הנחיות אחרונות לפני השמיטה Featured

shut790

הרב יוסף צבי רימון, ראש הישיבה ורב המרכז האקדמי לב, יו"ר סולמות ורבה של אלון שבות דרום

עוד רגע שמיטה. האם יש דברים שצריך לעשות?

עדיין ניתן לטעת את כל העצים (פרט לעצי פרי) או הפרחים או הירקות אם הם בגוש אדמה. את כל אלו ניתן לטעת עד ראש השנה.

אם מדובר על שתיל חשוף או על זרעים – בשתילת עץ ראוי לכתחילה עד ט"ו באלול (כדי שתהיה קליטה לפני השמיטה). בפרחים, אם הם ללא ריח, ניתן לשתול עד כ"ז באלול, ובמקום צורך עד ראש השנה. אם יש בהם ריח (ונועדו לריח), ניתן לשתול כך שהנביטה תתחיל לפני ראש השנה (או לשתול בגוש אדמה עד השמיטה). זרעי ירקות – צריך שתהיה נביטה (הצצה אפילו קטנה של הצמח מעל האדמה) לפני השמיטה (או לשתול בגוש אדמה).

כדאי מאוד לשתול פרחים רב-שנתיים כדי שתהיה לנו גינה יפה בשמיטה.

דשא – בשבועות הראשונים לשתילתו דורש הדשא כיסוח למטרות חקלאיות על מנת למלא אותו (ובמרבדי דשא על מנת שהרצועות תתחברנה זו לזו). לכן יש לשתול את הדשא מוקדם כך שיכסה את השטח לפני השמיטה, ואז הכיסוח בשמיטה יהיה רק למטרות נוי ('דשא זרעים' – כשלושה חודשים לפני השמיטה; 'דשא מרבדים' – כחודש לפני השמיטה). במקרה הצורך יש מקום להקל ולשתול 'דשא זרעים' גם עכשיו, שבועות אחדים לפני השמיטה (ו'דשא מרבדים' אפילו עד כשבועיים לפני השמיטה), אולם יש להקפיד על כמה תנאים: צפיפות זרעים פי שלושה מהמקובל, דישון מרובה והשקיה מרובה, לפחות כיסוח אחד לפני השמיטה.

כמו כן יש לסדר את הגינה, לנכש עשבים, לסדר מערכות השקיה וכדומה לפני השמיטה.

האם צריך גנן בשמיטה?

ובכן, יש צורך בגנן! יש טיפולים רבים שניתן לעשות בשמיטה (כיסוח דשא, השקיה, סידור גדר חיה ועוד). אדרבה, כיסוח דשא למשל טוב לעשות בצורה סדירה, פעם בכמה שבועות. יש אנשים שאינם מזמינים גנן בשמיטה וגורמים לו נזק רב שלא בצדק. גם בשמיטה יש צורך בגנן, אלא שיש להנחות אותו בדברים המותרים והאסורים בשמיטה.

תוספת שביעית: אף שכל דיני השביעית חלים רק מתחילת שנת השמיטה (מראש השנה), למדו חכמים (בבלי, ראש השנה ט ע"א) שיש דין תוספת שביעית, ולכן מן התורה אסור לחרוש את השדות שלושים יום קודם השביעית.

בגמרא (שם) מבואר שלדעת רבי ישמעאל ההלכה למשה מסיני היא שרק בזמן שבית המקדש קיים יש איסור של תוספת שביעית, אבל לאחר החורבן אין דין תוספת שביעית. למרות זאת המשיכו לאחר החורבן לנהוג כך (מדרבנן) עד שבאו רבן גמליאל ובית דינו וביטלו את דין תוספת שביעית. וכך נפסק להלכה ברמב"ם (ג, ט). לכן למעשה בימינו מותר לעבוד בקרקע עד ראש השנה.

האם יש תוספת שביעית קטנה גם בימינו?

התוספות (בבלי, מועד קטן ד ע"א, ד"ה מה להלן) כותבים שגם לדעת רבי ישמעאל (ורבן גמליאל) יש קצת תוספת שביעית בתחילתה, כמו בכניסת השבת. לדעתם, כשם שבשבת מוסיפים מעט מן החול על הקודש, כך צריך לעשות גם בשמיטה, להוסיף מעט מן החול על הקודש. מדברי התוספות עולה שתוספת זו צריכה לנהוג גם כיום, ואם כך צריך לפרוש מעבודת האדמה זמן מועט קודם השביעית (כמו הזמן של תוספת שבת). אם כן, דבר נאה הוא כשמקבלים 'תוספת יום טוב' בכניסת ראש השנה להתכוון גם לשנת שמיטה (וכן כתב הדרך אמונה, פרק ג, ס"ק יא).

יש הקבלה מעניינת בין שנת השמיטה ובין המציאות שהייתה בגן עדן לפני חטא האדם הראשון:

גן עדן (בראשית א)

שנת השמיטה (ויקרא כה)

(כט) וַיֹּאמֶר אֱ-לֹהִים הִנֵּה נָתַתִּי לָכֶם אֶת כָּל עֵשֶׂב זֹרֵעַ זֶרַע אֲשֶׁר עַל פְּנֵי כָל הָאָרֶץ וְאֶת כָּל הָעֵץ אֲשֶׁר בּוֹ פְרִי עֵץ זֹרֵעַ זָרַע לָכֶם יִהְיֶה לְאָכְלָה:

(ל) וּלְכָל חַיַּת הָאָרֶץ וּלְכָל עוֹף הַשָּׁמַיִם וּלְכֹל רוֹמֵשׂ עַל הָאָרֶץ אֲשֶׁר בּוֹ נֶפֶשׁ חַיָּה אֶת כָּל יֶרֶק עֵשֶׂב לְאָכְלָה וַיְהִי כֵן:

(ו) וְהָיְתָה שַׁבַּת הָאָרֶץ לָכֶם לְאָכְלָה לְךָ וּלְעַבְדְּךָ וְלַאֲמָתֶךָ וְלִשְׂכִירְךָ וּלְתוֹשָׁבְךָ הַגָּרִים עִמָּךְ:

(ז) וְלִבְהֶמְתְּךָ וְלַחַיָּה אֲשֶׁר בְּאַרְצֶךָ תִּהְיֶה כָל תְּבוּאָתָהּ לֶאֱכֹל:

פרט להקבלה המילולית יש עוד הקבלה: בגן עדן ה' נטע את העצים, והאדם היה צריך 'לעובדה ולשומרה', לשמור על הקיים. כך גם בשמיטה הזריעה ומלאכות ההצמחה נאסרו, אולם מהתורה הותרו מלאכות השקיה, דישון וכדומה, ואף מדברי חכמים הותרו המלאכות השומרות על הקיים.

מהקבלות אלו אפשר ללמוד שהשביתה בשנת השמיטה מחזירה את המציאות כולה למציאות המתוקנת שהייתה בגן עדן טרם החטא. אנו זוכים לשנה מיוחדת, שנה שבה ארץ ישראל הולכת ומתעלה. בעוד רגע נזכה לאכול ירקות של קדושת שביעית (מאוצר בית דין). ננסה אף אנו להתחבר למציאות מרוממת זו, להתקדש, להיטהר ולהתרגש מהזכות הגדולה שזכינו לנו בדורנו, דור של גאולה. 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
מסילות התשובה

  מאמר מאת הרב המקובל...

היתר פשוט

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם