שמיטה בקלות Featured

 2 shut

 

שמיטה בקלות – צעד אחרי צעד (חלק א)

 

הרב יוסף צבי רימון, ראש הישיבה ורב המרכז האקדמי לב, ראש סולמות ותעסוקטיף (לאופק) ורבה של אלון שבות דרום

 

העיסוק בענייני השמיטה נראה מסובך ומורכב ולעיתים אף מאיים, אולם האמת הפוכה. לימוד הלכות שמיטה מעניין ומרתק, משלב בין לימוד תנ"ך ללימוד הגמרא והפוסקים, בין המקורות להלכה, בין המקורות למציאות ובין ההלכה לעולם המחשבה והאמונה. נעבור בקצרה על הדינים המרכזיים בשנת השמיטה.

 

המלאכות האסורות מדאורייתא

 

בספר ויקרא (כה, ג–ה) נאמר: "שֵׁשׁ שָׁנִים תִּזְרַע שָׂדֶךָ וְשֵׁשׁ שָׁנִים תִּזְמֹר... וְאָסַפְתָּ אֶת תְּבוּאָתָהּ. וּבַשָּׁנָה הַשְּׁבִיעִת שַׁבַּת שַׁבָּתוֹן יִהְיֶה לָאָרֶץ שַׁבָּת לַה' שָׂדְךָ לֹא תִזְרָע וְכַרְמְךָ לֹא תִזְמֹר. אֵת סְפִיחַ קְצִירְךָ לֹא תִקְצוֹר... שְׁנַת שַׁבָּתוֹן יִהְיֶה לָאָרֶץ".

 

בפסוקים אלו נזכרות ארבע מלאכות האסורות בשנת השמיטה: זריעה, זמירה, קצירה ובצירה:

 

זריעה היא הטמנה של זרעים באדמה, כדי שיצמחו מהם גידולים. איסור הזריעה קיים גם בצמחי סרק. גם נטיעה של שתיל או של אילן אסורה, אך נחלקו הפוסקים אם איסור זה הוא מהתורה או מדרבנן.

 

זמירה היא קציצת ענפים מן העץ כדי שיגדל טוב יותר. יש הסוברים שרק זמירת גפן אסורה מדאורייתא, ואילו בשאר עצים הגיזום אסור מדרבנן בלבד (כיוון שלדעתם רק זמירה שגורמת להצמחת פירות נאסרה מהתורה, כפי שמתרחש בגפן).

 

חרישה אסורה אף היא בשביעית, אך יש מחלוקת אם כל חרישה אסורה מהתורה (וזו הדעה הרווחת) או רק חרישות המלוות את תהליך הזריעה.

 

קטיפת היבול – מן התורה אסור לקצור (קטיף של יבול חד-שנתי) או לבצור (קטיף של פירות וגידולים רב-שנתיים). דין זה נובע מכך שאסור לנו להיראות כבעלים על הקרקע, ולכן מותר לאדם לקצור ולבצור כמות קטנה שאיננה מסחרית, המספיקה למשפחתו לכמה ימים. לכתחילה גם במקרה כזה יש לשנות את צורת הקטיף (אם רגילים להשתמש בכלי, יקטוף ביד וכדומה).

 

איסור קטיפת היבול נוהג רק בדברים הקדושים בקדושת שביעית, ולכן בחודשים הראשונים של השמיטה מותר לקטוף פירות כרגיל (כיוון שאין הם קדושים בקדושת שביעית אם עברו את שלב החנטה לפני ראש השנה). מסיבה זו יש לקטוף פירות קדושים בשינוי גם בשנה השמינית, אף שכבר מותר לזרוע בשנה זו. בירקות שלב הקטיף הוא הקובע את קדושתם, ולכן כבר מראש השנה אסור לקוטפם כרגיל אלא רק בכמות קטנה (כמבואר לעיל), עד לראש השנה הבא.

 

מחלוקת יסודית בנוגע לאיסורי המלאכה בשנת השמיטה היא אם האיסור הוא על האדם בלבד או שמא האיסור הוא גם ביחס לאדמה. כלומר, אם רק האדם צריך להיזהר שלא לזרוע או שמא הוא צריך לדאוג גם לשביתת ארצו. למחלוקת זו השלכות רבות.

 

המלאכות האסורות מדרבנן

 

נוסף על המלאכות שנאסרו בשמיטה מדאורייתא אסרו חכמים לבצע את כל הפעולות הגורמות להצמחת הגידולים. לכן אסור להשקות, לנכש עשבים (עם השורש), לכסח (בלי השורש), לזבל (דישון הקרקע באמצעות זבל), לסקל (פינוי אבנים לצורך הכנת הקרקע לזריעה) ועוד.

 

מלאכות דרבנן הותרו בשמיטה רק כאשר ההימנעות מעשייתן תגרום לצמחים למות. כלומר, מותר לבצע מלאכות האסורות מדרבנן אם הן נועדו לקיים את הגידולים ("לאוקמי"), אך אסור לבצע מלאכות אלו כדי לפתח את הגידולים ולשכללם ("לאברויי").

 

האחרונים נחלקו בנוגע לעשיית מלאכות שמניעתן אומנם לא תגרום נזק לטווח רחוק לעץ, אך תגרום נזק לפירות השמיטה עצמם (הרב קוק מחמיר, והחזון איש מקל). בדרך כלל יש מקום להקל בכך (משום שזהו ספק בדין דרבנן), ובפרט כאשר מדובר בהפסד כספי ניכר, אולם בגינה פרטית ראוי להחמיר כשאין צורך של ממש (אך ניתן להקל בהשקיה מפאת חשש זה).

 

אנו נמצאים בשמיטה שלאחר שנת קורונה. שנה זו טלטלה את עם ישראל ואת העולם כולו. בשנה זו חש כל העולם את התלות שלנו בריבונו של עולם, וכולנו הרגשנו בחוש ברור מי באמת מוביל את העולם. הבנה זו קשורה קשר עמוק לאחת הנקודות היסודיות ביותר בשמיטה– "כי לי הארץ" – ההבנה שהכול שייך לה' (ולכן יש חובה להפקיר את הגידולים ולא לעבוד באדמה). בע"ה נתכונן לשמיטה, נתרגש מהשמיטה, נשמח בזכות האדירה להיות בארץ ישראל ולאכול מפירותיה הקדושים. בפינות הבאות נלמד בע"ה על השמיטה בגינה ובמטבח ועל קניית פירות וירקות.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם