כעס והמקום שלי Featured

shut790

 

מירי ניאזוף

שאלה

אני בת 36, נשואה ואם לחמישה, עובדת במשרד זה כעשר שנים. לפני כשנתיים הגיעה למשרד עובדת חדשה, ומאז היא ממש נושפת בעורפי וכל הזמן נותנים לה עוד תפקידים שאני עשיתי. זה הוריד לי מאוד את הערך העצמי, ובעיקר קשה לי שאני לא מפסיקה לכעוס עליה. לפני כחודשיים יצאתי לנופש עם בעלי כדי לחדש כוחות, וגם שם לא הפסקתי לכעוס ולא הצלחתי להירגע. אשמח לעזרה.

תשובה

מה שאירע לך במשרד יכול לעורר רגשות שמבטאים פגיעה, וחשוב לברר את עומק הפגיעה. כלומר, המעבר של התפקידים שהיו שלך אל העובדת החדשה עשוי לעורר סימן שאלה על הערך העצמי: מה זה אומר עליי? אולי אני טובה פחות ממנה? שווה פחות ממנה?

יתר על כן, מי שהערך העצמי שלה היה פגוע ומעורער עוד קודם לכן, עלול להסיק בקלות, בלי סימן שאלה, שזה אומר עליה שהיא טובה ושווה פחות מחברתה, וככל שהערך עצמי רגיש או פגוע עוד קודם, כך הפגיעה עשויה להיות כואבת ופוגעת יותר.

אם לא נקשיב לכאב, יתעצם הכעס. ואם לא נקשיב נכון לכעס, עלולה להתעורר שנאה, וכדור השלג רק יכול להתעצם, ואנחנו מתרחקים מעצמנו עוד ועוד.

כאשר יש קוץ בגוף הגוף מייצר מוגלה כדי לפלוט את הקוץ, וכדי לטפל במוגלה מהשורש צריך לעזור לגוף להוציא את הקוץ, וכך הגוף יפסיק לתת למערכת החיסון את ההוראה לייצר מוגלה. גם במקרה שלך הכעס הוא המוגלה, וחשוב לזהות את הקוץ.

לכן בשלב הראשון ספרי את הסיפור לעצמך מההתחלה והפרידי בין העובדות שיש בסיפור ובין פרשנותך. למשל, "הגיעה עובדת חדשה" זו עובדה, אבל "היא נושפת בעורפי" זו החוויה שלך, וחשוב לקבל אחריות לפרשנות בלי להתעמת עם החוויה. האופן שבו את חווה את הדברים חשוב בפני עצמו, משום שהוא מלמד על העמדה הנפשית ועל המקום הרגשי שבו את מונחת.

בשלב השני, אם את מאמינה שנעשה לך עוול, חשבי מה את רוצה ויכולה לעשות, משום שהרבה פעמים כשאנו כועסים על אחרים אנו גם כועסים על עצמנו שאיננו מצליחים לפעול כמו שאנחנו מאמינים או רוצים. נוסף על כך חשוב להקשיב לכעס בלי לנסות להירגע אלא לנסות להקשיב עמוק יותר לכאב שעליו יושב הכעס. לספר את הסיפור מהרובד הרגשי, איך נפגעת ולמה את זקוקה.

הרבה פעמים אנו עשויים לגלות שהערך העצמי שלנו תלוי במידה רבה בסביבתנו, וזו יכולה להיות הזדמנות בעבורנו לגדול ולאפשר לערך העצמי שלנו להיות רב ערך בלי תנאים ובלי תלות.

בהצלחה רבה!

הכותבת היא מטפלת גוף-נפש רב-תחומית ומנחת סדנאות נגיעה פנימית. לפניות וליצירת קשר: negiapnimit.co.il

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם