תן עיניך במשפחה Featured

 m 6 family
מהי נקודת האמת בפוסט-מגדריות, מה עומק מצוות כיסוי הראש והאם התורה שוביניסטית? בחור צעיר בן 27 החליט לצאת ביוזמה יומרנית להשיג תשובות מרבני הציונות הדתית – והתוצאה מרשימה בהחלט * הספר "משפחה: מפעל חיים" הוא הפרי של היוזמה הזו, והוא עוסק בנושא המשפחה שעובר בשנים האחרונות רעידת אדמה של ממש * עורך הספר, חיים ברנסון, מזמין את הציבור בכלל ואת בית המדרש בפרט להמשיך לעסוק בנושא כדי לתת תשובות לתרבות העולמית המבולבלת

מרדכי יורבצקי

ג' באלול תשע"ז, שמונים שנה לפטירת הרב קוק זצ"ל, ליל הלימוד המרכזי שסמוך לקברו בהר הזיתים. "עמדתי קרוב לבמה, ו'ארבתי' לרבנים שסיימו לדבר", חוזר חיים ברנסון (27) ליום שבו התחיל המיזם השאפתני שלו. "ניגשתי אל אחד הרבנים החשובים בציונות הדתית והצגתי לו את הרעיון – לאגד לתוך ספר אחד עשרות מאמרים שיקיפו את עולם המשפחה. הרב שאל אותי לאיזה קהל יעד אני מכוון את הספר, ועניתי שאני מכוון אותו לקוראים שאינם שומרי תורה ומצוות". בתגובה אמר הרב: "עזוב, זה אבוד. בעוד מאתיים שנה היהדות החילונית תיעלם ולא יהיה בשביל מי לכתוב ספרים כאלה".

בבוקר הרים ברנסון טלפון לידידו, העוסק בכתיבה ובהגות, והעלה באוזניו את הרעיון שהגה. הידיד הציע לו לגבש את השאלות הכי נוקבות בתחומי המשפחה, ולהפנות לרבנים ולאנשי רוח, כדי שיענו עליהן בכתיבת מאמרים. "אם לחילונים זה לא ברור", אמר לו אז, "זה מפני שלנו עצמנו הדברים עוד לא ברורים דיים".

ברנסון פנה לאוסף מרשים של רבנים ורבניות, חוקרים וחוקרות, אנשי מקצוע ויצירה. רוב הכותבים בחרו בעצמם עם איזו שאלה להתמודד, ומחלקם ביקש היוזם התייחסות לנושא מסוים שעוד לא קיבל מענה. ברנסון נרתם גם למלאכת העריכה של המאמרים, וכעת הוא והכותבים חובקים את הספר "משפחה: מפעל חיים" בהוצאת ידיעות ספרים.

"אנחנו עדיין לא מברכים על המוגמר", מחדד ברנסון, "היעד הוא ליצור ולעודד שיח והעמקה. התכנים בספר הם רק נקודות התחלה".

"מה שקרה פה בעשרות השנים האחרונות ניער את מוסד המשפחה בצורה מפחידה. השאלה היא מה צומח בין ההריסות. יש פה מאבק, צריך להיאבק בו עד הסוף, אבל בלי פחד. ברור מי ינצח במאבק הזה בסוף, אבל אין ספק כי יהיו עוד מערכות כואבות. יש פה תהליך בירור עמוק וחיוני, והספר נותן קריאת כיוון"

מה עמד מאחורי הרעיון?

"המנוע היה ההבנה שהמשפחה היא מסגרת החיים הבסיסית של האדם. ממנה הוא צומח, בה הוא חי, והיא העולם הקטן שהוא בונה, עם החצי השני שלו ועם דור ההמשך שיביאו יחד לעולם. חלק עיקרי ממה שאנחנו נובע מהמשפחה, וממילא השאלה איך נראית משפחה, ומה היא נועדה להיות, היא שאלה שבמוקדם או במאוחר נוגעת בכולנו".

מה החידוש המרכזי של הספר?

"יהיה יומרני מאוד לומר שזהו ספר חובה בכל משפחה, אבל אני בטוח שהוא ייתן המון להרבה אנשים", אומר ברנסון. הוא מצטט את הרב יהושע ויצמן, ראש ישיבת מעלות, שאמר לו במהלך הכתיבה כי "לבית המדרש יש מענה לכל השאלות הללו, צריך רק להנגיש אותן לציבור". ברנסון מחדד שזו מטרת-העל שעמדה לנגד עיניו לאורך כל הדרך – לתרגם את מענה העומק מבית המדרש לשפה קולחת ומזמינה.

המשפחה רק תצמח מזה

ברנסון מדגיש כי בכל נושא המשפחה לגווניו אפשר לראות בצורה חדה שמדובר בתהליך אלוקי שדורש מאיתנו בירור ועיסוק רב. "עזר ויצמן, בעודו נשיא המדינה לפני פחות מעשרים שנה, אמר כי הוא רואה בהומוסקסואליות תופעה שלילית. כיום, התפתחה בישראל תעשייה שלמה ומוכרת שמכונה 'הקהילה הגאה'. אתה לא יכול לפתוח את הפה נגד נתינת זכויות ילודה ונישואין לבעלי הנטיות ההפוכות, בלי לחטוף נאצות בלי סוף", הוא אומר בכאב. "הרב יעקב אריאל, במאמר מכונן, מסביר בספר כיצד המונח 'מגדר' הוכנס ללקסיקון כדי לטשטש את המין הביולוגי".

תוכל לזהות את התהליכים שהמשפחה היהודית עוברת?

"ללא ספק מה שקרה פה בעשרות השנים האחרונות ניער את מוסד המשפחה בצורה מפחידה. ברור שמשהו קורה פה, השאלה היא מה צומח בין ההריסות. יש פה מאבק, צריך להיאבק בו עד הסוף, אבל בלי פחד. ברור מי ינצח במאבק הזה בסוף, אבל אין ספק כי יהיו עוד מערכות כואבות. יש פה תהליך בירור עמוק וחיוני, שהספר נותן קריאת כיוון, בתקווה שכולנו נמשיך ונלבן אותו. אני מאמין שבסוף הדרך הקשה המשפחה לא תיפול, היא רק תצמח מזה.

"לפני שלושים שנה לא היינו יכולים לדמיין מה יהיה פה היום מבחינת ערעור מוסד המשפחה. צריך להבין שיש פה תהליך אלוקי של בירור. אנחנו פה כדי לברר את ערך האהבה והפריון, ואנחנו צריכים לעמוד באומץ מול השאלות, כדי שבסופו של דבר יהיו לנו תשובות ברורות".

יש לך תשובות לקהילת הלהט"ב?

"כשהם שולפים את 'ואהבת לרעך כמוך' כדי לשלול את היחס השלילי של העולם התורני כלפיהם, אני אומר בגלוי שאני באמת אוהב אותם כמו כל אדם מישראל. עם זאת, אני בהחלט לא מצדיק את המעשים שלהם, כשהם מממשים את הנטיות שלהם. גם אני נולדתי עם נטייה מולדת לנשים שהן לא אשתי. האם אני צריך לממש את הנטייה הזו? ממש לא".

מחלה היא לא בושה

ברנסון עובר למקום חשוף יותר ומספר על נגיעה אישית שנגע הספר בחייו הפרטיים. מאמרה של רופאת הנשים, ד"ר חנה קטן, העוסק בתופעת הדיכאון לאחר לידה, הוא אחד מהמאמרים הייעודיים שביקש באופן ממוקד מהכותבים. "לאחר הלידה של הבן שלנו, אשתי לקתה בדיכאון אחרי לידה", מספר ברנסון בגילוי לב. "במשך זמן לא מועט לא הצלחנו לאבחן את התופעה. המצב בבית הידרדר וחיינו בתוך גיהינום שלא ידענו לתת לו שם, לא היינו מוכנים לאפשרות הזו. לא דמיינתי לרגע מתישהו שאשב לסעודת שבת לבד עם הבן שלי, כשאשתי נמצאת בחדר השינה.

"רק לאחר כשנה הלכנו לאבחון והבנו במה מדובר. ברוך ה' יצאנו מזה", הוא מרגיע, ומבהיר שהיה חשוב לו לכלול בספר מאמר בנושא הזה כדי להביא את התופעה למודעות ולשיח: "אין צורך להסתיר את העניין מהחברים ומבני המשפחה. זו לא בושה, וההסתרה סתם לוקחת אנרגיות מיותרות מבני הזוג, במקום לאפשר לסביבה לתמוך בהם".

האם הספר מציג תפיסת עולם שמרנית או שיש בו חידוש?

"יש בו המון חידושים, עוד לפני העובדה שאפשר למצוא פה יחד את הרב אלישע וישליצקי זצ"ל ויבדלו לחיים ארוכים הרב יעקב מדן והרב יהושע שפירא, הרב יצחק גינזבורג והרב יונתן זקס, הרב אורי שרקי, הרבנית ימימה מזרחי ושרון רוטר ועוד. גם כשאני חוזר על דברים בספר בפעם השביעית והשמינית, אני נהנה ולומד.

"לצד החידושים יש פה שמירה על המשפחה, מפני שלכל דבר בעולם הזה יש גבולות מְתַחמים, שהם אלה שמעצבים אותו ומגינים עליו שלא ייטשטש וייעלם. החופש המוחלט מאבד את עצמו לדעת. בתוך הגבולות הללו אפשר לגמוא מרחקים ולהגביה עוף, ואני מקווה שהספר יהיה יריית הפתיחה לכל העניין הזה".

איך עריכת הספר השפיעה עליך ברמה האישית?

"למדתי המון מכל העבודה. זה היה שימוש תלמידי חכמים כפשוטו. באתי במגע עם הרבה אנשים גדולים ולמדתי מכך. אני חושב שגם עברתי בעצמי תהליך של התבגרות לרכישת יכולת הבנה של צד אחר לגמרי – גם להבין את הצד הליברלי ואפילו ביחס לאנשים שמצדדים בערכים מסוימים שנוגדים את גישת התורה. אני לא מסכים איתם אבל יכול להבין אותם. רק כך יכול לצמוח שיח מפרה ומעמיק שמחדד גם אותנו וממילא מאפשר לנו להביא פן עמוק יותר לאלה שכרגע מתנגדים".

***

"משפחה: מפעל חיים" במחיר השקה מיוחד: 69 שקלים בלבד

משלוח חינם לנקודת האיסוף המתאימה לכם!

www.ybook.co.il/book/7535

קוד קופון: 8775

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם