בירור עם עצמנו Featured

2 shut

 

כדאי להתחיל קודם את הבירור עם עצמנו
מירי ניאזוף, מטפלת גוף-נפש רב-תחומית ומנחת סדנאות 'נגיעה פנימית'. לפניות וליצירת קשר: negiapnimit.co.il

שאלה

אני אימא לארבעה בנים, בני 8, 12, 15, 17. לאחרונה אני מתעמתת עם שני הבנים הגדולים על גבולות, ולצערי מאבדת מהקשר החברי איתם. יש דרך גם לחנך וגם לשמור על קשר טוב וחברי עם הילדים?

תשובה

מהשאלה ניכר הרצון האימהי שלך לקשר טוב עם הילדים, ועם זאת ניכר שחשוב לך גם החינוך. ואולם חשוב לראות שהחברות והקשר הם כלי ליצירת אמון, שהוא תנאי מרכזי מאוד בחינוך. ההוראה "חנוך לנער על פי דרכו" דורשת מאיתנו ההורים ללמוד את האומנות של הדרך! לכך חשובה בשלב הראשון המודעות לדרך שבה אנו חווים את הדברים בינינו לבין עצמנו.

כיצד אנו מפרשים וחווים מצב שבו הילד לא משתף פעולה? אילו רגשות ומחשבות זה מעלה בנו? איזו תגובה זה מעורר בנו? כמו כן חשובה המודעות לדרך שבה אנו מנגישים את הדברים לילדינו.

כאשר ההורה או הילד נמצאים בעמדה של מגננה סביר להניח שייווצרו עימותים והתנגדויות. עם זאת חשוב לזכור שכאשר הקשר מאפשר כנות ושיתוף, העימותים עשויים להיות חלק מהדרך, הרבה פעמים חלק חיובי, המתרחש עם שינוי מעמד הילד למתבגר.

הבנים הגדולים שלך בגיל ההתבגרות, גיל שבו הילד בודק את הגבולות ומנסה להרחיב את מעמד העצמאות שלו כשלב בריא ועוצמתי. עם זאת ילד בגיל ההתבגרות זקוק לליווי ולתמיכה ובעיקר לאישור ולאמון בטוב שבו.

לא פעם הצורך בהצבת גבולות טעון ורגיש משום שהוא מעיד על מורכבות שלא אפשרה שיתוף פעולה וחיבור. עבודת המודעות שלנו ההורים היא לזהות את המקומות שבהם הצבת הגבולות מעורבת במטען רגשי שלנו. למשל, הישארות במרחב הנוחות, חשש מפגיעה בכבוד האישי והמשפחתי, מפגש של ההורה עם חוויית כישלון מול עצמו, רגשות אשמה, אחריות יתר ועוד. כמו כן עלינו לוודא שהיא איננה כוללת בגלוי או בסמוי נוקשות לא קשובה, גינויים, האשמות, כוחניות ועוד.

חשוב שהדרך תהיה ממקום שרואה את הצרכים של הילד. הרבה פעמים ילד חווה התנגשות בין הרצון לעשות מה שצריך לבין צורך חברתי, צורך בתחושת עצמאות ועוד, ובקשר כן ואוהב יש יותר סיכוי להבין את הצורך האמיתי, לראות את ההתנגשות עם הילד וללוות אותו, ומהמקום הזה עולים פתרונות יצירתיים לביטוי הצורך ההתפתחותי.

כאשר הילדים אינם מצליחים להקשיב ולהבין את עצמם ולתת מענה לצרכים שלהם, הם עלולים לפתח שריון וכעס, והמורכבות להצבת הגבולות גדלה.

חשוב שתבררי בינך לבין עצמך מהם המניעים לגבולות שאת בוחרת להציב, מהם החששות שלך, והרבה פעמים היכולת שלך לשתף יכולה לגרום לשיתוף גם מצידם ולהבנה ולקשר חברי המאפשר חינוך.

בהצלחה רבה!

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
מסילות התשובה

  מאמר מאת הרב המקובל...

היתר פשוט

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם