מסע חיפוש

12 books

דוד שמחון

שאהבה נפשי, אליהו לוי. הוצאת המחבר: תשע"ז

ושוב אני מוצא את עצמי פותח בגילוי נאות. אני מכיר היטב את אליהו לוי. למדתי אתו הן בישיבה התיכונית והן בישיבת ההסדר. אם תחפשו היטב אולי תמצאו גם אותי בחלק מהסיפורים מדי פעם. זה די מוזר ומפתיע לפתוח ספר ולגלות בו סיפור על חיים של חבר שלך ועל החיים שלך. החיים הרגילים הופכים פתאום לסיפור שאמור לעניין אנשים. אני אוהב את הרעיון. אני אוהב שאנשים חושבים על החיים שלהם במונחים של סיפור ומצליחים לראות בחייהם הרגילים משהו מיוחד ובלתי רגיל. אישית נהניתי מאוד מקריאת הספר וייתכן שחלק מההנאה קשורה להיכרות שלי עם הדמויות ועם המקומות. ובכל זאת, נראה שיש כאן ספר שיהיה שווה לקריאה גם כשלעצמו. זהו ספר על חיפוש. אליהו לוי, שאחר כך הפך לרב אליהו לוי, מחפש - כנער, כבחור ואחר כך כאיש. הוא מחפש את יהדותו ואת אלוקיו עד שבעיניו הוא מוצא את שאהבה נפשו.

נראה שרוב האנשים ואפילו (או בעצם בוודאי) הדתיים שבהם לא ממש מוכנים להיכנס לחיפוש אמתי, חיפוש שלא יודעים מראש מה יימצא בו בסופו של דבר. אליהו לוי ניגש לחיפוש הרוחני ברצינות ובחוסר פשרות, אולי כפי שרבים ניגשים לחיפוש זוגיות. אצלו, דרך אגב, יש בחיפוש הרוחני יותר השקעה ויותר תעוזה מאשר בחיפוש אחר בת הזוג. למעשה, מציאת בת הזוג הוא פרק אחד וחלק מתהליך החיפוש הרוחני.

האופן שבו אליהו לוי מתמסר ומשליך את עצמו עשוי לעורר אצל חלקנו אי נוחות - האם העזנו פעם לחפש באמת? האם אנחנו מוכנים לעבוד קשה באמת בעבודת ה'? אולי זה גם יעשה לחלקנו חשק לצאת לחיפוש אמתי ומתמיד. ואם חלקנו משקיעים פה ושם זמן וחשק במציאת קשר זוגי או בהשקעה בזוגיות הקיימת - אפשר אולי להשקיע קצת ככה גם במציאת הקשר עם הקב"ה.

תהליך החיפוש של אליהו לוי מתחיל בישיבה תיכונית ואחר כך בישיבת הסדר. בלי להתייחס למוסדות הספציפיים שבהם הוא למד, התחוור לי משהו בקריאת הספר. הוא אולי שולי, אבל בעיניי בעל משמעות. הוא גם עשוי להיות שיקול נוסף למתלבטים. הבנתי את העצמה הרוחנית הגלומה בלימוד במוסדות שיש בהם פנימייה. אליהו מספר רבות על לילות שהוא התבודד בהם, על שיחות עמוקות ועל התרחשויות נוספות שככל שחושבים עליהן יותר מתברר שהן יכולות להתרחש רק בפנימייה. משהו בלימודים בפנימייה, בחופש שהיא מעניקה, במרחק שהיא יוצרת בין ההורים לבין הילד, באינטראקציה החברתית ובעובדה שבפנימייה ניהול הזמן מופקד בידי התלמיד פחות או יותר - יכול לאפשר תהליך של חיפוש אמתי. בשנים האחרונות אני מהרהר על עשור הפנימייה שלי, על יתרונותיו וחסרונותיו. ברור שכל הדברים שמניתי לעיל הם חסרונות לא פחות משהם יתרונות, ובכל זאת, אין ספק שתהליך חיפוש שכזה כמעט לא יכול להתרחש במגורים בבית המשפחה וההורים. נכון שזו בדיוק הסיבה שהרבה אסונות וקשיים קורים דווקא בפנימייה - אבל היא הנותנת. בקיצור - תלמידי ותלמידות פנימייה, תקראו את הספר ותבינו בשביל מה אתם מתרחקים מהבית, ישנים במיטת קומתיים ומסתובבים רעבים באחת בלילה.

הרב אליהו לוי מתאר תהליך שבו הוא עובר מהעולם המזרוחניקי, הציונות הדתית ובני עקיבא, לכיוונה של חב"ד והרבי מלובביץ' (שאותו אוהבת נפשו). היהודי, שהיה בעבר מדריך בבני עקיבא וחייל בצה"ל הפך עם השנים לחסיד חב"ד לחלוטין. הספר מתאר את התהליך כמאושר ומופלא. ובכל זאת, משהו בספר מעט מאכזב. רובו של הספר מתאר תהליך ארוך, מייסר, מופלא, מסעיר ונועז של חיפוש. טיולים במדבר יהודה, שיחות נפש אל תוך הלילה, התבודדויות, שיעורים מטלטלים ותפילות מעומק הלב. והנה פתאום - נמצא האוצר. הנווד מרגיש שהוא מצא בית. מהרגע הזה הכול בהיר, ברור, פשוט ומסודר. נראה לפתע שמציאת האוצר היא הדבר הכי פחות טוב שקרה בספר. במידה מסוימת "הניתוח הצליח - החולה מת". האם זה סופו של כל חיפוש? אני מקווה שלא. אני בכל אופן אהבתי יותר את החיפוש מאשר את המציאה. ואולי אפשר בעצם גם וגם - גם למצוא וגם להמשיך לחפש. מחיל אל חיל.

חברים, הספר מומלץ. ראוי הוא הרב אליהו לוי לתת השראה ותנופה לכל אחד. אז כל מי שחושב שהוא עדיין בגיל של חיפוש רוחני ודתי - מוזמן לקבל אומץ מהספר הזה.

 

עושים חשק אבל טרם הספקתי

אל שפת האמת - על פרשת השבוע עם פירוש ה'שפת אמת', הרב אייל ורד. אלומות הוצאה לאור: תשע"ז.

הרב עדין אבן ישראל (שטיינזלץ) אומר שהציונות הדתית אימצה את ה'שפת אמת' כי הוא ספר מתוק מדבש, שאינו גורם לאנשים לקפוץ ולחרוג ממסגרות. מין חסידות מחמד כזו. ובכל זאת - כולנו אוהבים מתוק ולפעמים מותר גם לא להיות כל כך חריג. הרב אייל ורד מציע ללומדים לפגוש את תורתו של רבי יהודה אריה לייב אלתר מגור, להבין אותה ולהפוך אותה לרלוונטית ובהירה.

תחשוב כמו מנצח - המדריך הנשיאותי להצלחה, דונלד ג' טראמפ. סלע מאיר: תשע"ז.

אין ספק שבחירתו של טראמפ לנשיא ה-45 של ארצות הברית היא אירוע מהמם. רבים מאתנו שמחים מאוד. חלקנו בטוחים שהמשיח בדרך עם הכשרת מטבח בבית הלבן וכמה הכרזות וולגריות לטובתנו. אבל אולי במקביל להתרגשות אפשר גם קצת לחשוש. טראמפ הוא אחד הגויים הכי גדולים שיש ובאופן כללי אפשר לומר שהוא עושה מה שמתחשק לו ולאף אחד אין מושג מה יתחשק לו מחר. מה שלא יהיה, זה מסקרן מאוד. הספר הזה, שיצא לאור כבר ב-2009, יוצא עכשיו שוב ועכשיו הוא באמת מעניין. אני לא בטוח שהוא ילמד את כולנו איך להיות מנצחים - בטוח שמעניין קצת להקשיב לבחור הזה שבימים אלו משביעים אותו להיות הנשיא.

השען מאוורטון, ז'ורז' סימנון. הוצאת עם עובד: תשע"ז

סיפורי מתח תמיד גם מושכים אותי וגם מרתיעים אותי. אני בעיקר חושש שמרוב מתח ומסתורין בסוף לא אבין מה בדיוק קרה שם. אבל אם בא לכם קצת ניחוח צרפתי, רוצח סדרתי ויחסי אב ובן - אתם מוזמנים.

 

 

b7underdos5

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם