיקו ללמד את ילדי כיתה א' כתיבה בנייר ועיפרון. לא בטוח שהיום הזה רחוק כל כך. גם הזמנות לאירועים וחתונות הפכו ברובן לקובץ שמועבר בוואטסאפ או במייל, וכבר כמעט לא מקבלים מעטפה בתיבת הדואר בצירוף איזו הקדשה אישית בכתב יד בצידה.

תש"ף היא שנה חד-פעמית ונדירה. יש לה מנגינה ופוטנציאל משלה, והיא לא תחזור לעולם. יש לשנה הזו גוף חד-פעמי ונשמה חד-פעמית. גם אנשים ונשים הם חד-פעמיים, נדירים ולא ניתנים לשכפול. זה לא מובן מאליו בכלל

 

השאלה היא מה המשמעויות של שינויים אלה. אני מרגיש את השינוי כאשר אני מקבל מחבר טוב שלי, שמקפיד לשלוח לי ולעוד כמה בני מזל, כרטיס שנה טובה בדואר ישראל בכתב ידו, כולל מעטפה ובול. יש בזה משהו קסום ומשמח. החיבור האישי. העובדה שזה מסמך שאי אפשר לשכפל ולשתף וגוגל לא יודעים עליו כלום הוא כנראה חלק מהעניין. אין לי ספק שאם אציע למכור מכתב בכתב יד שקיבלתי ממישהו נורא חשוב יהיה לזה איזשהו מחיר, אבל אם אציע מייל שקיבלתי ממנו או אפילו הודעת וואטסאפ מרגשת – קצת פחות. כתב היד נותן תחושה שאתה פוגש משהו אותנטי, חד-פעמי ונדיר, בעל ערך עצמי ללא קשר לתוכן. כלומר, זה לא רק טקסט שמעביר מידע, זה כמעט קמע. זה משהו בעל משמעות עצמית וכוח משלו.

נראה לי שזה המסר הגדול של היומן הזה. תש"ף איננה עוד שנה שהתוכנה של גוגל או אאוטלוק או מה שזה לא יהיה יודעת לתת (כמו כל 5,000 השנים שעוד יהיו), זו שנה יחידה ומיוחדת (שנת ה-Me Too, דרך אגב. עניין מעניין מאוד כשלעצמו). בעלת ערך עצמי מוחלט ואופי מסוים מאוד שאי אפשר לחקות ואי אפשר לשכפל. היומן הזה הוא לשנה בלבד. הרבנית ימימה ויקרת פרידמן לא הוציאו כאן יומן לעד – נקי, חסר אופי וניטרלי כמו היומן האלקטרוני – אלא יומן שרלוונטי לשנה אחת בלבד. עדיין אין להן מושג איך ייראה יומן תשפ"א ומה יהיו תכניו. זו כבר תהיה שנה אחרת לגמרי. זו נותן תחושה חזקה מאוד. תחושה שממלאת בתחושת דחיפות ושמחה לקראת השנה החדשה.

חברים וחברות, תש"ף היא שנה חד-פעמית ונדירה. יש לה מנגינה ופוטנציאל משלה, והיא לא תחזור לעולם. יש לשנה הזו גוף חד-פעמי ונשמה חד-פעמית, והיומן הזה מזמין אותנו להיות גם אנשים ונשים (כמובן ובעיקר) חד-פעמיים, נדירים ולא ניתנים לשכפול. זה לא מובן מאליו בכלל.

אחד המחירים הכבדים של העולם הגלובלי והאלקטרוני הוא הסטנדרטיזציה של כל תחומי החיים שלנו. חיים בין רהיטי איקאה, טלפון של סמסונג (או של שאיומי או של אפל, ממש הבדלים גדולים), סנדלי צ'אקו או בלנדסטון או שורש או משהו אחר, חולצה של זארה, סידור רינת ישראל או קורן ושקדי מרק של אוסם וקורנפלקס תלמה. כולנו נהיים דומים בצורה מפחידה.

אם ההוא שהלך מחלם לוורשה ייכנס כיום לבית בוורשה שאליו הוא התכוון להגיע, הוא יופתע לגלות כמה הכול דומה. זה אולי יעיל וחסכוני, אבל אנחנו עלולים לחשוב שגם אנחנו חלק מזה. לפספס את הנדירות והחד-פעמיות שלנו. היומן הזה לא יניח לנו לחוש ככה, לא כלפי עצמנו ולא כלפי השנה הנדירה שלקראתנו.

היומן יפה נורא, מלא בהמון רוח של הרבנית ימימה, המון חן וכמובן המון עוצמה נשית מופלאה. יכול להיות רעיון נחמד לנסות לחזור רגע ליומן בכתב יד, והאמת היא שהיומן הזה שווה גם אם לא משתמשים בו ממש כיומן אלא כברכה יפה לשנה טובה.

מועדים לשיחה – קריאות חדשות בחגי ישראל, הרב יונתן זקס. הוצאת מגיד: תשע"ט.

ספר שממשיך את הסדרה המיוחדת 'שיג ושיח' של מאמרי הרב זקס על פרשות השבוע. הפרויקט של הפצת תורתו של הרב זקס בישראל נמשך במרץ והפעם עם ספר מאמרים שלו על חגי ישראל. הספר עוסק בחגים הגדולים - ראש השנה, יום כיפור, סוכות, פסח ושבועות. כל חג מקבל בעצם מאמר גדול שמורכב ממאמרים קטנים רבים, שיחד יוצרים מהלך אחד חדשני ומקורי.

יש משהו מרשים מאוד ברב זקס ובתורה שלו. הכתיבה והשפה של הרב זקס הן חידוש גדול בעיניי. הוא מצליח להעניק לכל היהדות מבט מקרו, מבט שמעל ומעבר לסכסוכים ולמחלוקות הקטנות שלנו כאן. הוא לוקח את היהדות לליגת העל, ועושה רושם שהוא מצליח לנסח אותה באופן שיכול להסביר לכל אחד – רחוק או קרוב– מה מופלא כל כך ביהדות בשביל כל העולם.

הרב עדין שטיינזלץ אמר פעם שאם משהו באמת שווה יתרחש אצלנו בתפילות ראש השנה, כל 1.3 מיליארד הסינים ברחבי סין ירגישו את זה. הרב זקס מצליח להסביר כאן בספר למה זה יכול להיות ומה הם ירגישו. הוא מצליח לנסח בצורה מקורית ויפהפייה את החידוש המופלא של כל חג ואת הרעיון היהודי הדרמטי והמקורי שמצליח להפציע דווקא ביום הזה. זו יכולת גדולה.

מומלץ.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם