זה לא רק ספורט Featured

 2 shut

נעמה מוזס

שאלה
 
בעלי פיתח לאחרונה התמכרות לספורט. זה התחיל בתגובה על יציאה לחל"ת בשל הקורונה, ולכן ראיתי בכך משהו חיובי, אבל כעת זה נהיה הדבר היחיד שמעסיק אותו: שעות השינה שלו תלויות בלו"ז האימונים הקפדני, מעגל החברים והבילויים הצטמצם מאוד, וכמובן יש לזה השלכות מבחינה זוגית. מה לעשות?
 

תשובה

 

לכאורה פעילות גופנית נחשבת לדבר חיובי ומבורך, אולם בדומה להתמכרויות אחרות הבעיה מתעוררת כאשר מדובר בעיסוק כפייתי, בקושי לשלוט בדחפים, בהשתוקקות מתמדת ובחוסר הבנה של הנזקים הנלווים להתנהגות. התמכרות היא פעולה שהאדם מפתח בה תלות הפוגעת בו במעגלי חיים נוספים: עבודה, משפחה, חברה.

 

היום מבינים שהתמכרות אינה מצטמצמת לשימוש באלכוהול ובסמים בלבד אלא פורצת גבולות למגוון רחב של התנהגויות. לא פעם אנו משתמשים בביטוי 'אני מכור' לתיאור הרגלים קבועים שלנו, כמו הצורך לעשות שופינג, לגלוש ברשת חברתית ועוד. כאשר התנהגויות אלו חורגות ממינון סביר ונוצר דחף בלתי נשלט לעשותן או שההתמכרות תופסת מקום מרכזי עד מצב שללא אותה התנהגות החיים נעשים חסרי עניין, נטולי שמחה ומוטיבציה, כאן נדלקת נורת אזהרה אדומה שחשוב להתייחס אליה.

 

מרבית ההתמכרויות מתחילות להתפתח עקב קושי רגשי, ובתחילה ההתנהגות יוצרת הקלה ומביאה לתוצאה הרצויה. לדוגמה, אדם הסובל מחרדה חברתית שותה אלכוהול כדי להשתחרר, אולם בהמשך הוא מפתח סיבולת, וההתמכרות הופכת לדרך התמודדות שגויה ולא יעילה. גם בפעילות גופנית מוגזמת התחושות החיוביות שנלוו לאימון עקב שחרור האנדורפינים הולכות ופוחתות בשל העמידות שהגוף מפתח, ונדרשות רמות גבוהות יותר של פעילות גופנית כדי להגיע לתחושת ההיי המקורית. לפי מודל הקרחון, חשוב לטפל לא רק בחלק הבולט של הרמה ההתנהגותית, הגלויה, של ההתמכרות אלא גם ברובד הפנימי, שמתחת לפני השטח: הצרכים הרגשיים שגרמו לאותה התנהגות.

 

כאשר ההתמכרות תופסת את המקום הראשון מבחינת סדר העדיפויות, יש לכך השלכות על התחום הזוגי והמשפחתי. ההתנהגות הממכרת הופכת לישות נוספת במערך הזוגי והמשפחתי, לעיתים עד מצב שבני הזוג חווים חוויה של בגידה מול ההתמכרות. לעיתים התלות השיתופית בין בני הזוג מחזקת ומשמרת את ההתמכרות. לכן חשוב שהטיפול בהתמכרות יהיה מלווה בהדרכה מקצועית ובמעורבות של בני הזוג, וכך יצליחו בני הזוג להתבונן בדפוסים של כל אחד, להבין את הרווח המשני של בני הזוג בהמשך קיומה של ההתמכרות ולשנות יחד את צעדי הריקוד הזוגי הקיים.

 
מה אפשר לעשות?
 

"מה שאני מודע לו מעצים אותי, ומה שאיני מודע לו שולט בי" (ויטמור) – הצעד הראשון בתהליך גמילה מהתמכרות הוא שהאדם יהיה מודע למחיר היקר שהוא וסביבתו משלמים. המודעות מסייעת להבין את הצורך שעליו עונה העיסוק הכפייתי. לדוגמה, אם העיסוק בספורט עונה על צורך של שליטה במצבי אי-ודאות וחיזוק הערך העצמי, יש לנסות למצוא דרכי התמודדות נוספות.

 

לעיתים לוקח זמן להתבונן על המצב מזווית נוספת ולהבין את הבעייתיות, במיוחד כאשר יש תחושה שלאחרים יש אינטרסים מנוגדים. אולם כאשר השיחה באה ממקום לא שיפוטי קל יותר לשתף פעולה ולחשוב יחד על איזון שייתן מענה הולם לכולם.

 

השגת מטרה מתחילה בצעד אחד קטן – בדומה לספורט, אנחנו לא מתחילים ביום אחד לרוץ מרתון. כך גם בשינוי הרגלי חיים ומציאת איזון בין הספורט למשפחה. החיים הם לא אפס או מאה. אינך רוצה שבעלך יוותר כליל על העיסוק בספורט אלא שילמד ליצור מינון המתחשב בך ובצורכי המשפחה. לעיתים קל יותר להניח לבן הזוג לפעול כראות עיניו ולא להתערב, אולם בכך אנו חוטאים לחזון הזוגי המשותף. המטרה היא לסייע לבן הזוג לקדם פעילות מאוזנת ובריאה ולהפסיק לשתף פעולה עם מה שמעודד את ההתמכרות. לא תמיד השינוי יתקבל בזרועות פתוחות, רובנו לא אוהבים שמזיזים לנו את הגבינה, אך חשוב שנזכור שאהבה פירושה גם לדעת לומר לא ולהציב גבולות.

 

חשבו יחד על צעדים קטנים, שינויים יומיומיים המוסכמים עליכם, והתחילו ליישם אותם. זכרו שהמטרה אינה לא ליפול אלא לקום כשאנו נופלים. כן, החיים אינם קו ישר. יש עליות וירידות. נסו למסד פגישה זוגית קבועה אחת לשבוע שבה תדונו בנחת ביעדים שהצבתם לעצמכם, תחזקו על ההצלחות ותלמדו מהנפילות. כן, גם זוגיות דורשת לתרגל שרירים של הקשבה, הבנה ונתינה הדדית.

 

נעמה מוזס – טיפול זוגי ופרטני, CBT, מרצה ומנחת סדנאות:This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם