רגע לפני שהכול מתפרק

B 12 books

דוד שמחון

הנני, ג'ונתן ספרן פוייר. כנרת זמורה ביתן: תשע"ז.

hineni front wide

'הנני' היא מילה רבת משמעות. היא מביעה נוכחות בצורה מלאה – זו הצהרה של מוכנות, שליחות ונאמנות. זה הביטוי התמציתי והאידאלי של העמידה של האדם מול אלוקיו ומול עמו. 'הנני' הוא ביטוי של שייכות, חיבור וקשר – היהודי המכריז 'הנני' מכפיף את כל 'האני' שלו למעגל הרחב שלו – של העולם, של העם היהודי ושל אלוקים. בהצהרה הבסיסית והמכוננת הזו, הנוגעת בלב החוויה היהודית מאז אברהם אבינו ועד ימינו, עוסק ג'ונתן ספרן פויר באחד הספרים היהודיים ביותר שקראתי. ספרן פויר לוקח את הרגע של 'הנני' ומביט בו באומץ, ביושר ובמקוריות נדירה. ספרן פויר מסתכל אל האדם המכריז 'הנני' באופן חדש לגמרי וחושף כמה כאב ובדידות עשויים להיות נעוצים בקריאה זו. מזווית ראייה זו ייתכן ש'הנני' הוא קריאה של תלישות לא פחות משהוא קריאה של חיבור. האדם של 'הנני' הוא תמיד בודד, לבדו מול כל העולם, ולמרות שהוא אולי מתחבר עם כנסת ישראל הוא בעצם מתנתק מכל מה שסביבו והוא לבד כל כך. אין בספר שמץ של ציניות או זלזול בהתייצבות של 'הנני' או במחויבות לכך, להפך – המחויבות ל'הנני' רק גדלה במהלך הספר, אבל דווקא בגלל זה הצליח ספרן פויר לחדש במחוזות העדינים והמורכבים ביותר של בסיס התביעה היהודית.

'הנני' של ג'ונתן ספרן פויר הוא ספר ענק במלוא מובן המילה. קודם כול הוא ספר באורך של 653 עמודים. תאמינו לי, כל עמוד נצרך והייתי שמח אם הוא היה ממשיך עוד 600 עמודים. הרבה זמן לא קראתי כל כך הרבה עמודים עם כל כך הרבה עומק, רגש, כאב, ייאוש והומור נהדר. ספרן פויר הוא סופר יהודי ניו-יורקי, שספרו 'קרוב להפליא ורועש להחריד' על מתקפת הטרור במגדלי התאומים הוא בלי ספק אחד הספרים הטובים שקראתי אי פעם ו'הנני' בהחלט לא יורד מערכו. קצת יותר קשה, הרבה יותר ארוך, אבל נהדר באמת. ג'ונתן ספרן פויר יודע לכתוב בצורה מדויקת ולתת מילים לחוויות אנושיות ואמתיות. לא פעם במהלך הספר שאלתי את עצמי איך הוא יודע שזה בדיוק ככה אצלי. זה שילוב של יכולת כתיבה ושל כנות מוחלטת. כאשר כל זה פוגש יהדות, יוצא כאן מסמך רב חשיבות ממשית ונוגעת ללב.

גיבור הספר הוא ג'ייקוב בלוך, צעיר יהודי אמריקאי חילוני שכותב לפרנסתו בסדרות טלוויזיה. הספר מתאר תהליך שבו באופן בלתי נמנע מתפוררים שני עמודי התווך בחייו – התפוררות הזוגיות שלו עם ג'וליה לאחר 16 שנים ושלושה ילדים (סאם, מקס ובנג'י) וכמעט התפוררותה והשמדתה של מדינת ישראל.

ספרים רבים עוסקים במשברים בחיי נישואין, אבל בדרך כלל הקוראים עומדים מהצד וכמו אוהדים טובים במשחק כדורגל יודעים לומר מה בדיוק בני הזוג צריכים לעשות כדי להיחלץ מהמשבר. רק תבקש סליחה, רק תשבו רגע ותדברו, רק תקשיבי לו באמת רגע או רק תשקיעו בזה קצת. כאן הגיבורים יודעים את כל הדברים האלה מצוין ובכל זאת אנחנו לגמרי חסרי אונים כאשר הזוגיות שלהם הולכת ומתפרקת. זה פשוט הולך וקורה כאילו הטבע נועד להפריד זוגות. זה כתוב כל כך מדויק שזה קורע את הלב ומפחיד. מפחיד לגלות עד כמה הזוגיות בעצם גדולה מאתנו. תכינו את הטישו ותזמינו חופשה זוגית, שתהיה לכם בהיכון כשתהיו איפשהו בעמוד 300 ככה.

במקביל לדעיכת משפחת בלוך הצעירה, מדינת ישראל ניצבת בפני המשבר הקשה ביותר בתולדותיה: רעידת אדמה קשה פוקדת את המזרח התיכון כולו. מיליונים נהרגים באזור כולו – בישראל, בירדן, במצרים, בסוריה ובלבנון – ומיליונים נותרים חסרי בית וזקוקים נואשות לטיפול רפואי, למזון ולתרופות. ישראל חוסמת צבאית את מיליוני הפליטים שמנסים נואשות לחדור אליה. המשבר הקשה מביא לכך שכל מדינות ערב שסביב ישראל מכריזות עליה מלחמה, ובעקבות ניסיון הצתה של מסגד כיפת הסלע בידי קיצונים יהודים, מצטרפות להכרזה זו עשרות מדינות מכל רחבי העולם. לאחר שכל הטיסות לישראל וממנה מבוטלות וגם ארצות הברית די נוטשת אותה, ישראל מתכוננת להשמדה שלה ונערכת לנורא מכול.

ספרים רבים עוסקים במשברים בחיי נישואין, אבל בדרך כלל הקוראים עומדים מהצד ויודעים בדיוק מה בני הזוג צריכים לעשות כדי להיחלץ מהמשבר. כאן הגיבורים יודעים את כל הדברים האלה מצוין ובכל זאת אנחנו לגמרי חסרי אונים כאשר הזוגיות שלהם הולכת ומתפרקת. זה כתוב כל כך מדויק שזה קורע את הלב ומפחיד. מפחיד לגלות עד כמה הזוגיות בעצם גדולה מאתנו. תכינו את הטישו ותזמינו חופשה זוגית, שתהיה לכם בהיכון כשתהיו איפשהו בעמוד 300 ככה

קודם כול, זו עלילה מטרידה שמציעה תסריט אחד מני רבים שבו היסוד הברור ובטוח כל כך בחיים שלנו עלול לעמוד בסכמה קיומית וממשית, אבל מפתיע גם לראות עד כמה חשובה ישראל בעיני ג'ייקוב, כאב טיפוס של צעיר אמריקאי, ומהם הישראלים בעבורו. הם מעוררים אצלו מנעד רגשי עמוק וגדוש של קנאה, דחייה, שייכות, ביקורת, ייאוש ואהבה. ולמרות שג'ייקוב לא היה שנים בישראל והיא רחוקה ממנו אלפי קילומטרים, הוא בוחר להעמיד את ההתפוררות שלה כמקבילה להתפוררות של הבית הפרטי שלו. החשיבות של ישראל בהגדרת זהותו מפתיעה ומרשימה. ואז, אחרי שהכול הולך וקורס – מגיע ה'הנני' של ספרן פויר. כי אולי כשאין לך לא בית לאומי ולא בית משפחתי מגיע הזמן של ה'הנני', אולי בגלל שכשהכול מתפרק לא נותר לך אלא להיות יהודי. דרך אגב, זו גם הזדמנות קטנה לחשוב קצת על יהדות ארצות הברית. היום יש שם כמעט שישה מיליון יהודים, והאמת היא שאנחנו יודעים עליהם מעט מדי. נכון שהספר הזה מחזק את התפיסה של ישראל כמרכזית בזהות היהודית של יהודי ארצות הברית, אבל דווקא בגלל זה חשוב שהישראלים ישימו לב ברצינות ליהדות ארצות הברית.

וחוץ מזוגיות וישראליות (ואולי אפילו ציונות) יש בספר עיסוק רב ביחסי הורים ילדים דרך היחסים של ג'ייקוב וג'וליה עם ילדיהם המתבגרים ודרך היחסים של ג'ייקוב עם אבא שלו ועם סבא שלו, ניצול השואה. אז אם יש בספר יהדות, ציונות, גלות, זוגיות, הורות, משפחתיות ואפילו לא מעט אמונה ואלוהים – זה שילוב של בערך כל מה שבאמת חשוב בחיים. ואם זה גם כתוב מעולה, מצחיק ורגיש – זו כבר יצירת מופת.

אזהרה והערה: הספר פותח בהכנות לבר המצווה של סאם, בנם הבכור של ג'וליה וג'ייקוב. בכלל, חגיגות בר המצווה של הילדים הן האירועים המכוננים בספר, אירועים שמכילים את כל המטען המשפחתי והיהודי שהספר מציע, אבל עם תחילת הספר נוצר איום של ממש על קיומה של חגיגת בר המצווה: ככל הנראה סאם כתב מילה גסה מאוד (שלא ברור מהי), נתפס על ידי הרב ואינו מוכן לקבל אחריות לכך ולהתנצל. בכלל, יש בספר מילים גסות. לא ממש ארוטיקה אלא מעט טינופת. הטינופת הזו היא גם אחד הגורמים שמזרזים את התפרקות הנישואין ויש לה גם חשיבות עלילתית. זה במפורש לא לב הספר, אבל זה נמצא. וכפי שג'ייקוב עצמו אומר לילדיו: "אין מילים לא יפות, יש שימוש לא יפה במילים". אז בספר הזה יש גם מילים מכוערות וגם שימוש מכוער. מכאן ואילך זו בחירה שלכם. באסה שלעתים קרובות יצירות מופת לא מצליחות להימלט מזה.

 

רושם ראשוני

מי את חושבת שאת, אליס מונרו. מחברות לספרות – כנרת זמורה ביתן: תשע"ז.

who

אליס מונרו היא זוכת פרס נובל לספרות לשנת 2013, סופרת קנדית שכותבת את כל יצירותיה בסיפורים קצרים. הספר הזה אמנם יצא באנגלית לפני כמעט 40 שנה, אבל תורגם עכשיו בתרגומה של אורטל אריכה.

סיפורים קצרים תמיד מוגבלים מעט בעצמה ובעומק שהם מסוגלים להעניק לקוראיהם, אבל כאן יש עשרה סיפורים שעוסקים בשתי דמויות, בפלו ובבתה החורגת רוז. סיפורים קצרים שעוסקים באותן דמויות זה בעצם רומן שנותן לקוראים שלו אוויר וסומך עליהם. במקום ללכת עם הדמויות יד ביד אנחנו מקבלים אותן בכל פעם לרגע או שניים, ואת שאר הסיפור אנחנו יכולים לבנות לבד. אנחנו משוחררים והדמויות משוחררות. יש מצבים בחיים שאנחנו צריכים ספרים של 700 עמודים ויש מצבים של סיפורים קצרים. תחליטו מי אתם היום.

 

הדלת הירוקה – שירים וציורים, רינת הופר. זמורה ביתן: תשע"ז.

hofer

רינת הופר הייתה לאחת מסופרות הילדים החשובות כאן. 'אילת מטיילת' העלה אותה בלי ספק לליגת העל של סופרי הילדים. הספר 'הדלת הירוקה' מלא לא רק בסיפורונים קצרים וחינניים אלא יש בו אוסף מופלא של איורים מפרי עטה. כמה שכיף, צבעוני ומשמח לדפדף בספר הזה. בכל עמוד שיר-סיפור קצר ואיור רחב ונדיב לב. שווה.

 

הפרטים שהושמטו, תומס ה' אוגדן. עם עובד הספרייה לעם: תשע"ז

pratim

קנזס. מרכז ארצות הברית; לשם הספר ייקח אתכם. רוב מה שקראתם או שמעתם על ארצות הברית נמצא במזרח או במערב, בערים הגדולות המסמלות את ארצות הברית, אז קנזס זה כבר מסקרן מאוד. בטח אם מדובר בחווה חקלאית מאובקת ורחוקה. ואולי משם נצליח להבין עוד קצת את בוחריו של דונלד טראמפ.

ד"ר תומס ה' אוגדן הוא פסיכואנליטיקאי, וכאן הוא מנסה בפעם הראשונה לא לשמוע סיפור אלא לספר סיפור. נשמע שיש כאן מתכון מעניין.

 

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם