מנת משפחה מוגברת לחופש

12 books

דוד שמחון

אמא קסומה וקוסמי טבעת האש, אתי אלבוים. הוצאת ידיעות ספרים: תשע"ח.

הסדרה עוסקת בפער שבין ההורים לילדיהם ובין העולמות שלהם ומשחקת על מעבר בין עולמות שונים.

אמא קסומה היא נעמה, אם לשלושה, שהופכת בקסם לילדה ששמה רותי ולה משימה סודית להצלת עולם הקוסמים. בארבעת הספרים הקודמים בסדרה הצליחה אמא נעמה גם לעזור לקוסמים וגם להתקרב לילדיה שלה; שתי משימות במחיר אחד. והנה עכשיו, בספר החמישי, היא נקראת שוב אל הדגל. שוב הופכת נעמה לילדה רותי, והפעם עליה לגייס את הקוסמים הכתומים חמומי המוח כדי להזהיר את הקוסמים בעולם מִכְסף לב מפני פלישתו של הקוסם הרשע אישמדון.

הדידקטיות והמסרים החיוביים בסדרה קצת עמוסים מדי בשבילי. כל כך הרבה מסרים חיוביים יחד (רק בספר הזה: עזרה הדדית, התגייסות למען החברה, כוחם של רגשות חיוביים, חשיבות האמונה בכוחות העצמיים כדי להגשים חלומות, ערכי דמוקרטיה וכיבוד דעת הרוב, הימנעות מביוש ברשת, כוחה של מילה טובה, קשר חיובי בין הורים לילדים, קבלת השונה, התייחסות למצבי משבר כמקפצה לצמיחה ועוד), אבל נראה שבקהל הילדים כל זה עובר בגרון בקלות.

דמיינו משקה שוקולטה סמיך עם ים קצפת מעל, מרשמלו מומס בפנים ורוטב שוקולד ורוטב מייפל למעלה, ושעליכם לשתות הכול בשלוק אחד. אם אתם עוד לא בני 15, בטח ליקקתם את השפתיים. אם עברתם את הגיל, כנראה כאבה לכם הבטן. בדיוק ככה.

החופש מספק לנו הזדמנות למצוא מה אנחנו אוהבים לעשות יחד ולהכיר זה את זה בעוד דרכים. אולי אפשר להיות קצת יצירתיים יחד ולא רק לחפש איך להעביר את הימים ולהגיע לארוחת הערב

 

מה שאהבתי בדידקטיות הזאת הוא שבמקביל להצלת העולם האמא הקסומה צריכה להציל את המשפחה שלה. יש לה משימה כפולה. את המשפחה שלה היא לא יכולה להציל בעזרת קסמים אלא רק באמצעות תהליכים אמתיים של הידברות וקשר. זה בהחלט מיוחד, והלוואי שכל אמא (ואבא) תהיה קצת אמא קסומה ותפגוש את הילדים שלה פתאום בהקשר אחר לגמרי ותבין אותם יותר מבפנים. אין לי ספק שהעולם יהיה מקום טוב יותר אם זה יקרה.

החופש הגדול עדיין עמנו ומאפשר לנו לנסות להראות לילדים שלנו ולעצמנו שילדים אינם עוֹל שמפריע לנו לעבוד ולחיות, אלא הדבר עצמו. אמנם אנחנו נפרדים בכל בוקר, כל אחד לענייניו, אבל בעצם אנחנו יחידה אחת, והחופש הוא הזדמנות לשים לב לזה ולבחור בזה. אולי זו קלישאה, אבל היא נכונה. גם קלישאות נכונות לפעמים.

ובכן, החופש מספק לנו הזדמנות למצוא מה אנחנו אוהבים לעשות יחד ולהכיר זה את זה בעוד דרכים. אולי אפשר להיות קצת יצירתיים יחד, ולא רק לחפש איך להעביר את הימים ולהגיע לארוחת הערב. בהצלחה לכל ההורים הקסומים ולאלה שבדרך.

ואם אתם בכל זאת רוצים שהילדים יעסיקו קצת את עצמם, הסדרה מצוינת לילדי כיתות ג'–ו' ויכולה בכיף לשמח לכם ולהם כמה ימים בחופש הזה.

מעין של זהב, אפרת בזק. איורים: הדס חורי. ספריית בית אל: תשע"ח.

ספר חמוד מאוד שיעשה חשק לכל משפחה ללכת ליום סיור בירושלים ובעיר דוד. טיול כזה הוא באמת יופי של רעיון לחופש הגדול.

מעין, ילדה חמודה שגרה בעיר דוד, מדלגת בקלילות ובשמחה בין ההווה הירושלמי לבין שכבות העבר שבתוכן היא חיה. היא פוגשת את דוד ואת שלמה, והם הופכים חלק ממציאות חייה. הספר חמוד, רק יש סיכוי שאם תלכו בסוף לעיר דוד או לירושלים תגלו שאף על פי שהספר אינו מספר על כך, כמה דברים השתנו וקצת הסתבכו, וצריך להתמודד עם זה איכשהו. תיהנו בירושלים.

תלמוד בבלי, מסכת שבת – הדף השבועי

הגמרא היא המנה העיקרית של היהדות, הספר המשמעותי והמשפיע ביותר בעולם התורה. עם כל הכבוד, הדף היומי הוא מפעל נהדר, אבל הוא מתאים לסוג מסוים מאוד של אנשים: אנשים חכמים מאוד שמעלעלים בגמרא בחזרת הש"ץ ומבינים הכול בעשר דקות, אנשים מתוקתקים מאוד עם לו"ז קבוע ויכולת התמדה מדאיגה, יקים קיצוניים או פנסיונרים שזמנם בידם. הלוואי עליי. כמה קנאה יש לי באנשים האלה.

כל השאר הולכים ומאבדים קשר עם ליבת היהדות. אצל רובנו העיסוק בלימוד תורה בכלל הולך ודועך, ורבים מסתפקים בקריאת עלוני שבת ובהקשבה מנומנמת לדרשה או שתיים בבית הכנסת.

ההצעה החדשה היא מיזם מקביל לפרויקט היהודי המוצלח ביותר ללימוד תורה: פרשת השבוע. להציע לאנשים ללמוד יחד דף גמרא אחד בשבוע. לא סיפור גדול, אבל הרבה יותר ממה שיש היום ובהחלט שמירה על קשר רציף ומעמיק עם התורה בכלל ועם הגמרא בפרט.

הרעיון נולד בתנועת בני עקיבא (גילוי נאות: יש לי קשר מסוים אתה), וכעת, עם ההתחלה של מסכת שבת, הצטרף אליה מכון שטיינזלץ (גילוי נאות 2: יש לי קשר גם אתו), המותג מספר אחת בעניין הרחבת מעגל לומדי הגמרא.

מאחר שמדובר בספר – מסכת שבת – הפינה משתמשת בסמכותה וממליצה לכם להצטרף. אני בטוח שיש כאן מי שזה קצת חסר להם. אני בפנים. שבת שלום!

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם