העולם לא תמים, ילד

2shut

הרב יוני לביא, מנהל מוקד 'חברים מקשיבים' לנוער

שאלה: קראנו בכאב ובקושי גדול את יומנה של שירה ('טהורה') שפורסם כאן בשבועות האחרונים, ואנחנו מתלבטים מה זה אומר לגבינו כהורים. יש לנו בנים ובנות מכל הגילים, ואיננו יודעים איך, את מי ובאילו מילים להכין את הילדים שלנו למקרים כאלה. מצד אחד איננו רוצים להכניס אותם להיסטריה מיותרת וגם לא לפגוע בתמימות שלהם, ומצד אחר חשוב לנו שתהיה להם יכולת להגיב נכון אם חלילה מישהו ינסה לפגוע מהם. גם לגבי עצמנו – איך נהיה ערניים ואיך נוכל לוודא שנשמש כתובת בעבורם אם חלילה משהו כזה יקרה?

תשובה: השאלות שלכם מעסיקות הורים רבים, ובצדק. הסטטיסטיקה הכואבת מלמדת שאחד מכל שבעה בנים ואחת מכל שלוש בנות נפגעים פגיעה מינית במהלך חייהם. הנטייה הטבעית שלנו היא להפעיל את מנגנוני ההגנה ולהתכחש לכך שדבר כזה יכול לקרות אצלנו, אך חובתנו כהורים היא שלא להתחמק אלא להתמודד עם המציאות בחכמה ובאומץ:

         א.         הנחת היסוד שלכם נכונה. אין הצדקה ואין תועלת להדביק ילדים בהיסטריה ולגרום להם לראות כל אדם כזאב הזומם לפגוע בהם. להפך. אנחנו רוצים להטמיע בילדינו מבט חיובי ואוהד על עולמו של הקב"ה ועל בריותיו. אנו רוצים שתהיה להם עין טובה על אנשים ועל התנהגויות, שיתרגלו לדון לכף זכות ושיהיו מוכנים להירתם בשמחה לטובת מי שזקוק לעזרה. זהו המסר המרכזי שעלינו להעביר להם בכל הערוצים – דרך המילים שהם שומעים מאתנו ודרך החיים שלנו – כיצד אנחנו מתייחסים לאנשים, על מה ועל מי מדברים בשולחן שבת וכן הלאה.

         ב.         לצד זה חשוב למצוא זמנים לשוחח עם הילדים שיחה כנה וברורה על הצורך להיזהר מפני סכנות. ההנחיה הבסיסית של חז"ל באשר ליחס לזרים היא 'כבדהו וחשדהו', והיא מתבטאת באיזון בין שני הצדדים: "לעולם יהיו כל בני אדם בעיניך כליסטים, והוי מכבדם כרבן גמליאל" (דרך ארץ רבה ה).

          ג.          למעשה: יש לשוחח עם כל ילד וילדה בנפרד באווירה רגועה ונעימה ולהסביר את הדברים ברמה ובסגנון שמתאימים להם. הבהירו לילדים את כללי ההתנהלות כשאדם זר פונה אליהם, מבקש מהם משהו או מתייחס אליהם בצורה שאינה נעימה להם. הסבירו להם את ההבדל שבין סודות טובים ("מארגנים מסיבת הפתעה ליום ההולדת של סבתא") ובין סודות רעים (מישהו שעושה לך משהו לא נעים ומזהיר אותך להבטיח שלא תספר לאף אחד). שחקו אתם משחקי תפקידים כיצד מגיבים כשמישהו מבקש מהם להתלוות אליו או לעזור לו ("חכה שנייה, אני הולך לבקש רשות מאמא לפני כן"). למדו אותם לסמוך על התחושות שלהם שמשהו לא בסדר (לא פעם התוקף מנסה לשכנע את הקורבן שהכול נורמלי) ולבוא להורים לדבר על זה, ושבכל מקרה אם עשו להם משהו האשמה אינה מוטלת עליהם כלל אלא מי שגדול יותר הוא האחראי.

          ד.         דיברנו קודם על 'זרים', אך ממחקרים עולה שרוב הפגיעות נעשות מידי אדם שהיה מוכר לילדים, ואחד מכל שמונה ילדים נפגע מידי קרוב משפחה. לכן חשוב להבהיר להם שלא חשוב מי האדם, ואפילו הוא מוכר או בעל סמכות – אין לאף אחד זכות לעשות או לומר לך דבר שאינו נעים לך! במקרה כזה יש לצעוק, לברוח משם מיד ולבוא לספר לנו.

         ה.         עוד מוקד של סכנה הוא הרשת. הנתונים מגלים ש-20% מן הילדים נפגשו עם מישהו שהכירו דרך הרשת ללא ידיעת ההורים. הבהירו להם את כלל הברזל: אין למסור פרטים אישיים ובוודאי שלא להסכים להיפגש עם מישהו מן הרשת בלי ליידע את ההורים. רמאים וסוטים רבים מנצלים את האנונימיות של הרשת כדי לפגוע בילדים.

          ו.          החשש שלנו לפתוח את העניין מול הילדים שמא שתיפגע תמימותם והנטייה לדחות את זה לגיל מאוחר יותר ויותר אינם מוצדקים. בעולם חשוף כמו שלנו ילדים יודעים הרבה יותר ממה שההורים שלהם מעלים בדעתם, אך גם כשלא – זכרו: מוטב חצי שנה מוקדם מדי מחצי שעה מאוחר מדי! יתרה מזאת, אם נדבר אתם על העניין מבעוד מועד גוברים הסיכויים שאם חלילה יקרה משהו הם ימהרו לפנות אלינו וישתפו אותנו.

          ז.          אחרי כל ההכנות חשוב לפקוח עיניים כל הזמן ולהיות ערניים למה שעובר על הילדים. האם בזמן האחרון משהו השתנה בהתנהגות שלהם? האם הם מנסים להסתיר דברים?

         ח.         לסרטוני הסברה מעולים להורים כתבו ביוטיוב: איך למנוע פגיעה מינית * איך לדבר עם ילדים ללא מבוכה * לדבר על מה שלא מדברים. לצפייה עם הילדים כתבו: האם הילדים שלכם יודעים להיזהר מזרים?איך ילדים נופלים ברשת?

בהצלחה!

 

 

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם