לא בבית ספרנו Featured

shut790

 

נעמה מוזס – טיפול זוגי ופרטני, CBT, מרצה ומנחת סדנאות: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

שאלה

מתחילת השנה הבן שלנו לא מגיע לבית ספר באופן סדיר (התחיל כיתה ט'), ויש לו המון תירוצים: הוא לא מרגיש טוב, קשה לו לחזור ללמוד רגיל, משעמם לו, אין לו מספיק חברים ועוד. אשתי נוטה להבין אותו ולרחם עליו, ואילו אני מתעצבן וטוען שהוא חייב להתמודד ושאסור לוותר לו. מה לעשות?

תשובה

רובנו מכירים את הרגע שבו הילד קם בבוקר ומצהיר שהוא לא הולך היום לבית ספר, אולם כאשר ההצהרה הופכת להימנעות יומיומית המלווה במאבק, בשיבוש השגרה ובהקניית הרגלי למידה לקויים, מדובר בנורה אדומה הדורשת התערבות, שכן ככל שההיעדרות נעשית כרונית ומתמשכת מצטברים פערים שקשה להשלימם ומתפתח דפוס התמודדות של הימנעות המחבל בבניית חוסן נפשי.

סרבנות בית ספר מתרחשת כאשר הילד מסרב להגיע לבית הספר. הקושי יכול לנבוע מסיבות מגוונות: מקשיים חברתיים או לימודיים, מדיכאון, מקושי להיפרד מההורים, מקושי להסתגל למסגרת חדשה ועוד. לעיתים הסרבנות קשורה בחרדה. פוביית בית הספר (school-phobia) היא למעשה מקרה ספציפי של פוביה רגילה, ובדומה להתמודדות עם פוביות אחרות המטרה היא לסייע לילד להתייצב ולהתמודד עם הגירוי המפחיד ולא לאמץ התנהגויות של מניעה המקילות את החרדה לטווח הקצר בלבד.

מומלץ לשתף בקושי את הצוות החינוכי, אך תחילה חשוב לברר מהו הגורם לסרבנות ומה הרווח בהישארות בבית. האם היה אירוע ספציפי שקדם לכך? האם היו מצבים דומים של הימנעויות או חרדות בעבר? האם הסרבנות מבטאת מרידה וקושי בהצבת גבולות ובסמכות הורית?

מה לעשות?

כהורים אנו מתקשים לראות את הילד שלנו חרד וסובל (ואף מתלונן על תסמינים פיזיים הנלווים לחרדה, כמו כאבי בטן, בחילות וכאבי ראש) ואנו רוצים להקל את סבלו. לעיתים הקושי של הילד נוגע בצלקת פנימית שאנו נושאים עוד מילדות ומעורר בנו הזדהות ורצון לפתור בעבורו את הבעיה בהקדם האפשרי.

משוך בחבל – מצד אחד חשוב להעביר מסר של תמיכה ותיקוף: "אני רואה שקשה לך, זה באמת לא קל". ניסיונות לקיצורי דרך ומתן דרכי התמודדות לא יועילו לפני שנעניק וָלידציה (תיקוף) לתחושת המצוקה של הילד. אל תחששו, אמפתיה אינה מעצימה קושי, אולם היא עשויה לפורר את תחושת הבדידות שאף אחד לא באמת מבין או יכול לעזור. לצד ההכרה בקושי יש להעביר לילד מסר שאנו מאמינים ביכולותיו: "אני מאמין שתצליח להתמודד".

וכאן אני רוצה להצביע על נקודה מכרעת בדינמיקה ההורית שתיארת. במצב הנוכחי כל אחד מכם מושך לכיוון מנוגד. אשתך מושכת למצב של מגוננות, ואילו אתה מושך לתובענות. ייתכן שזה נעשה כתגובה, לאזן זה את זה, אבל במשיכת החבל הזו שניכם מפסידים וגם הילד. יש לשלב את שני המסרים יחד. קצת כמו להכין כרוב ממולא: אי אפשר בלי המילוי ואי אפשר בלי עלי הכרוב העוטפים אותו (אם אתם מעדיפים את הדימוי של שווארמה בלאפה, לכו על זה). כהורים אנו משמשים לילד מראה שדרכה הוא מתבונן בעצמו. המסר המנצח הוא שילוב של הכרה וקבלה לצד מסר של אמון וביטחון ביכולתו להתמודד: "אנו רואים את המצוקה שלך וגם יודעים שאתה יכול להתמודד עם המצב".

לשנות את המשוואה – הסרבנות מספקת לילד תשומת לב מצד ההורים, החברים והצוות החינוכי. העולם שמחוץ לבית הספר מציע פיתויים (שינה, משחקי מחשב, נטפליקס), ובעבודה מערכתית יש לנסות לשנות את המשוואה ולהוכיח שהרווחים הגדולים יתגלו כאשר הילד יבחר להגיע ללימודים.

ניסינו פעם וזה לא עבד – מה ציפיתם שיקרה? שתגידו פעם אחת והילד יתחיל להתמודד? מתנצלת, כנראה לא הסברתי טוב. מדובר בתהליך הדרגתי באופן שהילד תופס את עצמו ביחס לחרדה שלו. כפי שלא די ללכת לאימון אחד כדי לפתח שרירים או להפקיד פעם אחת לתוכנית חיסכון כדי לצבור סכום ניכר, כך יש צורך בהתמדה, בעקביות ושוב בהתמדה. ועוד פעם אחת לא תזיק.

גם אם נראה לכם שהילד אינו מאמין למסר שלכם שהוא יכול להתמודד, זה לא משנה. המטרה של משפטי התמיכה היא לא לשכנע אותו או לקבל את הסכמתו אלא לשמש שלט חוצות שאתם מרימים, המסר שלכם כהורים כיצד אתם רואים ומעריכים אותו. ותאמינו לי, בסוף זה מחלחל. עוד טיפת אמון, עוד טיפת אהבה, ונוצר ים של הצלחה.

לשלב כוחות – וכעת, לאחר שחשבת עם אשתך על מסר אחיד וקולע (לאף אחד אין סבלנות לנאומים) המשלב תיקוף, תמיכה ואמונה בכוחות ואחרי שהתאמנתם כיצד להעביר אותו לילדכם (כן, גם לטון ולשפת הגוף יש משמעות), הגיע הזמן להיוועצות עם הצוות החינוכי ולבניית תוכנית מותאמת שתסייע לילדכם לחזור לתלם. ביחד נעשה ונצליח.

בימים אלו יוצא לאור ספר הביכורים של נעמה מוזס: 'חפשי עיניים טובות'

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם